הכר האתר     260+ תחקירים בתחומי המחשוב     הצטרף כמנוי
יום רביעי 12 דצמבר 2018  
חפש תחקיר    
    
   
אודותינו צור קשר  

הבולטים באתר pCon
  התחקיר השבוע  
  בלוג העורך  
  להכיר טכנולוגיות  
  pConTop  
  pConTip  
  אתרים נבחרים  
  הכרזה מועילה  
  טיפים שימושיים  
  סרטונים מומלצים  
  תחקיר דוגמא  
המחשוב בארץ
  גוגל ניוז  
  דיילי מיילי  
  דה מרקר IT  
  גלובס  
  כלכליסט IT  
  קפטן אינטרנט  
  Ynet  
  NRG טכנולוגיה  
  וואלה טק  
  News1 - מחשבים  
המחשוב בעולם
  Google News  
  CNET  
  CIO  
  CIOInsight  
  ZDNet  
  InformationWeek  
  Computerworld  
  eWeek  
  itworld  
  Yahoo!  
קריירה
  דה מרקר קריירה  
  גלובס קריירה ויזמות  
  כלכליסט קריירה  
  CIO Careers  
  CIOInsight Careers  
  CIO U C&S  
  I.W - Global CIO  
  TechRep. Careers  
  CNN Careers  
  forbes Careers  
תשתיות
  ERP.ORG.IL  
  אנשים ומחשבים  
  InfoWorld  
  Virtualization.com  
  CIO-Virtualization  
  IW - Cloud  
  database  
  CRM Daily  
ניידות וסלולר
  סלולרי  
  GSM-Israel  
  גאדג'טי  
  חורים ברשת  
  אנשים ומחשבים  
  CIO - Mobile  
  silicon.com/Mobile  
  CNET Smartphones  
  Coolsmartphone  
  pocketnow.com  
רשתות חברתיות
  חורים ברשת  
  אקטיב & מרקטינג  
  ZVAGELSKY  
  Alltop  
  Mashable  
  SocialMedToday  
  SocialMedExam  
  TechNewsWorld  
  SocialNetWatch  
  CIO- Web 2.0  
תוכנה
  קפטן אינטרנט  
  I.W - Software  
  אנשים ומחשבים  
  וואטצאפ  
  ניוזגיק - פיתוח  
  BetaNews  
  developer  
  SoftwareDevNews  
  .net magazine  
  The Register  
לאינדקס השימושי של pCon סגור שימושון

   שירותי pCon   
pCon הרעיון
תחקירי pCon
התרעות pCon
pConTop
pConTip
פרסום ייחודי
תחקיר דוגמא
105 תחקירים
103 המלצות
    RSS 
 משרות הייטק
   קרא באתר   
    התחקיר השבוע
    שימושון
    בראש החדשות
    פרשנויות
    בלוג העורך
    לוח ארועים
    רכש מחשבים
    מדד ה-PC
    אתר נבחר
    הכרזה מועילה
    טיפ שימושי
    סרטון מומלץ
    מחקרים
    דווח מאירועים
    במה מקצועית
    מילון pCon
    אינדקס

  תוכן לפי נושא  
     אבטחה
     אינטרנט
     חומרה
     יישומים
     ניהול
     סלולר
     עובדים
     עסקים
     שירותים
     תוכנה
     תקשורת
     תשתיות

  הבמה המקצועית

רבים מהממשקים מבוססי הדפדפן מתוכננים באופן גרוע וחלקם בלתי-ידידותיים. גם אם נמשיך להשתמש בדפדפנים כאמצעים העיקריים לתקשורת הדדית, עלינו לייחל לשיפורים משמעותיים ב"הנדסת האנוש" של ממשקי המחשוב. מאת: עינת שמעוני, סמנכ"לית ואנליסטית בכירה, STKI. ביי ביי דפדפנים, ##ברוכים הבאים ה-GUIs העתידיים?
 
