הכר האתר   למה כדאי?   260+ תחקירים חשובים לבחירה
יום רביעי 23 ספטמבר 2020  
חפש תחקיר    
    
  דף הבית
   
אודותינו צור קשר  

הבולטים באתר pCon
  התחקיר השבוע  
  בלוג העורך  
  להכיר טכנולוגיות  
  pConTop  
  pConTip  
  אתרים נבחרים  
  הכרזה מועילה  
  טיפים שימושיים  
  סרטונים מומלצים  
  תחקיר דוגמא  
המחשוב בארץ
  גוגל ניוז  
  דיילי מיילי  
  דה מרקר IT  
  גלובס  
  כלכליסט IT  
  קפטן אינטרנט  
  Ynet  
  NRG טכנולוגיה  
  וואלה טק  
  News1 - מחשבים  
המחשוב בעולם
  Google News  
  CNET  
  CIO  
  CIOInsight  
  ZDNet  
  InformationWeek  
  Computerworld  
  eWeek  
  itworld  
  Yahoo!  
קריירה
  דה מרקר קריירה  
  גלובס קריירה ויזמות  
  כלכליסט קריירה  
  CIO Careers  
  CIOInsight Careers  
  CIO U C&S  
  I.W - Global CIO  
  TechRep. Careers  
  CNN Careers  
  forbes Careers  
תשתיות
  ERP.ORG.IL  
  אנשים ומחשבים  
  InfoWorld  
  Virtualization.com  
  CIO-Virtualization  
  IW - Cloud  
  database  
  CRM Daily  
ניידות וסלולר
  סלולרי  
  GSM-Israel  
  גאדג'טי  
  חורים ברשת  
  אנשים ומחשבים  
  CIO - Mobile  
  silicon.com/Mobile  
  CNET Smartphones  
  Coolsmartphone  
  pocketnow.com  
רשתות חברתיות
  חורים ברשת  
  אקטיב & מרקטינג  
  ZVAGELSKY  
  Alltop  
  Mashable  
  SocialMedToday  
  SocialMedExam  
  TechNewsWorld  
  SocialNetWatch  
  CIO- Web 2.0  
תוכנה
  קפטן אינטרנט  
  I.W - Software  
  אנשים ומחשבים  
  וואטצאפ  
  ניוזגיק - פיתוח  
  BetaNews  
  developer  
  SoftwareDevNews  
  .net magazine  
  The Register  
לאינדקס השימושי של pCon סגור שימושון

  בלוג העורך

איך לשרוד בעולם מורכב תובעני ומשתנה? מה באמת קורה פה? הן שאלות שיותר אנשים שמים אליהן לב. שכן, שינוי משמעותי מתחולל בימים אלה בעולם המחשוב, כאשר שורה ארוכה של פרדיגמות מוכרות מתנפצות אחת אחרי השניה. מהם הסממנים בשטח ומה כל זה אומר? מהו המפץ המרתק במחשוב?
 
מהו המפץ המרתק במחשוב?
איך לשרוד בעולם מורכב תובעני ומשתנה? מה באמת קורה פה? הן שאלות שיותר אנשים שמים אליהן לב. שכן, שינוי משמעותי מתחולל בימים אלה בעולם המחשוב, כאשר שורה ארוכה של פרדיגמות מוכרות מתנפצות אחת אחרי השניה. מהם הסממנים בשטח ומה כל זה אומר?
25/08/2009

תגיות:   תשתיות | חומרה | תוכנה | תקשורת


פעמים רבות שגרת החיים היום יומית מונעת מאיתנו לראות תמורות משמעותיות שחלות בחיינו, בלי שנרגיש. המחשה בולטת לכך היא ילד שלא ראינו מספר שנים שהופך לנער בוגר, ואנו נדהמים מהשינוי שכאילו התרחש באופן פתאומי.

המחשה נוספת שקל להבחין בה, בחיינו אנו, היא התמורות בהיקפי וסוגי הפעילויות שאנו עושים כיום באינטרנט, במיילים או בטלפון הסלולארי, לעומת לפני עשר שנים. אם נעצור לרגע קצר וננסה להיזכר מה עשינו אז ומה אנו עושים כיום, קרוב לוודאי שנבחין בשינוי משמעותי וברור.

אני מזכיר את שני אלה, משום שבשנה-שנתיים האחרונות חל שינוי דרמטי בעולם המחשוב, שלא רבים שמים אליו לב ומבינים את מלוא משמעותו והשלכותיו. אני קורא לו המפץ הגדול והמרתק בעולם המחשוב.

