הכר האתר     260+ תחקירים בתחומי המחשוב     הצטרף כמנוי
יום רביעי 1 אפריל 2020  
חפש תחקיר    
    
   
אודותינו צור קשר  

הבולטים באתר pCon
  התחקיר השבוע  
  בלוג העורך  
  להכיר טכנולוגיות  
  pConTop  
  pConTip  
  אתרים נבחרים  
  הכרזה מועילה  
  טיפים שימושיים  
  סרטונים מומלצים  
  תחקיר דוגמא  
המחשוב בארץ
  גוגל ניוז  
  דיילי מיילי  
  דה מרקר IT  
  גלובס  
  כלכליסט IT  
  קפטן אינטרנט  
  Ynet  
  NRG טכנולוגיה  
  וואלה טק  
  News1 - מחשבים  
המחשוב בעולם
  Google News  
  CNET  
  CIO  
  CIOInsight  
  ZDNet  
  InformationWeek  
  Computerworld  
  eWeek  
  itworld  
  Yahoo!  
קריירה
  דה מרקר קריירה  
  גלובס קריירה ויזמות  
  כלכליסט קריירה  
  CIO Careers  
  CIOInsight Careers  
  CIO U C&S  
  I.W - Global CIO  
  TechRep. Careers  
  CNN Careers  
  forbes Careers  
תשתיות
  ERP.ORG.IL  
  אנשים ומחשבים  
  InfoWorld  
  Virtualization.com  
  CIO-Virtualization  
  IW - Cloud  
  database  
  CRM Daily  
ניידות וסלולר
  סלולרי  
  GSM-Israel  
  גאדג'טי  
  חורים ברשת  
  אנשים ומחשבים  
  CIO - Mobile  
  silicon.com/Mobile  
  CNET Smartphones  
  Coolsmartphone  
  pocketnow.com  
רשתות חברתיות
  חורים ברשת  
  אקטיב & מרקטינג  
  ZVAGELSKY  
  Alltop  
  Mashable  
  SocialMedToday  
  SocialMedExam  
  TechNewsWorld  
  SocialNetWatch  
  CIO- Web 2.0  
תוכנה
  קפטן אינטרנט  
  I.W - Software  
  אנשים ומחשבים  
  וואטצאפ  
  ניוזגיק - פיתוח  
  BetaNews  
  developer  
  SoftwareDevNews  
  .net magazine  
  The Register  
לאינדקס השימושי של pCon סגור שימושון

   שירותי pCon   
pCon הרעיון
תחקירי pCon
התרעות pCon
pConTop
pConTip
פרסום ייחודי
תחקיר דוגמא
105 תחקירים
103 המלצות
    RSS 
 משרות הייטק
   קרא באתר   
    התחקיר השבוע
    שימושון
    בראש החדשות
    פרשנויות
    בלוג העורך
    לוח ארועים
    רכש מחשבים
    מדד ה-PC
    אתר נבחר
    הכרזה מועילה
    טיפ שימושי
    סרטון מומלץ
    מחקרים
    דווח מאירועים
    במה מקצועית
    מילון pCon
    אינדקס

  תוכן לפי נושא  
     אבטחה
     אינטרנט
     חומרה
     יישומים
     ניהול
     סלולר
     עובדים
     עסקים
     שירותים
     תוכנה
     תקשורת
     תשתיות

  הבמה המקצועית

CRM, ERP, ו-SBO - מה המשמעות של כל אחד מהשמות, מה החשיבות של המערכות הללו, מה דומה ומה שונה ביניהן? הגמר הגדול – CRM או ERP?
 
הגמר הגדול – CRM או ERP?
CRM, ERP, ו-SBO - מה המשמעות של כל אחד מהשמות, מה החשיבות של המערכות הללו, מה דומה ומה שונה ביניהן?
27/01/2011

תגיות:  


עד שלמדת להסתדר עם האקסל והכנסת נהלי עבודה מסודרים לעסק, אתה מוצא את עצמך מוצף במסרים של "קח CRM" או "קח ERP" כי "לא תבין איך הסתדרת בלעדיהם".

