הכר האתר     260+ תחקירים בתחומי המחשוב     הצטרף כמנוי
שבת 15 דצמבר 2018  
חפש תחקיר    
    
   
אודותינו צור קשר  

הבולטים באתר pCon
  התחקיר השבוע  
  בלוג העורך  
  להכיר טכנולוגיות  
  pConTop  
  pConTip  
  אתרים נבחרים  
  הכרזה מועילה  
  טיפים שימושיים  
  סרטונים מומלצים  
  תחקיר דוגמא  
המחשוב בארץ
  גוגל ניוז  
  דיילי מיילי  
  דה מרקר IT  
  גלובס  
  כלכליסט IT  
  קפטן אינטרנט  
  Ynet  
  NRG טכנולוגיה  
  וואלה טק  
  News1 - מחשבים  
המחשוב בעולם
  Google News  
  CNET  
  CIO  
  CIOInsight  
  ZDNet  
  InformationWeek  
  Computerworld  
  eWeek  
  itworld  
  Yahoo!  
קריירה
  דה מרקר קריירה  
  גלובס קריירה ויזמות  
  כלכליסט קריירה  
  CIO Careers  
  CIOInsight Careers  
  CIO U C&S  
  I.W - Global CIO  
  TechRep. Careers  
  CNN Careers  
  forbes Careers  
תשתיות
  ERP.ORG.IL  
  אנשים ומחשבים  
  InfoWorld  
  Virtualization.com  
  CIO-Virtualization  
  IW - Cloud  
  database  
  CRM Daily  
ניידות וסלולר
  סלולרי  
  GSM-Israel  
  גאדג'טי  
  חורים ברשת  
  אנשים ומחשבים  
  CIO - Mobile  
  silicon.com/Mobile  
  CNET Smartphones  
  Coolsmartphone  
  pocketnow.com  
רשתות חברתיות
  חורים ברשת  
  אקטיב & מרקטינג  
  ZVAGELSKY  
  Alltop  
  Mashable  
  SocialMedToday  
  SocialMedExam  
  TechNewsWorld  
  SocialNetWatch  
  CIO- Web 2.0  
תוכנה
  קפטן אינטרנט  
  I.W - Software  
  אנשים ומחשבים  
  וואטצאפ  
  ניוזגיק - פיתוח  
  BetaNews  
  developer  
  SoftwareDevNews  
  .net magazine  
  The Register  
לאינדקס השימושי של pCon סגור שימושון

   שירותי pCon   
pCon הרעיון
תחקירי pCon
התרעות pCon
pConTop
pConTip
פרסום ייחודי
תחקיר דוגמא
105 תחקירים
103 המלצות
    RSS 
 משרות הייטק
   קרא באתר   
    התחקיר השבוע
    שימושון
    בראש החדשות
    פרשנויות
    בלוג העורך
    לוח ארועים
    רכש מחשבים
    מדד ה-PC
    אתר נבחר
    הכרזה מועילה
    טיפ שימושי
    סרטון מומלץ
    מחקרים
    דווח מאירועים
    במה מקצועית
    מילון pCon
    אינדקס

  תוכן לפי נושא  
     אבטחה
     אינטרנט
     חומרה
     יישומים
     ניהול
     סלולר
     עובדים
     עסקים
     שירותים
     תוכנה
     תקשורת
     תשתיות

  הבמה המקצועית

SOA היא לא רק ארכיטקטורה ומתודולוגיה לפיתוח פרויקטים. SOA גם יכולה וצריכה להיות ארכיטקטורה החוסכת פרויקטים וזאת באמצעות הארכת חיי המדף של מערכות קיימות – שמירה על הקיים והתקדמות לעתיד. מאת: אבי רוט ארכיטקט ראשי במלם. 
 ההיסטוריה של העתיד
 