מהו המפץ הגדול?

לא מדובר רק בסופרלטיב דרמטי אלא בתופעה שכל מי שמעורב ולו במעט בעולם המחשוב, יוכל לזהות ולהבחין בה בקלות ובאופן ברור, אם רק יפנו את תשומת ליבו לכך.

עיקרו של המפץ הוא השינוי שמתחולל בימים אלה ממש, ובו שורה של פרדיגמות מוכרות נשברות ומוחלפות בתפיסות חדשות וחלופות חדשות, בהיקף רחב ועוצמתי, כפי שלא היה מאז ומעולם. יתרה מזאת, מעולם שנראה פשוט וברור יחסית, עברנו לעולם מורכב, מעורפל, חסר ודאות, שמשתנה בקצב מואץ, ומחריף את הקושי להבין - מה באמת קורה פה?

ביחד עם זה ומתוך ראיה חיובית וכן כמי שמלווה מקרוב את עולם המחשוב משנת 1976 ועד ימינו אלה, אני יכול לקבוע בוודאות כי מעולם לא הייתה שנה מרתקת ומלהיבה בעולם המחשוב כמו שנה זאת. הסיבה העיקרית לכך היא הופעתן והבשלתן של חלופות חדשות וטכנולוגיות חדשות, כמעט בכל תחום אפשרי.

הפרדיגמה של ה-PC

הדוגמא הבולטת והמוחשית ביותר היא החלפתה של הפרדיגמה המוכרת לרכישת PC חדש. לעומת המארז השולחני בצבע בז', חבילת ווינדוס העדכנית כמערכת הפעלה וחבילת אופיס כברירת המחדל לחבילת היישומים, נוכל לראות היום כי בכל אחד מהתחומים האלה עומדות לפנינו קרוב ל-10 חלופות שניתן לבחור או לשלב ביניהן.

כחלופה למארז הבז' ניתן לכלול את המחשבים הניידים שהופכים להיות נפוצים יותר, את הנטבוק, ה-UMPC, מחשבי כף היד, הסלולאריים המתקדמים, אבל גם את מערך כלי העבודה שהעברנו לאינטרנט או להתקני USB, ונוכל לגשת אליהם מקשת רחבה של אמצעי קצה. ויש גם את ה-PC הוירטואלי והתחנה הרזה ועוד לא מעט קומבינציות שבאמצע. מה הכי מתאים?

כאשר מדברים על מערכת ההפעלה, אנו רואים שתי תופעות מעניינות. התופעה הראשונה היא הצורך שהולך ופוחת לעשות בה שימוש ובמיוחד ברמת המשתמש הפשוט. יותר ויותר התרגלנו לגשת ישר ליישומים ולדפדפן. את ארגון המידע, ניקוי או ניהול הדיסק, אנו משאירים לאחרים או שפשוט מתעלמים מהם.

תופעה שנייה חשובה לא פחות, היא שפע החלופות לבחירה. מיקרוסופט עצמה מציעה כיום 3 חלופות (שלהן גם מספר קונפיגורציות) שכוללת את XP, ויסטה וווינודס 7, בנוסף למספר גרסאות לשרתים. לינוקס מציע לפחות 5 מערכות או הפצות שונות של מערכות הפעלה, גוגל מציעה את אנדרואיד ובקרוב גם את כרום OS, סאן מציעה את סולאריס, אפל מציעה גם היא מספר מערכות ואפילו אינטל יצרנית החומרה נכנסת לשוק עם מובלין. במה הכי כדאי לבחור?

אם נמשיך לשוק היישומים נראה כי גם בו חלו מספר שינויים. לחבילת היישומים של מיקרוסופט אופיס 2003 שמתפקדת באופן מעולה גם היום, יש חלופות של אופיס 2007 ובקרוב גם 2010. לכולן כמובן מספר הרכבים אפשריים. חבילת OpenOffice מציעה היום פיתרון מצוין, חינמי וחוקי, למרבית היישומים הבסיסיים, כולל תמיכה בעברית ותאימות למסמכי אופיס של מיקרוסופט. פתרונות נוספים יש ברשת כמו Google Apps או Zoho, חבילות שניתן לשאת בהתקנים ניידים דוגמת Openoffice.org Portable, חבילת לוטוס סימפוני של יבמ או של חברות נוספות. במה בוחרים?