אם אתה בעל עסק קטן או בינוני, הטמעה של מערכת חדשה בעסק עלולה להוות כאב ראש לא קטן והשקעת שעות עבודה, שאולי אין לך להקצות. יתכן גם שיש לך מגבלות תקציביות, שיש להתייחס אליהן. כדי להתחיל להתמצא בתחום המורכב-לכאורה הזה, הנה מורה נבוכים:

מערכת CRM (ר"ת Customer Relations Management) - או בעברית "ניהול קשרי לקוחות". הכוונה למערכת ממוחשבת שבה מרוכזים נתונים על כל הלקוחות של העסק. המערכת יוצאת מנקודת הנחה עסקית עיקרית, לפיה מאגרי מידע שווים המון כסף, ולכן חשוב לנהל אותם כהלכה.

ב-CRM לכל לקוח יש את הכרטיסייה שלו, ובה רושמים את כל מה שקרה איתו: מתי דיברו איתו, מי דיבר איתו, מה נאמר, מה הוחלט, מה הפעולה הבאה לביצוע, מתי היא אמורה להתקיים, על ידי מי וכן הלאה. המערכת יודעת לא רק לאגור את הנתונים אלא גם לנהל אותם בצורה אוטומטית לפי תרחישים קבועים מראש.

התפיסה העומדת מאחורי המערכת שמה את הלקוח במרכז ומקיימת זיכרון ארגוני מתועד. מטבע הדברים בכל ארגון, עובדים מתחלפים, אבל תיעוד הנתונים נשאר לעד. המערכת מאפשרת לארגון להוציא לפועל הנחת עבודה נוספת – באופן פוטנציאלי לכל לקוח יכול להתאים סוג מסוים של שירות או מוצר, באיזושהי נקודת זמן. ניתן לחזור ללקוח שכבר נוצר איתו קשר בעבר, עם הצעות חדשות - משהו עשוי להתאים לו יום אחד. מערכת ה-CRM מאפשרת את זה ומונעת מצב שבו קשר שכבר נוצר עם לקוח הולך לאיבוד.

מנגד ניצבת מערכת ה-Resource Planning) ERP (Enterprise- או בעברית "תכנון משאבי הארגון". ניתן לטעות ולחשוב שזו מערכת מתקדמת יותר או חלופית ל-CRM, אך לא כך הדבר. למעשה, מדובר בתוכנה שמאחדת את כל תשתיות המחשוב הארגוניות השונות לתוכנה אחת, שפה אחת, ולמאגר נתונים אחד. התוכנה נועדה במקור לתאגידים גדולים ולארגונים המורכבים ממחלקות רבות ומפעילויות מורכבות.

למה ERP? ובכן, קצת היסטוריה... עם המעבר לניהול ארגונים באמצעות תוכנות, לפני מספר עשורים, מקובל היה לכתוב תוכנה מיוחדת לכל מחלקה בנפרד — "תוכנה לפי מידה". כך למשל, הייתה תוכנה מיוחדת למחלקת חשבונות, תוכנה אחרת למחלקת משאבי אנוש, תוכנה שלישית למחלקת רכש, וכן הלאה. תוכנות אלה לא ידעו "לדבר" אחת עם השנייה, כך שאם מחלקת רכש רצתה להעביר נתונים למחלקת הנהלת חשבונות זה נעשה על ידי תוכנות אופיס או ניירת שהכבידו מאוד על העברת מידע ותיאום המידע בארגון. זה גם יצר כמובן בזבוז עצום של זמן וחוסר יעילות בחברות הגדולות.

הצורך שכל המחלקות "ידברו" בשפה אחת הוליד את מערכת ה-ERP. במערכת יש מודולים (רכיבים) שונים כמו: מודול פיננסים, מודול ניהול רכש, ספקים וכדומה, וכך נעשה איחוד במאגרי הנתונים של הארגון - לא עוד חוסר התאמות ונתונים שנופלים בין הכיסאות. עם ERP כולם משתמשים באותו מאגר נתונים. התוכנה מיועדת לארגונים גדולים וכך נותרו עסקים קטנים-בינוניים בלי פתרון ועם שיטות עבודה מסורבלות – הרבה פתקים, גיליונות אקסל וטבלאות אינסופיות.

