הכר האתר     260+ תחקירים בתחומי המחשוב     הצטרף כמנוי
יום שישי 25 ספטמבר 2020  
חפש תחקיר    
    
   
אודותינו צור קשר  

הבולטים באתר pCon
  התחקיר השבוע  
  בלוג העורך  
  להכיר טכנולוגיות  
  pConTop  
  pConTip  
  אתרים נבחרים  
  הכרזה מועילה  
  טיפים שימושיים  
  סרטונים מומלצים  
  תחקיר דוגמא  
המחשוב בארץ
  גוגל ניוז  
  דיילי מיילי  
  דה מרקר IT  
  גלובס  
  כלכליסט IT  
  קפטן אינטרנט  
  Ynet  
  NRG טכנולוגיה  
  וואלה טק  
  News1 - מחשבים  
המחשוב בעולם
  Google News  
  CNET  
  CIO  
  CIOInsight  
  ZDNet  
  InformationWeek  
  Computerworld  
  eWeek  
  itworld  
  Yahoo!  
קריירה
  דה מרקר קריירה  
  גלובס קריירה ויזמות  
  כלכליסט קריירה  
  CIO Careers  
  CIOInsight Careers  
  CIO U C&S  
  I.W - Global CIO  
  TechRep. Careers  
  CNN Careers  
  forbes Careers  
תשתיות
  ERP.ORG.IL  
  אנשים ומחשבים  
  InfoWorld  
  Virtualization.com  
  CIO-Virtualization  
  IW - Cloud  
  database  
  CRM Daily  
ניידות וסלולר
  סלולרי  
  GSM-Israel  
  גאדג'טי  
  חורים ברשת  
  אנשים ומחשבים  
  CIO - Mobile  
  silicon.com/Mobile  
  CNET Smartphones  
  Coolsmartphone  
  pocketnow.com  
רשתות חברתיות
  חורים ברשת  
  אקטיב & מרקטינג  
  ZVAGELSKY  
  Alltop  
  Mashable  
  SocialMedToday  
  SocialMedExam  
  TechNewsWorld  
  SocialNetWatch  
  CIO- Web 2.0  
תוכנה
  קפטן אינטרנט  
  I.W - Software  
  אנשים ומחשבים  
  וואטצאפ  
  ניוזגיק - פיתוח  
  BetaNews  
  developer  
  SoftwareDevNews  
  .net magazine  
  The Register  
לאינדקס השימושי של pCon סגור שימושון

   שירותי pCon   
pCon הרעיון
תחקירי pCon
התרעות pCon
pConTop
pConTip
פרסום ייחודי
תחקיר דוגמא
105 תחקירים
103 המלצות
    RSS 
 משרות הייטק
   קרא באתר   
    התחקיר השבוע
    שימושון
    בראש החדשות
    פרשנויות
    בלוג העורך
    לוח ארועים
    רכש מחשבים
    מדד ה-PC
    אתר נבחר
    הכרזה מועילה
    טיפ שימושי
    סרטון מומלץ
    מחקרים
    דווח מאירועים
    במה מקצועית
    מילון pCon
    אינדקס

  תוכן לפי נושא  
     אבטחה
     אינטרנט
     חומרה
     יישומים
     ניהול
     סלולר
     עובדים
     עסקים
     שירותים
     תוכנה
     תקשורת
     תשתיות

  הבמה המקצועית

התפתחות טכנולוגיית ה-GIS והתבססותה, אנו רואים מגמת גידול ברורה מדי שנה במספר הלקוחות והיישומים בארץ ובעולם, ובהתאם גם המחזור הכספי. אף בתקופת "התפוצצות הבועה" לא נעצרה המגמה. היא רק הולכת ומתעצמת. מאת : מנחם הלמן, מנהל תחום GIS במלם. מי צריך GIS ולמה?
 