ההיסטוריה של העתיד
SOA היא לא רק ארכיטקטורה ומתודולוגיה לפיתוח פרויקטים. SOA גם יכולה וצריכה להיות ארכיטקטורה החוסכת פרויקטים וזאת באמצעות הארכת חיי המדף של מערכות קיימות – שמירה על הקיים והתקדמות לעתיד. מאת: אבי רוט ארכיטקט ראשי במלם.
24/06/2007

תגיות:  


לפני מספר שנים, ביקש ממני לקוח לפתח עבורו טופס אלקטרוני. פתחנו visual studio, באמצעות drag & drop לכמה שדות על המסך וכמה שורות קוד, קיבלנו טופס ונתוניו נשמרו בבסיס הנתונים. אחר הצהריים המערכת עבדה, הלקוח מרוצה, והמחיר זול. הטופס, דרך אגב, עדיין עובד.

בחודש שעבר, לקוח אחר ביקש ממני לפתח עבורו טופס אלקטרוני. ישבנו עם הלקוח, קיימנו דיון האם לפתח את הטופס כ-smart client , דפי web או שההפעלה תהיה בכלל באמצעות terminal server. בכל מקרה, שכבת ה-GUI תתקשר עם יתר המערכת באמצעות web services. סיימנו להגדיר את שכבת התצוגה והתלבטנו אם וכיצד לשלב את הטופס במערכת BPM. לשם כך הגדרנו עוד כמה web services. אח"כ הגדרנו סכמת XML. את שכבת העיבוד ושכבת בסיס הנתונים (המערכת כתובה כך שאין תלות בבסיס הנתונים והלקוח יכול להחליפו פעמיים ביום). לבסוף, הגדרנו את השירותים אותם הטופס מחצין כלפי חוץ באמצעות web service. נעזרנו כמובן גם במנוע לניהול חוקים עסקיים, באמצעות ארכיטקטורת SOA.

אני מעריך שבשבוע הבא המערכת תעבור מבחני עומסים, בדיקות חדירה בהיבטי אבטחת מידע, בדיקות מול מערכת השו"ב ארגונית, שילוב הטופס בפורטל הארגוני, ועוד. מייד אח"כ נעביר את המערכת לייצור. גם הלקוח הזה יהיה מרוצה. אגב, שני הטפסים הנ"ל, זהים בפונקציונאליות.

התיאור אשר הבאתי בפניכם, כתוב כמובן בצורה מוקצנת ומטרתו היא להדגים ולחדד כי אין די בשימוש בטכנולוגיה איכותית - יש לדעת מתי להשתמש בטכנולוגיה, וכיצד ליישמה. זו היא מתודולוגית המימוש.

ההיסטוריה של פיתוח תוכנה מסתכמת בחיפוש בלתי פוסק אחר רמת הפשטה גבוהה יותר מהרמה שקדמה לה. חוק שימור האנרגיה, אחד מחוקי השימור הבסיסים של הפיזיקה, קובע שהאנרגיה איננה נוצרת יש מאין ואיננה אובדת, אלא עוברת "גילגולים" שונים והתמרה. ככל שרמת ההפשטה גבוהה יותר, כך עולה רמת הסיבוכיות של התשתית המממשת אותה. כדי שתוכניתן אחד יעבוד פחות, תוכניתן אחר צריך לעבוד קשה יותר. זהו חוק שימור האנרגיה, בתוכנה.

קצת על ה-SOA

טכנולוגית SOA משנה את תפיסת המיחשוב המבוזר המקובלת ומציעה מודל חדש של מערכות מידע. המעבר ליישום תפיסת ה-SOA כרוך בשינוי תפיסתי. ארכיטקטורת SOA היא קודם כל תפיסה רעיונית ורק אח"כ ארכיטקטורה פיזית וטכנולוגית. כלים, טכנולוגיות ומוצרים אינם מייצרים SOA באופן אוטומטי. לכן, תפיסת SOA ניתנת למימוש הן במערכות מידע חדשות והן כשיפור מערכות מידע קיימות.