ביי ביי דפדפנים, ברוכים הבאים ה-GUIs העתידיים?
רבים מהממשקים מבוססי הדפדפן מתוכננים באופן גרוע וחלקם בלתי-ידידותיים. גם אם נמשיך להשתמש בדפדפנים כאמצעים העיקריים לתקשורת הדדית, עלינו לייחל לשיפורים משמעותיים ב"הנדסת האנוש" של ממשקי המחשוב. מאת: עינת שמעוני, סמנכ"לית ואנליסטית בכירה, STKI.
03/07/2007

תגיות:  


עפ"י נתוני חברת המחקר Cutter, המיוצגת בישראל על ידי STKI, בשנים הקרובות צפויים מתכנני המוצרים והמערכות מבוססי המחשב לזנוח את ממשקי המשתמש המסורתיים ולאמץ מגוון צורות וגורמים חדשים. תהליך זה מונע על ידי מגמות מתמשכות של מזעור וניידות המתווספים לעומס מידע הולך וגובר, קבוצות משתמשים מגוונות יותר ורתיעה כללית מממשקים לא-ידידותיים (או "עוינים").

מדהים לחשוב שסידור המקשים במקלדת (QWERTY), שהמציא כריסטופר לת'מן שולס (ושנועד להפחית היתקעות המנופים במכונות הכתיבה הידניות) הוא כיום כמעט בן 140 שנה. לא פחות מדהימה היא העובדה כי הממשק הגרפי המוכר, המבוסס על עכבר וחלונות, כבר כמעט בן 25 שנה, ושממשק דפדפני האינטרנט, שהושפע מדפדפן Mosaic הוותיק, פותח כבר לפני כ-15 שנה. רובנו כבר כל-כך רגילים לממשקים האלו עד שהפכו עבורנו למובנים מאליהם. אנו מניחים, מבלי לחשוב על כך במודע, שהאינטראקציה שלנו עם מערכות המחשוב, המוצרים מבוססי המחשב, היישומים והאביזרים תמשיך להיות דומה לזו הנוכחית, לפחות בעתיד הנראה לעין. חלק מאתנו מתעקש לשמר את הממשקים המסורתיים. אבל הזמנים משתנים.

ה-iPhone של אפל מבשר את ממשק המשתמש לעתיד, וכך גם הממשק של קונסולת הנינטנדו החדשה (ה-Wii), וממשק המשתמש במחשבים הניידים של יוזמת "מחשב לכל ילד" של MIT (ממשק OLPC Sugar, ששם דגש חזותי על מיקום משתמש הקצה בקהילה מרושתת, ועל קרבתו לחברים אחרים בקהילה). מידת ההצלחה או הכישלון של מוצרים אלו (או יצרניהם) אינה הנקודה החשובה. מה שחשוב הוא שממשקי המשתמש הישנים נדחקים בהדרגה הצידה ומגוון ממשקי משתמש חדשים מוצעים לציבור לראשונה. חלק מממשקים אלו מתקבלים בקרירות על-ידי משתמשים מבוגרים ושמרנים יותר, אך רבים מהם מתקבלים בהתלהבות על-ידי משתמשים צעירים שאינם קשורים לממשקים הותיקים.

עם זאת, כיוון שהמשתמשים המבוגרים הם בעלי הכסף, הם ימשיכו להוות שוק רווחי, לפחות לחלק מספקי המוצרים והשירותים מבוססי המחשב. חלק מהספקים ייצאו מגדרם כדי לספק גופנים גדולים יותר, מקשים גדולים יותר, תגובות צליליות רמות יותר ומאפייני ממשק נוספים שמעדיפים אנשים מבוגרים, שחושי השמיעה, הראיה והמישוש שלהם כבר אינם חדים כמו של ילדיהם ונכדיהם בגיל הנעורים. מכאן, ייתכן שהתפתחות עתידית חשובה יותר צפויה בדמות ממשקי משתמש המותאמים לקבוצות גיל שונות, תרבויות שונות, סביבות שונות והעדפות שונות.

ספקי מוצרים ומערכות עתירי מחשוב מתמודדים עם הסיכונים הכרוכים בהשקה מוקדמת מדי של הממשקים, או בהשקתם ללא הכנה או הכשרה נאותים. ואכן, כמה מספקים אלו צפויים להיכשל. עם זאת, אנחנו כבר בשלב בו המשתמשים "החדשניים" כבר אימצו ממשקים חדשים, ובתוך מספר שנים מועט נראה גם את "המאמצים המוקדמים" נוטים לעבר המבטיחים מבין הממשקים החדשים. מספר שנים לאחר צפוי כי גם מגזר המשתמשים ה"רגילים" יאמץ את הממשקים החדשים, ואז, ספקים "שיתמהמהו" ויתעקשו לספק מוצרים ושירותים עם הממשקים הנוכחיים צפויים להידחק מהשוק.

