הכר האתר   למה כדאי?   260+ תחקירים חשובים לבחירה
שבת 26 ספטמבר 2020  
חפש תחקיר    
    
  דף הבית
   
אודותינו צור קשר  

הבולטים באתר pCon
  התחקיר השבוע  
  בלוג העורך  
  להכיר טכנולוגיות  
  pConTop  
  pConTip  
  אתרים נבחרים  
  הכרזה מועילה  
  טיפים שימושיים  
  סרטונים מומלצים  
  תחקיר דוגמא  
המחשוב בארץ
  גוגל ניוז  
  דיילי מיילי  
  דה מרקר IT  
  גלובס  
  כלכליסט IT  
  קפטן אינטרנט  
  Ynet  
  NRG טכנולוגיה  
  וואלה טק  
  News1 - מחשבים  
המחשוב בעולם
  Google News  
  CNET  
  CIO  
  CIOInsight  
  ZDNet  
  InformationWeek  
  Computerworld  
  eWeek  
  itworld  
  Yahoo!  
קריירה
  דה מרקר קריירה  
  גלובס קריירה ויזמות  
  כלכליסט קריירה  
  CIO Careers  
  CIOInsight Careers  
  CIO U C&S  
  I.W - Global CIO  
  TechRep. Careers  
  CNN Careers  
  forbes Careers  
תשתיות
  ERP.ORG.IL  
  אנשים ומחשבים  
  InfoWorld  
  Virtualization.com  
  CIO-Virtualization  
  IW - Cloud  
  database  
  CRM Daily  
ניידות וסלולר
  סלולרי  
  GSM-Israel  
  גאדג'טי  
  חורים ברשת  
  אנשים ומחשבים  
  CIO - Mobile  
  silicon.com/Mobile  
  CNET Smartphones  
  Coolsmartphone  
  pocketnow.com  
רשתות חברתיות
  חורים ברשת  
  אקטיב & מרקטינג  
  ZVAGELSKY  
  Alltop  
  Mashable  
  SocialMedToday  
  SocialMedExam  
  TechNewsWorld  
  SocialNetWatch  
  CIO- Web 2.0  
תוכנה
  קפטן אינטרנט  
  I.W - Software  
  אנשים ומחשבים  
  וואטצאפ  
  ניוזגיק - פיתוח  
  BetaNews  
  developer  
  SoftwareDevNews  
  .net magazine  
  The Register  
לאינדקס השימושי של pCon סגור שימושון

  בלוג העורך

על רקע המצוקה האמיתית של בעיית הדיור שמכאיבה לרבים מאתנו, כדאי לצאת מהחשיבה בתוך ה"קופסה" ולהסתכל קדימה בראייה רחבה יותר. הנה ההצעה שלי איך להפוך "לימון" "ללימונדה" שכוללת פתרון מלא וארוך טווח שגם ישפר את איכות החיים. וגם איך  הטכנולוגיה משלימה את הפאזל? ממצוקת דיור לאיכות חיים? איך הטכנולוגיה תעזור?...
 
ממצוקת דיור לאיכות חיים? איך הטכנולוגיה תעזור?...
על רקע המצוקה האמיתית של בעיית הדיור שמכאיבה לרבים מאתנו, כדאי לצאת מהחשיבה בתוך ה"קופסה" ולהסתכל קדימה בראייה רחבה יותר. הנה ההצעה שלי איך להפוך "לימון" "ללימונדה" שכוללת פתרון מלא וארוך טווח שגם ישפר את איכות החיים. וגם איך הטכנולוגיה משלימה את הפאזל?
27/07/2011

תגיות:   חומרה | טכנולוגיה | בועת נדלן | טקמאפ | techmap


זוגות צעירים מתחתנים, בוחנים מספר חלופות לדיור, המחירים נראים סבירים בהחלט, הבנקים מתחרים במשכנתאות זולות. הקבלנים מציעים: ריהוט חינם, מטבח חינם או מכונית חינם לכל רוכש (זוכרים את התקופה?). האם אפשר לחזור לימים ההם ולהציע פתרונות דיור איכותיים, במחיר הוגן וגם לשדרג את איכות החיים?...