לפני שנתייחס להיבטי הטכנולוגיה, יש להפנים כי מדובר בארכיטקטורה שונה של מערכות מידע. ארכיטקטורה זו מתייחסת לעולם המידע כאל רשת של רכיבים. הארכיטקטורה מאפשרת הפעלה טכנולוגית אחידה של כל רכיב ברשת, בלא תלות במקום המאחסן אותו. ברמה הפשטנית ביותר, SOA מהווה גישה ותכנון של עולם ה-IT כעולם שנותן וצורך שירותים. כל אחת מהמערכות אמורה להתממשק עם מערכות אחרות, לקחת נתונים רלבנטיים וליצור מערכת אחת שמספקת שירותים שונים ומגוונים, הכול תוך שימוש בשפה המובנת לכולם.

הרעיון המנחה הוא שפניה לקבלת שירות וקבלת תוצאות השירות הוא בפורמט מקובל שאינו תלוי פלטפורמה או טכנולוגיה. ישנם תקנים שמקובלים בעולם פתרונות ה-SOA כגון XML,SOAP,UDDI, WSDL ועוד.

SOA – העתיד כבר כאן

למרות שטכנולוגית SOA איננה טכנולוגיה חדשה וכבר נצבר בה ניסיון לא מועט, יש מספר טעויות החוזרות על עצמן בפרויקטים רבים, בעקבות ההנחה השגויה כי פרויקט SOA הינו עוד פרויקט טכנולוגי, בעוד שאל פרויקט SOA יש להתייחס כאל פרויקט ארגוני. קיימת חשיבות מכרעת לניתוח ולמיקום נכון של ארכיטקטורת ה SOA בארכיטקטורת הארגון. יש להפעיל שיקולי "עלות / תועלת" בצורה "מאוזנת" כאשר הנושאים המרכזיים עליהם יש לתת
 התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגות קצרות מרוכזות בחינם!

כדי לקבל חינם!
10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר" מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל:
שם:
כן ,שלחו עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר.
**תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

את הדעת הם:

1 - האם ניתן לייצר שירותים באמצעות תוך ניצול יכולות של אפליקציות קיימות באמצעות הרחבות SOA ובכך לשמר את ההשקעה שנעשתה בעבר ולמקסם את הערך, או לחילופין יש לפתח שירותים חדשים על כל המשתמע מכך.

2 - היכן ואיך למקם את השירותים השונים ועל בסיס זה לתפעל את המערכות לצורך ניצול נכון ומושכל של ארכיטקטורת SOA.

כאמור, טכנולוגית SOA איננה טכנולוגיה חדשה שיצאה לאחרונה. מחזור החיים של מוצרים הוא:

1. שלב הצגת המוצר,שיווק ויחצ"נות – המוצר מוחדר לראשונה לשוק.

2. שלב הצמיחה / התפכחות.

3. שלב הבגרות - התבססות כמציאות.

4. שלב הדעיכה והחלפה במוצר אחר.

ארכיטקטורת SOA נמצאת בסוף ההתחלה של שלב מספר 3 של מחזור החיים – שלב הבגרות והתבססות כמציאות. ע"פ ניתוחי אנליסטים, שלב זה יימשך כ 20 שנה בהם טכנולוגיה זו תוביל את תחום מערכות המידע. גרטנר צופה כי עד 2010, 50% מארגוני ה-IT יטמיעו SOA וכי מדובר בתהליך הכרחי המהווה פתרון לדרישה העסקית.

הניסיון המצטבר במימוש פרויקטי SOA משלבים 1 ו-2 במחזור החיים לעיל, מלמד כי SOA יכול להאיץ תהליכים עסקיים ולהזניק את הארגון קדימה. מאידך, הטמעה לקויה של SOA טומנת בחובה סכנות רבות. תפיסת SOA היא טובה ומועילה עבור ארגונים המפעילים מערכות מורכבות, מבוזרות, מרובות טכנולוגיות ופלטפורמות, כאשר SOA משמשת כתפיסה לשימור נכסים קיימים או/ו פיתוח שירותים חדשים.