נקודה חשובה ומהותית שיש להיות ערים לה, היא העובדה שמעבר לשפע העצום של עשרות חלופות חדשות, מדובר בתהליך מורכב וקשה שחוזר שוב שוב ביחס לכל חלופה: איך בוחרים? מטמיעים? משלבים? תומכים? מאבטחים? לכן, כדי לקבל היום החלטות מוצלחות, ניתקל בקושי מאד מאד לא פשוט.

עוד היבטים של המפץ

יחד עם כל המורכבות הזאת והשאלות הרבות, כאן עדיין לא מסתיימים הדברים, שכן כדי לראות ולהבין את מלוא היקפו ועוצמתו של המפץ הגדול, אני מבקש להתמקד בעוד שלושה היבטים מרכזיים ומהותיים:

תפיסות חדשות שמשנות את כל הגישה למחשוב, דוגמת וירטואליזציה שהולכת ונכנסת בעוז לארגונים רבים ובתחומים רבים: בשרתים, באחסון, בתקשורת כמו גם ברמת אמצעי הקצה. תפיסה מקבילה לה בעוצמת השינוי, אולם כזאת שמתעכבת בהיקף היישום, היא תפיסת המחשוב בענן. שתי אלה מחייבות לחשוב אחרת ולהסתכל אחרת
 פרסומת
על כל עולם המחשוב ומתוך פרספקטיבה אחרת ולקבל סוג חדש של החלטות מורכבות, שלא הכרנו בעבר.

תחום דרמטי אחר הוא השפעתן של המדיות החברתיות והמעבר למדיות חזותיות. פייסבוק, טוויטר, Linkadin בתחום החברתי ויוטיוב, מטהקפה ופליקר בתחום החזותי, יוצרים דפוסי שימוש והתנהלות חדשים שלא הכרנו בעבר. איש עדיין אינו יודע בוודאות לאן יתפתחו השימושים האלה, מצד שני, כל מי שעוקב אחריהם מקרוב, מבין כי מדובר על נקודות מפנה ואימוץ של דפוסים חדש, שמשנה ומשפיע על חייהם של מיליונים רבים.

התחום השלישי הוא השתנות השוק עצמו, המעמד ותחומי הפעילות של השחקנים העיקרים. מיקרוסופט שהייתה המלכה הבלתי מעורערת של השוק הולכת ומאבדת ממעמדה לטובת גוגל. רכישת סאן על ידי אורקל, קרוב לוודאי שתביא תוך שנים מעטות למבנה שוק אחר. סיסקו נכנסת לתחום השרתים. נוקיה נכנסת לנטבוקים, אינטל נכנסת לתחום מערכות ההפעלה (עיין ערך מובלין) ולתחום כלי הפיתוח עם פרלל סטודיו, ופתאום הקרקע המוצקה והתפקידים של החברות השונות שבשוק משתנים גם הם, וגם פה אנו ניצבים לפני עולם חדש ולא מוכר.

שתי אמיתות המפתח

ניתן להמשיך ולמנות עוד תופעות רבות דוגמת הגדלת ההשפעה ומעמדו של העולם הסלולארי, המחשוב הירוק או האיומים הגדלים בתחומי האבטחה, אולם די בכל מה שמנינו, כדי להבין שתי אמיתות מפתח בסיסיות:

1. מה שהיה נגמר והיום אנחנו נמצאים בעולם אחר ושונה מהותית מעולם המחשוב שהכרנו אך לפני חמש שנים.
2. עולם המחשוב הופך להיות מלהיב ומרתק יותר מאשר אי פעם, עם שפע חלופות והזדמנויות, אולם בו זמנית הוא גם מציב בפני מקבלי ההחלטות קושי ממשי להחליט נכון ולבחור בחלופות הטובות ביותר לארגון. אם לפני 10 שנים מספר שעות בשבוע הספיקו כדי להתעדכן במה שקורה, כיום המידע הוכפל בין פי עשר לפחות (ובתחומים מסוימים פי 100), לכן רק מנהלי מחשוב מעטים מסוגלים להשקיע 20-30 שעות שבועיות ויותר, כדי לראות את התמונה הכוללת ולהבין את מכלול התמורות השונות והשלכותיהן, עבור עצמם וארגונם.