להסתכל בפרספקטיבה רחבה

כאשר ניתן לרכוש היום בארה"ב בית במחיר של 45,000 דולר (מדובר בבתים ולא בדירות, ובעשירית המחיר מדירת שלושה חדרים בתל אביב!), קל להבין כי עלות הבנייה אינה הגורם העיקרי שמשפיע על מחיר הדיור. בסופו של דבר יש גורם מרכזי אחד שמשפיע על המחיר וזהו המחסור האמיתי בדירות פנויות וזמינות או שפשוט הביקוש עולה באופן משמעותי על ההיצע.

כאשר הולכים עוד צעד ומנסים לבחון את הסיבות להיצע המוגבל, ניתן לאפיין שני גורמי מפתח עיקריים: המחסור בקרקעות והבירוקרטיה. בעוד שקרוב לוודאי שמרבית הפתרונות המוצעים לטפל בשני הגורמים האלה יוכלו לתרום ולהקל על הדברים, סביר שלא יהיה בהם פתרון אמיתי ומלא לבעיה, ובוודאי שלא לטווח רחוק.

לטענתי, הסתכלות כוללת על הבעיה בראייה רחבה, יכולה לתת פתרון מלא, אמיתי לטווח רחוק, ובו-זמנית לשפר את איכות החיים של אזרחים רבים נוספים במדינה. הסתכלות זאת שתכלול טיפול בארבעה מרכיבים, נראית הגיונית, מעשית ובת-ביצוע בתקופה קצרה יחסית. עקב רצון להתמקד בעיקר ולהדגיש את תפקיד הטכנולוגיה, יתכן והדברים יראו פשטניים. מצד שני עיקר כוונתי לעורר מחשבה בלתי שגרתית ובכך אני מקווה שיתרום המאמר.

לדעתי, עצם ההליכה בכיוון זה והכרזה ממשלתית על אימוץ הכיוונים המוצעים, יהיה בהם כדי ליצור ציפיות חדשות ובכך להביא לתפנית בציפיות הציבור, דבר שיכול להביא להוזלת הדיור תוך מספר חודשים או לכל היותר תוך פחות משנה.

בנייה לגובה

בזמן שיש מחסור אמיתי בקרקעות, אין מחסור בשמיים. אימוץ הרעיון של בנייה של רבי-קומות עם עשרות קומות: 30, 40 ו-50 קומות, כפי שאנו רואים במגדלי הצמרת למיניהם, יכולה להיות שרירה ותקפה גם לבניית דיור לזוגות צעירים. בניית דירות של 3–4 חדרים תאפשר לבנות 4–8 דירות בקומה ובכך להגיע ל-200 ויותר דירות, במגדל רב-קומות אחד. בנייה מקבילה לעומק (גם פה לא צריכה להיות בעיה גדולה מדי) תפתור את בעיות החניה.

המחסום העיקרי שמונע את אימוץ הרעיון הינו בדרך כלל אספקת התשתיות הנדרשות: חינוך, קניות, שירותי רפואה, בילוי ובעיקר הבעיה התחבורתית. את מרבית הבעיות האלה ניתן לפתור בדרך פשוטה...

שכונות מתוכננות

בעוד שבנייה לגובה של מגדל בודד אחד עם מאות יחידות דיור ואלפי דיירים, יכולה ליצור בעיה אמיתית של תשתיות, ניתן לפתור את הבעיה על-ידי תכנון מראש של שכונות שלמות, שיכללו 10 מגדלים ואולי גם יותר, שיבנו מסביב למרכז קהילתי גדול. מרכז זה יכלול את כל התשתיות העיקריות הנדרשות לחיים בקהילה, החל מגני ילדים ודרך בתי-ספר יסודיים ותיכוניים, מרכזי קניות, מתנ"ס, מרכז ספורט, מרכזי בידור וגם משרדים, לאלה שירצו לעבוד במשרד שקרוב לבית.

במקביל ניתן להקצות חלק מהשטח לטובת פארק גדול שיאפשר לתושבים לבצע פעילויות ספורט וליהנות מאיכות חיים.

אדגיש כי הקמת מרכז קהילתי גדול לאלפי אנשים שכולל מספר רב של שירותים, יספק באופן טבעי מאות מקומות תעסוקה לפחות: הוראה, מוכרים בחנויות, בעלי עסקים קטנים שיספקו את שירותי השכונה וגם בעלי מקצועות חופשיים כמו מנהלי חשבונות, עורכי דין, רופאים מומחים וכדומה. כל אלה ייהנו ממקום עבודה, קרוב ונוח לבית ובמרחק הליכה.