גורמים מניעים לממשקים חדשים

הגורם העיקרי שיניע את השוק לעבר ממשקים חדשים אינו מפתיע את מי שעוקב אחר ההתפתחות הטכנולוגית בשנים האחרונות, ולבטח לא בעשורים האחרונים: מזעור. מדהים לראות כמה אפשר להקטין את "טביעת הרגל" של הרכיבים מבוססי המחשבים במכשירים האלקטרוניים העכשוויים. מוצרים ממוזערים אלו חייבים עדיין לתקשר עם המשתמשים האנושיים, אבל גודלם הפיזי קטן ולכן קשה יותר להציג באמצעותם כמות גדולה של מידע, וקשה יותר לספק מקלדות שמותאמות לאנשים עם אצבעות בגודל רגיל.

גורם מניע נוסף, ולא ברור מאליו בממשקי המשתמש החדשים, הוא האופי הנייד של המוצרים, המכשירים והמערכות. חלק מזה הוא תוצאה ישירה של המזעור. עם זאת, מגמה זו נובעת בנוסף, מהנטייה המוגברת לספק את כל המכשירים הזעירים הללו עם קישוריות אלחוטית לאינטרנט.

צריך לזכור ש"ניידות" אינה מוגבלת רק לאנשים שהולכים ברחוב עם טלפון סלולרי צמוד
 התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגות קצרות מרוכזות בחינם!

כדי לקבל חינם!
10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר" מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל:
שם:
כן ,שלחו עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר.
**תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

לאוזן. ניידות פירושה גם אנשים שנוהגים במהירות 100 קמ"ש ומנסים להסתכל על הדרך וגם להשתמש בטלפון הסלולרי, ה-iPod, ה-BlackBerry ומערכת הניווט GPS. למעשה, אין זה משנה אם מכשירים אלו מצוידים בתצוגה קטנה או לא. הנהג לא יכול להרשות לעצמו להסיט את מבטו מהכביש ולכן צריך לתקשר עם המחשבים השונים באמצעות הצצות מהירות בתצוגה הגרפית ו/או באמצעות הוראות מילוליות למערכות המופעלות באמצעות קול.

הגורם המניע השלישי שונה לחלוטין: עומס מידע. אפילו אם התקשורת הממוחשבת שלנו עם העולם תתבצע אך ורק באמצעות מחשבים שולחניים עם צגים ומקלדות מסורתיים, אנו עדיין מופצצים בהרבה יותר מידע משאנו יכולים לעכל ומעבר ליכולתנו להתמודד.

גורם רביעי המניע את התפתחותם של ממשקים חדשים אינו קשור כלל לטכנולוגיה: העלות המופחתת של טכנולוגיית המחשוב גורמת לכך שלאחוז הולך וגדל של המין האנושי כבר יש גישה לטכנולוגיות כאלו, מגמה שללא ספק צפויה אף היא להימשך. כבר כיום יש טלפונים סלולריים למיליארדי בני אדם, חברת אפל מכרה יותר מ-100 מיליון מכשירי iPod ופרויקט OLPC צופה הפצה של 50-100 מיליון מחשבים אישיים זולים לילדים במדינות מתפתחות ברחבי העולם. אנו עדיין רחוקים מספר שנים מהיום בו לכל אחד על-פני כדור הארץ יהיה טלפון נייד חכם או מחשב נייד, אבל בהחלט מתקרבים יותר ויותר.

ומה בעתיד?

תוצאה מעניינת של מגוון המשתמשים והסביבות היא קיומם של יותר ויותר מצבים בהם אותם משתמשים מעונינים לתקשר עם ספק תוכן מסוים באמצעות התקנים שונים מאד זה מזה בנסיבות סביבתיות שונות מאד זו מזו. דוגמה פשוטה לכך היא משתמש המעוניין לבצע חיפוש בגוגל מהמחשב השולחני, מהמחשב הנייד, מהטלפון הסלולרי, מה-BlackBerry, מהצג המותקן במכונית או מהתקנים שונים אחרים. לא זו בלבד שמנוע החיפוש גוגל אמור להתמודד עם המגוון והאילוצים הנובעים ממספר גורמי תצורה (מסכים גדולים, מסכים קטנים, התקנים עם מקלדת, התקנים ללא מקלדת), אלא שבנוסף, עליו לזהות את ההקשר שבו הוא מתבקש לספק את המידע (לדוגמה, אם אני מבצע חיפוש בגוגל תוך כדי נהיגה במכונית אני מעוניין שהמכשיר יקריא לי את התוצאות ולא יציג אותן כטקסט).