מי צריך GIS ולמה?
התפתחות טכנולוגיית ה-GIS והתבססותה, אנו רואים מגמת גידול ברורה מדי שנה במספר הלקוחות והיישומים בארץ ובעולם, ובהתאם גם המחזור הכספי. אף בתקופת "התפוצצות הבועה" לא נעצרה המגמה. היא רק הולכת ומתעצמת. מאת : מנחם הלמן, מנהל תחום GIS במלם.
19/09/2007

תגיות:  


מבוא

GIS הוא טכנולוגיה המאפשרת ניהול, אחזור וניתוח מידע מרחבי, לעיתים במשולב עם מידע רלוונטי נוסף. ההגדרה לעיל רחבה למדי, ואכן באמצעות טכנולוגיית GIS ניתן לספק פתרונות ייחודיים ואיכותיים לטווח רחב מאוד של תחומי עניין ובעיות. ואכן, עם התפתחות טכנולוגיית ה-GIS והתבססותה, אנו רואים מגמת גידול ברורה מדי שנה במספר הלקוחות והיישומים בארץ ובעולם, ובהתאם גם המחזור הכספי. אף בתקופת "התפוצצות הבועה" לא נעצרה המגמה. היא רק הולכת ומתעצמת.

למה GIS?

יישומי GIS יכולים לספק פתרונות ייחודיים במגוון רחב של תחומי עניין ובעיות בהן יש התייחסות למרחב. למעשה, כמעט לכל תחום מתחומי הטיפול והעניין של כולנו קיים גם האספקט המרחבי. האובייקטים בהם אנו מטפלים משפיעים או/ו מושפעים מהנעשה במרחב, בסביבה. ישנם תחומים בהם ההיבט המרחבי/הגיאוגרפי משמעותי יותר, וישנם שפחות, ובהתאמה לכך פתרון ה-GIS. לעיתים המרכיב המרכזי לפתרון יהיה GIS, ולעיתים הוא ישתלב ויספק פתרונות משלימים למערכות IT אחרות.

להלן מספר יתרונות מובנים ייחודיים ל-GIS ביחס למערכות IT "סטנדרטיות":

• מערכות GIS "מודעות" למתרחש גם מחוץ לאלמנט בו הן מטפלות, למשל: מערכת GIS, בהתייחסותה לתא שטח מסוים, מודעת לתאי שטח סמוכים אליו ולמאפייניהם, גם מבלי שמישהו הזין את יחסי השכנות למערכת. בבצעה עיבודים וניתוחים שונים המערכת תתייחס גם לאלמנטים הסמוכים ולנתוניהם, בהתאם לצורך.

• יכולת קישור וניתוח אינטגרטיבי של מידע מעולמות תוכן שונים לחלוטין, גם כאשר בבניית בסיסי הנתונים לא הוגדרו קשרים מעין אלה. דוגמה: בחינת קורלציה בין מיקום התרחשות תאונות דרכים בתדירות גבוהה לבין מיקום מוסדות חינוך או מסודות רווחה מסוימים. דוגמה נוספת: בהתרחש אירוע של דליפת חומר מסוכן: יכולה מערכת ה-GIS לזהות את האזור הפגוע ולהציגו ע"ג מפה, ולבצע, אוטומטית, חישוב של כמות האוכלוסייה והתפלגותה, איתור מתקנים מיוחדים באזור (מקורות מים לדוגמה), וכדומה.

• הצגת מידע סטטיסטי ומפורט על גבי מפה מאפשר במקרים רבים הבנה טובה יותר לעומת טבלת נתונים, בבחינת "טובה תמונה אחת מאלף מילים". לדוגמה: ניתוח מידע המצטבר במוקד עירוני. מפת עיר בה כל שכונה/רובע/איזור-סטטיסטי צבוע ע"פ מספר המפגעים הקיימים בו (ככל שמספר המפגעים רב יותר כך הצבע בולט יותר) בתוספת מידע משלים המודפס בשולי המפה, עשויה לתת תובנה טובה יותר של המתרחש ביחס לטבלה רגילה, ומקבלי החלטות יוכלו לשפר החלטותיהם בעזרת כלי מעין זה.

• שיפור התקשורת בין יחידות ארגוניות שונות המתייחסות למרחב. יחידה ארגונית המתייחסת לחלקות במרחב (דוגמת טאבו או מחלקת תכנון עירונית/ממשלתית) מתקשה לעיתים לתקשר ביעילות עם יחידות המתייחסות רק, או בעיקר, לכתובת (רחוב-בית). באמצעות GIS, כל גורם יעבוד במונחים וביחידות המרחביות המוכרות לו, והמערכת תבטיח הבנה הדדית מלאה ותמנע תקלות וטעויות.