מה עדיף?

למעשה, עסק זקוק לשתי המערכות, תלוי במצב. אנשי מכירות או נציגי שירות לקוחות, לדוגמא, זקוקים
 התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגות קצרות מרוכזות בחינם!

כדי לקבל חינם!
10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר" מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל:
שם:
כן ,שלחו עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר.
**תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

למערכת CRM מקצועית כמו אוויר לנשימה. הם באמת לא יבינו איך הם הסתדרו עד היום, כאשר הם יתחילו להטמיע את המערכות החכמות. אנשי רכש ומלאי לא מתארים לעצמם את הסדר והארגון שמערכת ERP טובה יכולה להעניק להם. מנכ"ל זקוק לשתי המערכות ולעקוב בשקיפות מלאה אחרי כל הפעילויות ברחבי העסק שלו, גם אם מדובר בחמישה עובדים בלבד.

נשאלת השאלה, האם משתלם לרכוש את המערכות הללו לכמות קטנה של עובדים? והתשובה המתבקשת היא כמובן שלא - הפתרון העכשווי הוא לקחת את השירות במודל מחשוב עננים, שנקרא גם "תוכנה כשירות". כל עובד מקבל את המערכת המתאימה עבורו והמנכ"ל שולט בתמונה המלאה.

כיום יש פתרונות CRM ו-ERP מתקדמים, שמותאמים אפילו לעסקים קטנים. במודל תשלום חודשי, קל ונוח מתמיד להתמודד עם התוספת לתקציב ההוצאות – והרווחיות מתחילה לבוא לידי ביטוי תוך שבועות בודדים של הטמעה. גם תהליכי ההטמעה קלים וזולים היום מכפי שהיו בעבר.

אביב אינהורן, מנכ"ל RVM מערכות בע"מ, התחיל להשתמש במערכת ERP לעסקים קטנים ובינוניים כבר ב-2003. מערכת SBO (SAP Business One, לשעבר תוכנת "מנהל') מאפשרת לדבריו גמישות והתייעלות מקסימאליים: עד 2003, העסק נהג להוציא הצעות מחיר ב-Word, לבצע מעקב גבייה באקסל, לרשום פרטי לקוחות באאוטלוק ולהוציא חשבוניות בתוכנת הנהלת חשבונות בסיסית. כפתרון היקפי נבחרה תוכנת ה-SBO. תהליך הלימוד ארך מספר שבועות ובא לידי ביטוי בירידה מסוימת בתפוקה לפרק זמן קצר, אבל כעבור מספר שבועות, כאשר גרף התפוקה החל לעלות, הבין כל הצוות שעד להטמעת ה- SBO הם עבדו בצורה מיושנת ובזבזנית.

עתה עובדי החברה יכולים לעבוד עם הנתונים מכל מקום במהירות, הצוות יעיל עוד יותר ומגיב ללקוחות עם שירות מהיר ואיכותי. כל הצעת מחיר נשלחת ללקוח על ידי לחיצת כפתור במייל או בפקס. האישור מהלקוח מתקבל בחזרה למערכת, ואז ניתן להפוך את הצעת המחיר לחשבונית, שוב, בלחיצת כפתור אחת פשוטה. עוד לחיצת כפתור – והחשבונית משוגרת ללקוח הישר מתוך המערכת. ועל ידי לחיצת כפתור נוספת, ניתן לקבל דו"ח גבייה מלא המאפשר למנהל שליטה מלאה.

וובוקס שירותי מחשוב עננים הוסיפה את מערכת SBO לסל השירותים שלה, שמיועד באופן מוצהר לעסקים קטנים ובינוניים. לדברי נדב פופלבסקי, מנכ"ל וובוקס: "SBO הוא שם מותג ופתרון עסקי שלם, שמאפשר לעסקים קטנים-בינוניים לשחק במגרש משחקים של הגדולים. המערכת מספקת כלים לניהול חשבונות וכספים, לתפעול והפצה, וכמו כן לניהול ודיווח.