מאידך, יש לחשוב פעמיים לפני הטמעת SOA במערכות SMB, בשירות חד פעמי, או בשירות המפותח מחדש כתחליף ליכולת קיימת במערכות הישנות. ליישום תפיסת SOA ישנן השלכות מעבר לתחום הפיתוח ובהם תחזוקה, ביצועי המערכות השונות, היבטי אבטחת מידע, שליטה ובקרה על השירותים ומדידת SLA. מימוש SOA שגוי יגרום יותר נזק מתועלת.

כיצד יש להיערך לפרויקט SOA?

בשלב הראשון של הפרויקט, יש לנתח ולמפות את תפיסת ה-SOA הארגונית כך שתתאים לצרכי הארגון. יש לנתח ולזהות את השירותים המרכזיים הן מבחינת היישומים והם מבחינת התהליכים העסקיים / המגבלות העסקית. שירותים אלו יהוו את שלד תשתית הSOA הארגונית. כל זאת עוד לפני שבוחרים את כלי התוכנה ליישום התפיסה בפועל. חשוב לזכור שלא כל שירות מתאים ל SOA ולכן יש לבצע ניתוח מושכל של הצורך העסקי.

לאחר שלב המיפוי, מגיע השלב השני. שלב בחירת הכלים והטכנולוגיות. השיקולים בבחירת הכלים והטכנולוגיות הינם רחבים ומתייחסים להערכת הארכיטקטורה הקיימת - תשתיות ומערכות הקיימות בארגון, ל-roadmap הטכנולוגי של הארגון, שיקולים כלכליים, וכד'. השיקולים פחות מתייחסים ליכולות מוצר כזה או אחר. מוצרי ה-SOA רובם ככולם דומים אחד לשני ונכון להתייחס אל המוצרים הטכנולוגים כ-commodities.

בשלב השלישי, מגדירים את מבנה הפרויקט, לוח זמנים, ניהול תהליכים, ניהול תצורה, מתודולוגית פיתוח, ניהול סיכונים ועוד.

לסיכום

אומרים שאינטגרציה היא מילה יפה לחיבור בלתי מתוכנן. לכן, כשמיישמים פרויקט אינטגרציה, ניכרת חשיבות מכרעת לתכנון ולמתודולוגיית המימוש. העלות הגבוהה של פיתוח מערכות מתוחכמות והצורך בשמירה על עדכניות לאור המרוץ הטכנולוגי מחייבת משנה זהירות. המתודולוגיה שפותחה בקבוצת מלם, המבוססת על ניסיון ועבודה בכל הפלטפורמות הקיימות, כוללת הבנת היעדים, תכנון ארכיטקטוני המשלב צרכים עסקיים עם טכנולוגיה ופיתוח המשולב במפת הדרכים של הארגון. גישה זו מבטיחה הצלחה במימוש הפרויקט.


אודות מלם

חברת מלם מקבוצת מלם-תים, חברת שירותי IT, מספקת מגוון פתרונות תקשוב מקצה לקצה בתחום טכנולוגיות המידע למאות לקוחות ואלפי משתמשים בכל מגזרי המשק, תוך עמידה בתקני איכות שירות ומקצועיות בינלאומיים. הפתרונות המשולבים, הייחודיים של מלם מיושמים על כל סוגי פלטפורמות החומרה, התוכנה, בסיסי הנתונים והתקשורת.  המלץ
לחברים
    
קבל עידכונים RSS    FACEBOOK          TWITTER

 
   הקודם  דרג וצפה בתוצאות  4  5  6  7  8  9  10 הבא   
 
  התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגת תובנות קצרה מרוכזת ובחינם!


כדי לקבל חינם! 10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר"
מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל: שם:
שלחו המצגת עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר, בהתחייבות!      **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.


להרחבה וקבלת מידע מיידי נוסף, עבור לדף המלא עכשיו!