כדי להמחיש את הקושי הגדול שבפניו נמצאים כיום מנהלי המידע, כאשר הם נדרשים להתמודד עם עולם מורכב, תובעני, דינמי ומשתנה בקצב מואץ, נזכיר סקר עדכני, משנה זאת, של אתר CIO.COM לפיו 1 מתוך 4 מנמ"רים פוטר בגלל ביצועים כושלים. (יש כמובן עוד סיבות לדבר, אולם ברור שלא ניתן להתעלם מהעובדות המתוארות). לדעתנו, עומס המידע ועומס התפקיד, שרק הולכים ומתעצמים, עושים את הצלחת המנמ"ר במצב זה, לקשה יותר ויותר. ביחד עם זה, טוב גם לראות את חצי הכוס המלאה ולפרגן לאותם שלושת רבעי מנהלי המחשוב, שכן מצליחים עדיין, להחליט נכון ולשרוד. כמה זמן זה ימשך?

מה כל זה אומר?

למנהלים שרוצים להיערך למציאות החדשה המסר הוא חד וברור. יש צורך חיוני להקדיש זמן רב יותר כדי ללמוד, לעקוב, להעמיק ובעיקר, להבין את המשמעויות החשובות של כל אחת מהתמורות ולראות כיצד היא נוגעת לארגון.

ניתן כמובן להגדיל את מספר השעות השוטפות המושקעות בעדכון השוטף, להירשם לפורומים מקצועיים, להוסיף עדכון שוטף באמצעות RSS או כלים חברתיים החדשים, או שניתן לחילופין, להתעדכן בכלים דוגמת תחקירי pCon שמתמצתים באופן קבוע את החדשות החשובות במחשוב הארגוני ובמקביל מגישים ניתוח מקצועי ושיטתי של הטכנולוגיות החדשות ומגמות המפתח העיקריות, שרלוונטיות ושימושיות למנהלי המחשוב. וכל מנהל יכול לבחור את מה שמתאים לו.

המסר המסכם

כאמירה מסכמת הייתי מציע לפקוח עיניים להסתכל סביב, ולשים לב שאנחנו נמצאים כבר היום בעולם חדש שמחייב התייחסות שונה ומעקב שונה אחר התמורות שחלות בו.

להמשיך לקבל החלטות בעולם כזה על סמך דפוסי העדכון מהעבר, זה כמו לנהוג באוטוסטראדה, עם מטפחת שחורה על העיניים שבה יש לך מספר חרכים דקים או במטפורה אחרת - לנסות לגבש תמונת עולם על סמך כמה חלקי פאזל בודדים ואקראיים, מתוך פאזל שכולל 1000 חלקים.

על הכותב

קובי שפיבק העורך הראשי של תחקירי pCon מסייע כיום למנהלי מחשוב בארגונים המובילים בישראל, ליהנות מיותר זמן פנוי, להפחית מאות אלפי ₪ בהוצאות למחשוב ולהתעדכן באופן שוטף ושיטתי, בתמורות המרכזיות בעולם המחשוב. מנהלי מחשוב יוכלו לקבל תחקיר דוגמא בקישור זה.

ניתן ליצור קשר עם הכותב בטל 03-9667939 או במייל koby@pcon.co.il

היבטים נוספים ניתן למצוא במסגרת "המשמעויות לחדשות" במאמר על הקושי המחריף להתעדכן בטכנולוגיות המידע.

הערה- אנו מזמינים אותך להפיץ את הקישור למאמר זה באופן חופשי, לעמיתים ועובדים שעשויים להפיק ממנו תועלת.
  המלץ
לחברים
    
קבל עידכונים RSS    FACEBOOK          TWITTER

 
   הקודם  דרג וצפה בתוצאות  4  5  6  7  8  9  10 הבא   
 

רוצים תוכן שימושי בעל ערך?!...
תוכלו לקבל זאת כאן ובחינם!


הצטרף ל-pConTip

ותקבל את הטיפים והסרטונים הכי טובים שיש ובחינם!

ניוזלטר שבועי קצר וחינמי, מביא המלצות למאמרים, תוכנות מועילות, קיצורי דרך שימושיים, פרשנות לחדשות מרכזיות וסרטונים ייחודים, על הטכנולוגיות הכי מרתקות שיש היום.

הכנס עכשיו את שמך והמייל, ולחץ על כפתור " לחץ כאן ועכשיו "דוא"ל
שם
  תגובות
  הוסף תגובתך
שם:
תגובה:
 הוסף
 נקה

1. Frederick    10/3/2012 בשעה 7:54

That`s rellay thinking out of the box. Thanks!