• ניהול תופעות ואלמנטים במרחב תוך התייחסות למימד הזמן. מערכות GIS יכולות להציג התפתחות/השתנות בשטח על ציר הזמן, למשל: ירידת רמת האיכות של המיסעה (האספלט) בכבישים.

התכונות הנ"ל מייצרת מציאות בה פתרונות משובצות GIS עשויות לשרת רבות הן את הרמות התפעוליות והן את הרמות הניהוליות בארגון, החל מהדרגים הנמוכים וכלה בהנהלה הבכירה.

במקרים רבים מסוגלת טכנולוגית ה-GIS לספק פתרונות שמערכות IT "קונבנציונאליות" אינן מסוגלות לספק כלל או באופן מוגבל ובהשקעות רבות. הכוונה היא בעיקר לפתרונות גיאוגרפיים מובהקים,
 התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגות קצרות מרוכזות בחינם!

כדי לקבל חינם!
10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר" מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל:
שם:
כן ,שלחו עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר.
**תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

כגון חישובי מרחק/שטח וכן לזיהוי יחסים גיאומטריים בין עצמים בשטח (הצטלבויות, השקה, מרחק מסוים...),.בלא שמשהו הזין את היחסים הללו.לבסיס הנתונים.

מיקומו של תחום GIS בארגון

בשלהי המאה הקודמת, כאשר טכנולוגיית ה-GIS פרצה את גבולות האקדמיה והארגונים השלטוניים הגדולים, והחלה לתפוס מקום של כבוד, בעיקר בארגונים בהם ישנן מחלקות לתכנון והנדסה, כגון משרדי ממשלה ורשויות מקומיות, היתה התלבטות לגבי מיקומה הנכון של יחידת מקצועני ה-GIS.

בחלק מהארגונים תחום ה-GIS היה שייך למחשוב הארגוני, ובארגונים אחרים שוייכו מקצועני ה-GIS ליחידות ההנדסיות. סיבות לחוסר הבהירות בתחום זה נבע מייחודו של תחום ה-GIS ביחס לשאר מערכות המחשוב הארגוניות:

• מוצרי ה-GIS בשוק הינם ייחודיים, ובעבר לא השתלבו עם טכנולוגיות ה-IT המקובלות.

• מתודולוגיית הפיתוח המקובלות של מערכות GIS שונות מהמקובל ב-IT. כיום הפער מצטמצם והולך.

• עלויות כל מרכיבי ה-GIS היו גבוהות משמעותית ביחס למערכות IT "סטנדרטיות", דבר שצמצם את השימוש בטכנולוגיה זו רק לתחומים שלכאורה הם "הטבעיים" ביותר ל-GIS: תחומי תכנון והנדסה.

• חלק נכבד ביותר מעלויות ההקמה של GIS ארגוני, בעיקר לנושאים הנדסיים המחייבים דיוק רב, הינו בניה של בסיס הנתונים הגיאוגרפי, דבר המחייב מעורבות הנדסית מרובה.

• התמהיל המיוחד, האינטרה-דיסציפלינארי, המורכב ממנתחי מערכות, מתכנתים, גיאוגרפים, מודדים, ועוד. כיום במרבית הארגונים ממוקם תחום ה-GIS בסביבת המחשוב הארגונית, שכן השתנו הנסיבות:

• טכנולוגיה: סביבת הפיתוח של היישומים הגיאוגרפיים התקדמה צעד ענק לכיוון הטכנולוגיות המתקדמות בעולם ה-IT, ולמעשה ניתן כיום לפתח יישומים גיאוגרפיים מורכבים בטכנולוגיות מקובלות ב-IT, תוך התאמה למיוחד שב-GIS. עדיין יישנה פונקציונאליות מיוחדת ל-GIS, ונדרשת מתודולוגיה ייחודית לפתרון מלא, אך התכנות עצמו מתלכד והולך עם ה-IT המקובל.