בעל העסק יכול לקבל מידע מדויק בכל זמן, מה שמאפשר בשורה התחתונה קבלת החלטות עסקיות המבוססות על נתונים בזמן אמת. וובוקס תציע את המערכת במודל SaaS ((Software as a Service. המשמעות היא שהמערכת מותקנת על גבי שרת מרוחק, והלקוח פטור מהתקנת שרתים, מעלויות תחזוקה, שירות, ושדרוגים עתידיים וכמו כן הוא נהנה מתשתיות ותמיכה בדמי מנוי חודשיים. בעזרת מחשוב ענן, ניתן להתחבר למערכת מכל מקום בכל זמן. פתרון חסכוני וגמיש עבור כל חברה ובמיוחד עבור עסקים קטנים-בינוניים."


וובוקס שירותי מחשוב עננים בע"מ - ספקית שירותי SaaS (תוכנה כשירות) לעסקים קטנים ובינוניים מהראשונות בישראל, מודל SaaS מאפשר ללקוח להשתמש בתוכנה מבלי לבצע רכישה, ללא תחזוקה וללא התחייבות.
כתבה: ענת פרסמן- אשת יחסי ציבור בפרומו, חברה לניהול פרוייקטים בשיווק, מקבוצת קומליין.  המלץ
לחברים
    
קבל עידכונים RSS    FACEBOOK          TWITTER

 
   הקודם  דרג וצפה בתוצאות  4  5  6  7  8  9  10 הבא   
 
  התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגת תובנות קצרה מרוכזת ובחינם!


כדי לקבל חינם! 10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר"
מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל: שם:
שלחו המצגת עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר, בהתחייבות!      **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.


להרחבה וקבלת מידע מיידי נוסף, עבור לדף המלא עכשיו!


  עוד בבמה המקצועית
התפרסם ב-25/12התפרסם ב-11/12התפרסם ב-5/12 לריכוז הארכיונים
מהפכת הרשתות החברתיות הגיעה לארגוניםפשיעה מקוונת והעולם האמיתישימור המותג על גבי מוצרי תוכנה לארכיון הבמה המקצועית

  פרסום בטקסט

   המסלול היומי למסלול היומי בתמונות           
ארכיון בראש החדשותארכיון אתר נבחרארכיון הכרזה מועילהארכיון הטיפ המרכזי
מי היה מאמין לידיעה כזו עד לפני שנה? אפל מדורגת כיצרנית ה-pc השלישית בגודלה בעולם מבחינת שיעור המכירות. כך טוענת חברת המחקר canalys, במחקר חדש שפרסמה.מחפשים ציירים, פסלים, צלמים, מעצבי תכשיטים או אמנים אחרים? רוצים לפרסם את יצירות האמנות שלכם באינטרנט? האתר הנבחר שלנו להיום, artcity, הוא המקום בשבילכם.סלקום מציגה את comodo: פיתוח ישראלי ייחודי מסוגו בעולם – מערכת תקשורת ותוכן ייעודית לנהג וליושבי הרכב שמשלבת את כל השירותים והאפליקציות לצורכי המשתמשים בהתאמה לסביבת וחווית הנהיגה.הבעיהמחירי הדלק בישראל, בשונה משאר העולם, מרקיעים שחקים בעקבות המיסוי האדיר שמטילה המדינה. איך בכל זאת, תוכלו לצמצם בהוצ
אפל: אחת משלושת יצרניות ה-PC המובילותARTCITY - עיר אמנים וירטואליתCOMODO בהשקה עולמית בלעדית בסלקוםFullTank - מהי תחנת הדלק הזולה ביותר?