יתרה מזאת, ניתן ליצור מסלולי גישה בין המגדלים לבין המרכז הקהילתי שיהיו ללא כבישים, ובכך לאפשר לילדי השכונה להגיע לבית ספר בבטחה, בכוחות עצמם וללא סכנה.

באופן זה ניתן לספק את מרבית התשתיות לאלפי דירות חדשות ויותר, באופן מלא ומבלי להעמיס על תשתיות קיימות בערים שבהן הן ייבנו. זאת ועוד, עצם העובדה שהחלק הארי של השירותים יימצא בטווח הליכה מהבית, ללא סכנה, ישפר את איכות החיים ויגביר את כוח המשיכה של הצטרפות לשכונות החדשות.

כל זה טוב ויפה, אולם עדיין נשארת בעיה מרכזית והיא בעיית ההגעה לעבודה או התשתית התחבורתית.

את זאת ניתן לפתור בעזרת שני המרכיבים הבאים:

עדיפות לרכבת

במסגרת סרטון שעשיתי ובו הראיתי כיצד הטכנולוגיה הפכה את החיים של כולנו טובים יותר מאלה של המלכים שחיו בשנת 1911 (לפני פחות ממאה שנה) הראיתי איך שורה של פעילויות פשוטות יחסית, יכולות להגדיל באופן ניכר את המוטיבציה והרצון של רבים לאמץ את השימוש בנסיעה ברכבת, כולל העדפה למכור רכב שני, במקרים רבים. ניתן לצפות בו בקישור – www.techmap.co.il/ValueVideo

תכנון מושכל ורכישת רכבות נוספות יכולים להגדיל באופן משמעותי את השימוש בתשתיות הפסים הקיימות ולהגביר את היקף השימוש בתשתיות
 פרסומת
שפירושם גם הגדלת מספר הרכבות ותכיפות נסיעתן. עובדה זאת לבדה תוסיף להגברת האטרקטיביות של שימוש ברכבת.

ביחד עם זה, התבססות על שימוש ברכבת יהיה רק חלק מהפתרון. החלק השני יהיה...

עבודה מהבית ותרומת הטכנולוגיה

כאן נכנסת הטכנולוגיה במלא עוצמתה ומביאה את ברכתה הגדולה. כבר היום, חלק גדל והולך של עובדים מוגדרים כעובדי ידע או נותני שרותי מידע. כוונתי היא לכל מי שמרבית זמנו, עבודתו נעשית מול מחשב. כך למשל מרכזי התמיכה או אנשי שיווק טלפוני של חברות הסלולר הגדולות, מרכזניות והרבה עבודה פקידותית, נעשים בחלקם הגדול מול מחשב. באותה מידה שחיבור המחשב שלהם נעשה למרכז הנתונים הארגוני הוא יכול במידה רבה להיעשות בעבודה מרחוק.

תופעת הקונסיומריזציה שהולכת וגדלה, לפיה אנשים באים לארגון עם מחשב משלהם, אייפד או סמארטפון ומתחברים לרשת הארגונית, והם ממשיכים לעשות זאת גם כאשר הם נמצאים בביתם או מחוץ לגבולות הארגון, מוכיחה שהדבר אפשרי והוא אכן עובד.

יתרה מזאת, תפיסת המחשוב בענן שכמעט ואין חולק על כניסתה העתידית לעולם המחשוב, לפיה יותר ויותר מתשתיות המחשוב ובעיקר מרכז הנתונים שלו, יצאו מגבולות הארגון בשנים הקרובות, רק מחזקת את תקפות הרעיון – כאשר אתה עובד מול מחשב, אייפד או סמארטפון, פחות ופחות משמעותי היכן יושב מרכז השרתים. לכן מדובר בסופו של דבר על האצת מגמה קיימת ולא "המצאת גלגל חדש".