• התפתחות עוצמות המחשוב במחשבי השולחן הרגילים מחד, והתפתחות טכנולוגיית GIS מאידך מאפשרים כיום מימוש פתרונות GIS בכלים המקובלים ולאו דווקא פתרונות חומרה ייחודיים.

• כיום קיים מיפוי זמין יותר וזול יותר מבעבר, במיוחד כנון הדבר ליישומים רבים שאינם הנדסיים בהם רמת הדיוק הנדרשת נמוכה יחסית.

• התפעול של יישומי GIS כיום, אם הוא נבנה כראוי, ידידותי ונוח. יכולים להפעילו עובדים מהשורה.

עדיין תחום ה-GIS מתאפיין, באופן אינהרנטי, במאפיינים ייחודיים המחייבים התמקצעות ומתודולוגיות ייחודיות, לכן קיימות בארגונים השונים יחידות מקצועיות ל-.GIS עקב התקרבות ה-GIS לעולם ה-IT הן ממוקמות לרוב בסביבת המחשוב הארגוני. גם Out Sourcing לתחום ה-GIS יתבצע ע"י חברות IT הכוללות יחידת מקצועני GIS.

סיכום

תחום GIS מספק פתרונות למגוון רחב של צרכים, לעיתים כפתרון המרכזי ולעיתים כפתרון משלים למערכות IT "רגילות". טכנולוגיית GIS טומנת בחובה יכולות ייחודיות העשויות להשביח מערכות מחשוב רבות ומגוונות. באמצעות GIS ניתן לספק פתרונות מעבר לרמות התפעוליות גם לכל שדרת הניהול הארגוני.

"לא בשמים היא" - כיום ניתן לממש פתרונות GIS בעלויות סבירות, באמצעי מיחשוב מקובלים ובהפעלה פשוטה, הגם שלהקמת המערכות נדרשים מקצוענים בתחום.


אודות מלם

חברת מלם מקבוצת מלם-תים, חברת שירותי IT, מספקת מגוון פתרונות תקשוב מקצה לקצה בתחום טכנולוגיות המידע למאות לקוחות ואלפי משתמשים בכל מגזרי המשק, תוך עמידה בתקני איכות שירות ומקצועיות בינלאומיים. הפתרונות המשולבים, הייחודיים של מלם מיושמים על כל סוגי פלטפורמות החומרה, התוכנה, בסיסי הנתונים והתקשורת.  המלץ
לחברים
    
קבל עידכונים RSS    FACEBOOK          TWITTER

 
   הקודם  דרג וצפה בתוצאות  4  5  6  7  8  9  10 הבא   
 
  התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגת תובנות קצרה מרוכזת ובחינם!


כדי לקבל חינם! 10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר"
מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל: שם:
שלחו המצגת עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר, בהתחייבות!      **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.


להרחבה וקבלת מידע מיידי נוסף, עבור לדף המלא עכשיו!


  עוד בבמה המקצועית
התפרסם ב-25/12התפרסם ב-11/12התפרסם ב-5/12 לריכוז הארכיונים
מהפכת הרשתות החברתיות הגיעה לארגוניםפשיעה מקוונת והעולם האמיתישימור המותג על גבי מוצרי תוכנה לארכיון הבמה המקצועית

  פרסום בטקסט

   המסלול היומי למסלול היומי בתמונות           
ארכיון בראש החדשותארכיון אתר נבחרארכיון הכרזה מועילהארכיון הטיפ המרכזי
חברת הסטארט-אפ power מציגה תוכנה ניסיונית המאפשרת לאנשים לחפש באינטרנט בעזרת דיבור, במקום בעזרת הקלדת מילות מפתח.אתר 123greeting מציע ecards, אגרות ברכה לשליחה דרך הדוא``ל, לכל מטרה.סאן מכריזה על sun vdi, תוכנת וירטואליזציה המספקת סביבת desktop וירטואלית קלה ונוחה לניהול.פריצות מוצלחות לאתרי ה-cia, המוסד ושירות הביון הבריטי (mi6) הוכיחו שאין אתר חסין. משיקולי מגבלות תקציב וידע, קשה ואולי ג
חיפוש בממשק קולי123GreetingSun VDI: וירטואליזציה ל-desktop הגנה על אתר הארגון