  קצר ולעניין
שדרוג השליטה ובקרת המובייללצפייה בסרטון בפחות מ-2 דקות - לחץ כאן


  תשובות המומחה

לחלוק, לשתף, לעורר השראה ולהעצים מנהלי מידע, זה המוטו של קובי שפיבק Bsc ו- MBA. קובי הוא מורה דרך טכנולוגי שמלווה את עולם המחשוב: כתכנת, מהנדס, מנהל, יזם, עיתונאי, יועץ ומרצה, משנת 1976. כעורך הראשי של תחקירי pCon הוא כתב וערך ב-19 השנים האחרונות, למעלה מ-960 תחקירים מקצועיים, שמסייעים למנהלי מחשוב במאות ארגונים, ליהנות מיותר עניין, זמן פנוי וכסף זמין.

מנהלי מחשוב, שמעוניינים לקרוא או להפנות לקובי שפיבק שאלות מקצועיות, מוזמנים לעשות זאת במסגרת תשובות המומחה.

הפעם הוא עונה לשאלות הבאות :

 • מה ההשלכות של קונסיומריזציה לארגונים? מה הסיכון ממנה?
 • אילו תמורות רואים בשוק הוירטואליזציה?
 • מה היתרונות בצריכת שרותים "בענן" מספק מקומי?


 • רוצים תוכן שימושי בעל ערך?!...
  תוכלו לקבל זאת כאן ובחינם!


  הצטרף ל-pConTip

  ותקבל את הטיפים והסרטונים הכי טובים שיש ובחינם!

  ניוזלטר שבועי קצר וחינמי, מביא המלצות למאמרים, תוכנות מועילות, קיצורי דרך שימושיים, פרשנות לחדשות מרכזיות וסרטונים ייחודים, על הטכנולוגיות הכי מרתקות שיש היום.

  הכנס עכשיו את שמך והמייל, ולחץ על כפתור " לחץ כאן ועכשיו "  דוא"ל
  שם
    המלץ לחבר
  ואהבת לרעך כמוך...

  אם לא מצאת שירות זה כשימושי, בבקשה ספר לנו. אם אתה כן נהנה מהשירות שתף חברים שגם להם הוא יכול לעזור. תחשוב על החיוך, הסיפוק, ההרגשה הטובה, כשגם רעך ייהנה כמוך והמלץ עכשיו.


    
   pConTop
  המלצות למנהלי מידע
  הכי מעניין וחשוב במחשוב
  פרשנות מעשית והכוונה לנושאי מפתח


  כדי להתעדכן מדי שבוע במשמעויות המעשיות של החדשות החשובות, וכן לדעת מה הם נושאי המפתח המרכזים בענף? מלא את פרטיך עכשיו ותקבל מדי שבוע ניוזלטר קצר וחינמי!
  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

   ערוץ סרטוני pCon ביוטיוב
   משרות הייטק בשיתוף AllJobs
   pConTip
  הטיפים והסרטונים
  הכי טובים שיש!
  המלצות * חידושים * קיצורי דרך


  חינם! הרשם לניוזלטר שבועי קצר, של טיפים שימושיים ומסקרנים ולקט המלצות על סרטוני החידושים הטכנולוגיים הכי מרתקים שיש. הרשם עכשיו.

  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

     תוכן לפי נושא
   
      אבטחה
      אינטרנט
      חומרה
      יישומים
      ניהול
      סלולר
      עובדים
      עסקים
      שירותים
      תוכנה
      תקשורת
      תשתיות
   מודעות דרושים
   איך להתעדכן וליצור קשר
  RSS התעדכן ב-RSS
  RSS התעדכן ב-Google+
  FACEBOOK התעדכן בפייסבוק
  in התעדכן בלינקדין
  TWITTER להתעדכן ביוטיוב
  TWITTER התעדכן בטוויטר
  TWITTER צור קשר במייל
   לתשומת ליבך
   
  ©כל הזכויות שמורות | אודותינו | צור קשר | פרסם אצלנו | תנאי שימוש | מפת האתר | דף הבית
  לפרופיל ה Google+ | מה דעתך? | מדיניות פרטיות | RSS  | | לימודי מדעי המחשב