אדגיש כי יש עדיין שורה של בעיות שצריך לבחון ולהגדיר, כמו למשל פתרון רחב יותר להיבטי אבטחה, רגולציה וכדומה, אולם העובדה שהזכרתי כי כבר היום ובאופן מעשי הולך וגדל מספר העובדים מחוץ לגבולות הארגון העובדים אפילו באופן חלקי, מוכיחה שזה עובד ומצליח.

נקודה מרכזית שיש להבהיר היא כי עבודה מהבית אינה בהכרח עבודה רק מהבית. עבודה מהבית יכולה להיעשות בשעות גמישות. למשל, הנחיות של ארגונים על חובת נוכחות בארגון בין השעות 11:00 ל-15:00 כאשר יהיו שירצו להתחיל לעבוד בשעות הבוקר מהבית ולהגיע מאוחר ולהשלים ישיבות פגישות ותיאומים לשעות המדוברות. באופן זה, ניתן יהיה כמובן להפחית גם מהעומס בכבישים בשעות מסוימות ובכך לתרום לבעיית העומס בתשתיות הקיימות.

עבודה מהבית יכולה גם להיעשות באופן חלקי, כאשר בימים מסוימים עובדים מהבית ואילו בימים אחרים מגיעים למשרד. כך גם ניתן ליצור עמדות עובדה שישמשו לחילופין מספר עובדים ולחסוך בשטחי משרדים.
עידוד ממשלתי לעבודה מהבית, החל ממתן הקלות מס, תקשורת רחבת סרט מהירה וזולה ותמריצים לחברות שיפנו לכיוון זה, יעודדו את הדברים.

עוד מספר דגשים

עידוד העבודה מהבית גם יביא באופן טבעי להגברת השימוש באינטרנט בכלל ובאופן מיוחד במסחר האלקטרוני. הדבר יאפשר ליותר ויותר אנשים לעזוב את הדוכנים בחנויות ולתת שירותי תמיכה טלפוניים מרוחקים ומביתם.

עידוד העבודה מהבית, יביא גם להפחתה בצורך במשרדים. כך ניתן יהיה להעביר משאבי בניה שמופנים לצורכי משרדים לטובת בנייה לצורכי דיור. במקביל ירידת הצורך במשרדים במרכזי הערים, תאפשר לפנות לפחות חלק מהם ולהסב אותם לטובת דיור.

כניסת טכנולוגיות חדשות כמו למשל שיחות הוועידה ושיחות הווידיאו מרחוק שמתחילות להיכנס למיינסטרים, יחזקו את האפשרות ומגמה שצפוי שתתגבר של מפגשים וירטואליים. באופן זה בעלי מקצועות חופשיים רבים דוגמת עורכי דין או אדריכלים, יוכלו לתת שירותים מביתם, מבלי להזדקק למשרדים במרכזי הערים או לפחות להפחית את הצורך הזה באופן ניכר.

ולבסוף, בניית חלק מהמגדלים לצורכי השכרה במחירים שפויים, בתמיכה ממשלתית כזאת או אחרת (למשל הקצאת קרקע חינם ליזמים שיוכלו להשכירן לתקופה של 30 שנה ולאחר מכן יעבירו את הדירות לממשלה בשיטת BOT- Build - Operate – Transfer - ) תשלים את המעגל, לא תחייב הוצאה ממשלתית תקציבית ותפתור גם את בעייתם של אלה שירצו לגור בשכירות.

סיכום

שימוש בארבעת העקרונות שהעליתי נראה על פניו, הגיוני ומעשי ובר-ביצוע. מעבר לכך שמדובר בתפיסה כוללת שמספקת פתרון אמיתי, שלם ולטווח רחוק, לבעיית הדיור, יש בדברים תפיסה חדשה של צורת חיים שניתן יהיה ליישמה לאורך שנים, ולהשביח את חייהם של עוד אזרחים רבים וטובים.

הקמת שכונה בודדת כפי שתיארתי, בכל עיר בישראל, תביא לעוד 150,000 דירות (לפי 2000 דירות כפול 75 הערים הקיימות בישראל) ותאפשר לרבים למצוא פתרון הולם בסביבתם הטבעית.

באופן מיוחד חשוב להדגיש כי יישום תפיסה זאת, יגדיל פי כמה את האטרקטיביות של חיים בפריפריה, ויאפשר באופן טבעי להוריד את הלחץ וכוח המשיכה של עבודה במרכז.