  קצר ולעניין
שדרוג השליטה ובקרת המובייללצפייה בסרטון בפחות מ-2 דקות - לחץ כאן


  תשובות המומחה

לחלוק, לשתף, לעורר השראה ולהעצים מנהלי מידע, זה המוטו של קובי שפיבק Bsc ו- MBA. קובי הוא מורה דרך טכנולוגי שמלווה את עולם המחשוב: כתכנת, מהנדס, מנהל, יזם, עיתונאי, יועץ ומרצה, משנת 1976. כעורך הראשי של תחקירי pCon הוא כתב וערך ב-19 השנים האחרונות, למעלה מ-960 תחקירים מקצועיים, שמסייעים למנהלי מחשוב במאות ארגונים, ליהנות מיותר עניין, זמן פנוי וכסף זמין.

מנהלי מחשוב, שמעוניינים לקרוא או להפנות לקובי שפיבק שאלות מקצועיות, מוזמנים לעשות זאת במסגרת תשובות המומחה.

הפעם הוא עונה לשאלות הבאות :

 • מה ההשלכות של קונסיומריזציה לארגונים? מה הסיכון ממנה?
 • אילו תמורות רואים בשוק הוירטואליזציה?
 • מה היתרונות בצריכת שרותים "בענן" מספק מקומי?


 • רוצים תוכן שימושי בעל ערך?!...
  תוכלו לקבל זאת כאן ובחינם!


  הצטרף ל-pConTip

  ותקבל את הטיפים והסרטונים הכי טובים שיש ובחינם!

  ניוזלטר שבועי קצר וחינמי, מביא המלצות למאמרים, תוכנות מועילות, קיצורי דרך שימושיים, פרשנות לחדשות מרכזיות וסרטונים ייחודים, על הטכנולוגיות הכי מרתקות שיש היום.

  הכנס עכשיו את שמך והמייל, ולחץ על כפתור " לחץ כאן ועכשיו "  דוא"ל
  שם
    המלץ לחבר
  ואהבת לרעך כמוך...

  אם לא מצאת שירות זה כשימושי, בבקשה ספר לנו. אם אתה כן נהנה מהשירות שתף חברים שגם להם הוא יכול לעזור. תחשוב על החיוך, הסיפוק, ההרגשה הטובה, כשגם רעך ייהנה כמוך והמלץ עכשיו.


    
   pConTop
  המלצות למנהלי מידע
  הכי מעניין וחשוב במחשוב
  פרשנות מעשית והכוונה לנושאי מפתח


  כדי להתעדכן מדי שבוע במשמעויות המעשיות של החדשות החשובות, וכן לדעת מה הם נושאי המפתח המרכזים בענף? מלא את פרטיך עכשיו ותקבל מדי שבוע ניוזלטר קצר וחינמי!
  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

   ערוץ סרטוני pCon ביוטיוב
   משרות הייטק בשיתוף AllJobs
   pConTip
  הטיפים והסרטונים
  הכי טובים שיש!
  המלצות * חידושים * קיצורי דרך


  חינם! הרשם לניוזלטר שבועי קצר, של טיפים שימושיים ומסקרנים ולקט המלצות על סרטוני החידושים הטכנולוגיים הכי מרתקים שיש. הרשם עכשיו.

  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

     תוכן לפי נושא
   
      אבטחה
      אינטרנט
      חומרה
      יישומים
      ניהול
      סלולר
      עובדים
      עסקים
      שירותים
      תוכנה
      תקשורת
      תשתיות
   מודעות דרושים
   איך להתעדכן וליצור קשר
  RSS התעדכן ב-RSS
  RSS התעדכן ב-Google+
  FACEBOOK התעדכן בפייסבוק
  in התעדכן בלינקדין
  TWITTER להתעדכן ביוטיוב
  TWITTER התעדכן בטוויטר
  TWITTER צור קשר במייל
   לתשומת ליבך
   
  ©כל הזכויות שמורות | אודותינו | צור קשר | פרסם אצלנו | תנאי שימוש | מפת האתר | דף הבית
  לפרופיל ה Google+ | מה דעתך? | מדיניות פרטיות | RSS  | | לימודי מדעי המחשב