  עוד בבלוג העורך
התפרסם ב-4/9התפרסם ב-7/8התפרסם ב-5/6 לריכוז הארכיונים
לאן ממשיכים עם הטכנולוגיה? ואיך ליצור חזון מקצועי בהיר ומדויק?מהן מנהרות הסייבר ואיך להתמודד איתן?איך להמחיש את תרומת המחשוב? לארכיון הבלוג

  קצר ולעניין
שדרוג השליטה ובקרת המובייללצפייה בסרטון בפחות מ-2 דקות - לחץ כאן


  מידע נוסף

מה תקבל במסגרת שרות pCon?

pCon מסייע למנהלי מידע ומקבלי החלטות מחשוב:

למנהלי מידע שרוצים לקדם חדשנות, לחסוך בהוצאות, להגן טוב יותר על המידע הארגוני, שירות pCon, מאפשר לקבל ריכוז מתומצת, של סיכום מאמרים ודברי מומחים, על חידושי טכנולוגיות המידע החדשות, תוך מיקוד בהיבטי מפתח החשובים למנהלי מידע. אלה כוללים: מגמות, שימושים, עלויות ומחירים, שיקולי בחירה, חלופות בשוק, דברי מומחים, טיפים, המלצות מעשיות ליישום, בעיות וקשיים צפויים, הפניות למקורות נבחרים וסרטוני המחשה.

הייחוד של pCon הוא בתמצות קצר וברור של מידע מקצועי שימושי, רלוונטי ובר יישום, שהכי מעניין וחשוב למנהלי מחשוב בישראל. למשל: מחשוב ארגוני, מעמד המנמ"ר, תקשורת, אינטרנט ארגוני, אבטחת מידע, Mobile, אחסון, וירטואליזציה, BI, ביג דטה, מחשוב ענן, תשתיות, דטה סנטר, תוכנות שימושיות, פיתוח, ניהול יעיל, חידושים טכנולוגיים. 

למידע נוסף על מאות רבות של טכנולוגיות שסקרנו בשנים האחרונות

www.pcon.co.il/DB

השירות והאתר סוקרים מערכות, מוצרים ושירותים של החברות המובילות בענף כמו: IBM, HP, מיקרוסופט, EMC, VMWare, NetApp, סימנטק, אורקל, אינטל, גוגל, אפל, פייסבוק, CA וכן סטארט-אפים וחברות חדשות ולא מוכרות.

 למידע מקצועי בחינם - www.pcon.co.il/Free   לפרטים - טל' 03-9667939 ו- info@pcon.co.il


  המלץ לחבר
ואהבת לרעך כמוך...

אם לא מצאת שירות זה כשימושי, בבקשה ספר לנו. אם אתה כן נהנה מהשירות שתף חברים שגם להם הוא יכול לעזור. תחשוב על החיוך, הסיפוק, ההרגשה הטובה, כשגם רעך ייהנה כמוך והמלץ עכשיו.


 pConTop
המלצות למנהלי מידע
הכי מעניין וחשוב במחשוב
פרשנות מעשית והכוונה לנושאי מפתח


כדי להתעדכן מדי שבוע במשמעויות המעשיות של החדשות החשובות, וכן לדעת מה הם נושאי המפתח המרכזים בענף? מלא את פרטיך עכשיו ותקבל מדי שבוע ניוזלטר קצר וחינמי!
דוא"ל:
שם:

כן ,שלחו הגיליון
*לא נעביר המייל לגורם אחר!
**תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

 ערוץ סרטוני pCon ביוטיוב
 משרות הייטק בשיתוף AllJobs
 pConTip
הטיפים והסרטונים
הכי טובים שיש!
המלצות * חידושים * קיצורי דרך


חינם! הרשם לניוזלטר שבועי קצר, של טיפים שימושיים ומסקרנים ולקט המלצות על סרטוני החידושים הטכנולוגיים הכי מרתקים שיש. הרשם עכשיו.

דוא"ל:
שם:

כן ,שלחו הגיליון
*לא נעביר המייל לגורם אחר!
**תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

   תוכן לפי נושא
 
    אבטחה
    אינטרנט
    חומרה
    יישומים
    ניהול
    סלולר
    עובדים
    עסקים
    שירותים
    תוכנה
    תקשורת
    תשתיות
 מודעות דרושים
 איך להתעדכן וליצור קשר
RSS התעדכן ב-RSS
RSS התעדכן ב-Google+
FACEBOOK התעדכן בפייסבוק
in התעדכן בלינקדין
TWITTER להתעדכן ביוטיוב
TWITTER התעדכן בטוויטר
TWITTER צור קשר במייל
 
©כל הזכויות שמורות | אודותינו | צור קשר | פרסם אצלנו | תנאי שימוש | מפת האתר | דף הבית
לפרופיל ה Google+ | מה דעתך? | מדיניות פרטיות | RSS  | | לימודי מדעי המחשב