בשורה הסופית – בנייה לגובה, שכונות מתוכננות, עדיפות לרכבת ועבודה מהבית שמבוססת על טכנולוגיה, אלה המרכיבים שלדעתי יוכלו לפתור באופן מעשי וארוך טווח את בעיה הדיור. הטכנולוגיה קיימת והיא תורמת את חלקה. מי מוכן לדאוג ליתר חלקי הפאזל? מי באמת מוכן לפעול?  המלץ
לחברים
    
קבל עידכונים RSS    FACEBOOK          TWITTER

 
   הקודם  דרג וצפה בתוצאות  4  5  6  7  8  9  10 הבא   
 

רוצים תוכן שימושי בעל ערך?!...
תוכלו לקבל זאת כאן ובחינם!


הצטרף ל-pConTip

ותקבל את הטיפים והסרטונים הכי טובים שיש ובחינם!

ניוזלטר שבועי קצר וחינמי, מביא המלצות למאמרים, תוכנות מועילות, קיצורי דרך שימושיים, פרשנות לחדשות מרכזיות וסרטונים ייחודים, על הטכנולוגיות הכי מרתקות שיש היום.

הכנס עכשיו את שמך והמייל, ולחץ על כפתור " לחץ כאן ועכשיו "דוא"ל
שם
  תגובות
  הוסף תגובתך
שם:
תגובה:
 הוסף
 נקה

13. Carley    2/12/2016 בשעה 10:50

In awe of that anewrs! Really cool!
12. Louna    22/4/2012 בשעה 2:6

Now I feel sutipd. That`s cleared it up for me
11. 1    // בשעה :

1
10. 1    // בשעה :

1
9. -1`    // בשעה :

1
8. 1    // בשעה :

1
7. 1    // בשעה :

-1`
6. רונן יסף    9/8/2011 בשעה 9:1

הבעיה העיקרית בבניה לגובה היא האישורים של העריה.
כל בעל מגרש או קבלן מעדיף לבנות כמה שיותר גבוה משיקול כלכלי (יותר גבוה, יותר דירות יותר כסף).
אני ממתין כבר 8 חודשים לאישור בניה לבנין בן 4 קומות. בשטח של השוק הסיטונאי ממתינים כבר 5 שנים לאישור בניה של 26 קומות - פתרון מדהים אך סובל מבעיות ביורוקרטים כמו כל דבר בארץ.
נ.ב אני לא מכיר מגדלים של מאות דירות בארץ- כניראה שיש סיבה לכך
5. פרץ לו    31/7/2011 בשעה 21:3

פתרונות מצוינים כעת צריך רק להציג אותם בפני מארגני מחאת הדיור כדי למקד את דרישותיהם למשהו שהוא בר יישום.
4. נחום צוריאל    27/7/2011 בשעה 20:31

אין ספק שאנשים לא שמים לב לשינויים שהטכנולוגיה מביאה ולא מנצלים זאת וחבל. יתכן מאד שאחרי מה שכתבת, יהיו עוד אנשים שיתחילו לשים לב.
3. חיים חביב    27/7/2011 בשעה 16:55

נאה דרשת. רעיונות טובים ומוכרים. הבעיה: אין בהם את תהילת הרגע, המיידית, שמחפש כל פולטיקאי לקטוף לעצמו. ואולי, זו בעצם תמצית הרעה החולה שלנו...
2. רבקה    27/7/2011 בשעה 16:13

פיתרון מצויין.
1. חיים שלח    27/7/2011 בשעה 9:55

רעיון מעולה, כדאי שמי שאחראי לנושא יקרא זאת.

  עוד בבלוג העורך
התפרסם ב-4/9התפרסם ב-7/8התפרסם ב-5/6 לריכוז הארכיונים
לאן ממשיכים עם הטכנולוגיה? ואיך ליצור חזון מקצועי בהיר ומדויק?מהן מנהרות הסייבר ואיך להתמודד איתן?איך להמחיש את תרומת המחשוב? לארכיון הבלוג

  קצר ולעניין
שדרוג השליטה ובקרת המובייללצפייה בסרטון בפחות מ-2 דקות - לחץ כאן


  מידע נוסף

מה תקבל במסגרת שרות pCon?

pCon מסייע למנהלי מידע ומקבלי החלטות מחשוב:

למנהלי מידע שרוצים לקדם חדשנות, לחסוך בהוצאות, להגן טוב יותר על המידע הארגוני, שירות pCon, מאפשר לקבל ריכוז מתומצת, של סיכום מאמרים ודברי מומחים, על חידושי טכנולוגיות המידע החדשות, תוך מיקוד בהיבטי מפתח החשובים למנהלי מידע. אלה כוללים: מגמות, שימושים, עלויות ומחירים, שיקולי בחירה, חלופות בשוק, דברי מומחים, טיפים, המלצות מעשיות ליישום, בעיות וקשיים צפויים, הפניות למקורות נבחרים וסרטוני המחשה.

הייחוד של pCon הוא בתמצות קצר וברור של מידע מקצועי שימושי, רלוונטי ובר יישום, שהכי מעניין וחשוב למנהלי מחשוב בישראל. למשל: מחשוב ארגוני, מעמד המנמ"ר, תקשורת, אינטרנט ארגוני, אבטחת מידע, Mobile, אחסון, וירטואליזציה, BI, ביג דטה, מחשוב ענן, תשתיות, דטה סנטר, תוכנות שימושיות, פיתוח, ניהול יעיל, חידושים טכנולוגיים. 

למידע נוסף על מאות רבות של טכנולוגיות שסקרנו בשנים האחרונות

www.pcon.co.il/DB

השירות והאתר סוקרים מערכות, מוצרים ושירותים של החברות המובילות בענף כמו: IBM, HP, מיקרוסופט, EMC, VMWare, NetApp, סימנטק, אורקל, אינטל, גוגל, אפל, פייסבוק, CA וכן סטארט-אפים וחברות חדשות ולא מוכרות.

 למידע מקצועי בחינם - www.pcon.co.il/Free   לפרטים - טל' 03-9667939 ו- info@pcon.co.il


  המלץ לחבר
ואהבת לרעך כמוך...

אם לא מצאת שירות זה כשימושי, בבקשה ספר לנו. אם אתה כן נהנה מהשירות שתף חברים שגם להם הוא יכול לעזור. תחשוב על החיוך, הסיפוק, ההרגשה הטובה, כשגם רעך ייהנה כמוך והמלץ עכשיו.


 pConTop
המלצות למנהלי מידע
הכי מעניין וחשוב במחשוב
פרשנות מעשית והכוונה לנושאי מפתח


כדי להתעדכן מדי שבוע במשמעויות המעשיות של החדשות החשובות, וכן לדעת מה הם נושאי המפתח המרכזים בענף? מלא את פרטיך עכשיו ותקבל מדי שבוע ניוזלטר קצר וחינמי!
דוא"ל:
שם:

כן ,שלחו הגיליון
*לא נעביר המייל לגורם אחר!
**תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

 ערוץ סרטוני pCon ביוטיוב
 משרות הייטק בשיתוף AllJobs
 pConTip
הטיפים והסרטונים
הכי טובים שיש!
המלצות * חידושים * קיצורי דרך


חינם! הרשם לניוזלטר שבועי קצר, של טיפים שימושיים ומסקרנים ולקט המלצות על סרטוני החידושים הטכנולוגיים הכי מרתקים שיש. הרשם עכשיו.

דוא"ל:
שם:

כן ,שלחו הגיליון
*לא נעביר המייל לגורם אחר!
**תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

   תוכן לפי נושא
 
    אבטחה
    אינטרנט
    חומרה
    יישומים
    ניהול
    סלולר
    עובדים
    עסקים
    שירותים
    תוכנה
    תקשורת
    תשתיות
 מודעות דרושים
 איך להתעדכן וליצור קשר
RSS התעדכן ב-RSS
RSS התעדכן ב-Google+
FACEBOOK התעדכן בפייסבוק
in התעדכן בלינקדין
TWITTER להתעדכן ביוטיוב
TWITTER התעדכן בטוויטר
TWITTER צור קשר במייל
 
©כל הזכויות שמורות | אודותינו | צור קשר | פרסם אצלנו | תנאי שימוש | מפת האתר | דף הבית
לפרופיל ה Google+ | מה דעתך? | מדיניות פרטיות | RSS  | | לימודי מדעי המחשב