עדיין לא ברור האם ספקי התוכן יהיו הגורם האחראי ליצירת מגוון הממשקים או שישאירו את הנושא לטיפולם של יצרני ההתקנים (לדוגמה, חברות הטלפונים הסלולריים, יצרניות המחשבים, או ספקיות מערכות ההפעלה). גם לא ברור כמה בקרה תהיה למשתמשי הקצה. אפשרויות הבחירה של משתמשי הקצה די מוגבלות כיום. לדוגמה, מערכות אופייניות להזמנה טלפונית של כרטיסי טיסה בארה"ב מאפשרות למשתמש להחליט אם מידע מסוים יוזן למערכת על-ידי דיבור או הקשת מספרים על מקשי הטלפון, אבל מחייבות להזין מידע מסוים באמצעות דיבור בלבד, למרות שהמערכות לזיהוי קול טועות לעיתים קרובות בזיהוי הנאמר.

אפילו אם נמשיך להשתמש בממשקים ובדפדפנים כאמצעים העיקריים לתקשורת הדדית עם מערכות המחשוב, עלינו לייחל לשיפורים משמעותיים ב"הנדסת האנוש" של ממשקי המחשוב העכשוויים. כמעט כל המשתמשים הבקיאים בהפעלת מחשב יסכימו שרבים מהממשקים מבוססי הדפדפן הקיימים כיום מתוכננים באופן גרוע, ולעתים אף נדמה שתוכננו במתכוון להיות בלתי-ידידותיים.

אנו מקווים שיצרנים, ספקי תוכן באינטרנט ואתרי אינטרנט אחרים, שהצליחו ליצור חוויית משתמש ידידותית באמת באמצעות טכנולוגית הממשקים הנוכחית, יובילו את השימוש בדור הבא של טכנולוגיות והתקני הממשקים. בנוסף, אנו מקווים שלקוחות ינטשו וידחקו לשוליים את הסוחרים וספקי התוכן באינטרנט שדבקים בממשקים לא ידידותיים, לאחר שימצאו חלופות טובות יותר.


אודות STKI

חברת אנליסטים ישראלית המספקת ללקוחותיה מידע אסטרטגי וטאקטי, המותאם למציאות הישראלית בתחום ה-IT, תוך שיתוף פעולה עם מספר חברות ייעוץ מובילות בעולם. צוות האנליסטים הבכירים של STKI מלווה את הלקוחות בתהליכי קבלת ההחלטות השונים.  המלץ
לחברים
    
קבל עידכונים RSS    FACEBOOK          TWITTER

 
   הקודם  דרג וצפה בתוצאות  4  5  6  7  8  9  10 הבא   
 
  התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגת תובנות קצרה מרוכזת ובחינם!


כדי לקבל חינם! 10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר"
מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל: שם:
שלחו המצגת עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר, בהתחייבות!      **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.


להרחבה וקבלת מידע מיידי נוסף, עבור לדף המלא עכשיו!


  עוד בבמה המקצועית
התפרסם ב-25/12התפרסם ב-11/12התפרסם ב-5/12 לריכוז הארכיונים
מהפכת הרשתות החברתיות הגיעה לארגוניםפשיעה מקוונת והעולם האמיתישימור המותג על גבי מוצרי תוכנה לארכיון הבמה המקצועית

  פרסום בטקסט

   המסלול היומי למסלול היומי בתמונות           
ארכיון בראש החדשותארכיון אתר נבחרארכיון הכרזה מועילהארכיון הטיפ המרכזי
ברצלונה, מעבד מרובע-הליבות מבית amd אמור להגיע לשוק באוגוסט. מדובר בשבב הראשון בו ארבעת הליבות יושבות על אותו חלקיק סיליקון, אך באינטל לא מתלהבים.אתר &#65279click2fix מספק מגוון רחב של נותני שירות מקצועיים, אמינים וזמינים במגוון רחב של תחומים, החל בשירותי אינסטלציה, דרך מורים פרטיים וכלה במטפלים הוליסטיים. emc ו-oracle מכריזות על emc information infrastructure for oracle, המציעה אינטגרציה ותמיכה משותפות המספקות ללקוחות פתרונות מאובטחים וחסכוניים לשיפור היתרון התחרותי.הבעיהמחירי הדלק בישראל, בשונה משאר העולם, מרקיעים שחקים בעקבות המיסוי האדיר שמטילה המדינה. איך בכל זאת, תוכלו לצמצם בהוצ
ברצלונה: ארבע ליבות יחדClick2Fixלניהול מידע בסביבות אורקלFullTank - מהי תחנת הדלק הזולה ביותר?

  קצר ולעניין
שדרוג השליטה ובקרת המובייללצפייה בסרטון בפחות מ-2 דקות - לחץ כאן


  תשובות המומחה

לחלוק, לשתף, לעורר השראה ולהעצים מנהלי מידע, זה המוטו של קובי שפיבק Bsc ו- MBA. קובי הוא מורה דרך טכנולוגי שמלווה את עולם המחשוב: כתכנת, מהנדס, מנהל, יזם, עיתונאי, יועץ ומרצה, משנת 1976. כעורך הראשי של תחקירי pCon הוא כתב וערך ב-19 השנים האחרונות, למעלה מ-960 תחקירים מקצועיים, שמסייעים למנהלי מחשוב במאות ארגונים, ליהנות מיותר עניין, זמן פנוי וכסף זמין.

מנהלי מחשוב, שמעוניינים לקרוא או להפנות לקובי שפיבק שאלות מקצועיות, מוזמנים לעשות זאת במסגרת תשובות המומחה.

הפעם הוא עונה לשאלות הבאות :

 • מה ההשלכות של קונסיומריזציה לארגונים? מה הסיכון ממנה?
 • אילו תמורות רואים בשוק הוירטואליזציה?
 • מה היתרונות בצריכת שרותים "בענן" מספק מקומי?


 • רוצים תוכן שימושי בעל ערך?!...
  תוכלו לקבל זאת כאן ובחינם!


  הצטרף ל-pConTip

  ותקבל את הטיפים והסרטונים הכי טובים שיש ובחינם!

  ניוזלטר שבועי קצר וחינמי, מביא המלצות למאמרים, תוכנות מועילות, קיצורי דרך שימושיים, פרשנות לחדשות מרכזיות וסרטונים ייחודים, על הטכנולוגיות הכי מרתקות שיש היום.

  הכנס עכשיו את שמך והמייל, ולחץ על כפתור " לחץ כאן ועכשיו "  דוא"ל
  שם
    המלץ לחבר
  ואהבת לרעך כמוך...

  אם לא מצאת שירות זה כשימושי, בבקשה ספר לנו. אם אתה כן נהנה מהשירות שתף חברים שגם להם הוא יכול לעזור. תחשוב על החיוך, הסיפוק, ההרגשה הטובה, כשגם רעך ייהנה כמוך והמלץ עכשיו.


    
   pConTop
  המלצות למנהלי מידע
  הכי מעניין וחשוב במחשוב
  פרשנות מעשית והכוונה לנושאי מפתח


  כדי להתעדכן מדי שבוע במשמעויות המעשיות של החדשות החשובות, וכן לדעת מה הם נושאי המפתח המרכזים בענף? מלא את פרטיך עכשיו ותקבל מדי שבוע ניוזלטר קצר וחינמי!
  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

   ערוץ סרטוני pCon ביוטיוב
   משרות הייטק בשיתוף AllJobs
   pConTip
  הטיפים והסרטונים
  הכי טובים שיש!
  המלצות * חידושים * קיצורי דרך


  חינם! הרשם לניוזלטר שבועי קצר, של טיפים שימושיים ומסקרנים ולקט המלצות על סרטוני החידושים הטכנולוגיים הכי מרתקים שיש. הרשם עכשיו.

  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

     תוכן לפי נושא
   
      אבטחה
      אינטרנט
      חומרה
      יישומים
      ניהול
      סלולר
      עובדים
      עסקים
      שירותים
      תוכנה
      תקשורת
      תשתיות
   מודעות דרושים
   איך להתעדכן וליצור קשר
  RSS התעדכן ב-RSS
  RSS התעדכן ב-Google+
  FACEBOOK התעדכן בפייסבוק
  in התעדכן בלינקדין
  TWITTER להתעדכן ביוטיוב
  TWITTER התעדכן בטוויטר
  TWITTER צור קשר במייל
   לתשומת ליבך
   
  ©כל הזכויות שמורות | אודותינו | צור קשר | פרסם אצלנו | תנאי שימוש | מפת האתר | דף הבית
  לפרופיל ה Google+ | מה דעתך? | מדיניות פרטיות | RSS  | | לימודי מדעי המחשב