  עוד בבמה המקצועית
התפרסם ב-25/12התפרסם ב-11/12התפרסם ב-5/12 לריכוז הארכיונים
מהפכת הרשתות החברתיות הגיעה לארגוניםפשיעה מקוונת והעולם האמיתישימור המותג על גבי מוצרי תוכנה לארכיון הבמה המקצועית

  פרסום בטקסט

   המסלול היומי למסלול היומי בתמונות           
ארכיון בראש החדשותארכיון אתר נבחרארכיון הכרזה מועילהארכיון הטיפ המרכזי
בית משפט מחוזי בארצות הברית פסק כי משתמשי דוא`ל זכאים להגנה על פרטיותם באופן דומה לפרטיות דואר רגיל או טלפון.אתר המוקדש כולו לתחום ה-digital signage. בין היתר, ניתן למצוא בו חדשות, הכרזות, מידע אודות אירועים וכנסים, דיונים שונים וסקירת מוצרים וספקים.amba adaptive verification ip הוא טכנולוגיה המציעה אימות אדפטיבי למערכות תקשורת מלאות על השבב, עם צמצום בזמן האימות ושיפור אמינותו.פריצות מוצלחות לאתרי ה-cia, המוסד ושירות הביון הבריטי (mi6) הוכיחו שאין אתר חסין. משיקולי מגבלות תקציב וידע, קשה ואולי ג
חוקי פרטיות חדשים לדוא"לDigital Signage Todayאימות אדפטיבי ל-SoCהגנה על אתר הארגון

  קצר ולעניין
שדרוג השליטה ובקרת המובייללצפייה בסרטון בפחות מ-2 דקות - לחץ כאן


  תשובות המומחה

לחלוק, לשתף, לעורר השראה ולהעצים מנהלי מידע, זה המוטו של קובי שפיבק Bsc ו- MBA. קובי הוא מורה דרך טכנולוגי שמלווה את עולם המחשוב: כתכנת, מהנדס, מנהל, יזם, עיתונאי, יועץ ומרצה, משנת 1976. כעורך הראשי של תחקירי pCon הוא כתב וערך ב-19 השנים האחרונות, למעלה מ-960 תחקירים מקצועיים, שמסייעים למנהלי מחשוב במאות ארגונים, ליהנות מיותר עניין, זמן פנוי וכסף זמין.

מנהלי מחשוב, שמעוניינים לקרוא או להפנות לקובי שפיבק שאלות מקצועיות, מוזמנים לעשות זאת במסגרת תשובות המומחה.

הפעם הוא עונה לשאלות הבאות :

 • מה ההשלכות של קונסיומריזציה לארגונים? מה הסיכון ממנה?
 • אילו תמורות רואים בשוק הוירטואליזציה?
 • מה היתרונות בצריכת שרותים "בענן" מספק מקומי?


 • רוצים תוכן שימושי בעל ערך?!...
  תוכלו לקבל זאת כאן ובחינם!


  הצטרף ל-pConTip

  ותקבל את הטיפים והסרטונים הכי טובים שיש ובחינם!

  ניוזלטר שבועי קצר וחינמי, מביא המלצות למאמרים, תוכנות מועילות, קיצורי דרך שימושיים, פרשנות לחדשות מרכזיות וסרטונים ייחודים, על הטכנולוגיות הכי מרתקות שיש היום.

  הכנס עכשיו את שמך והמייל, ולחץ על כפתור " לחץ כאן ועכשיו "  דוא"ל
  שם
    המלץ לחבר
  ואהבת לרעך כמוך...

  אם לא מצאת שירות זה כשימושי, בבקשה ספר לנו. אם אתה כן נהנה מהשירות שתף חברים שגם להם הוא יכול לעזור. תחשוב על החיוך, הסיפוק, ההרגשה הטובה, כשגם רעך ייהנה כמוך והמלץ עכשיו.


    
   pConTop
  המלצות למנהלי מידע
  הכי מעניין וחשוב במחשוב
  פרשנות מעשית והכוונה לנושאי מפתח


  כדי להתעדכן מדי שבוע במשמעויות המעשיות של החדשות החשובות, וכן לדעת מה הם נושאי המפתח המרכזים בענף? מלא את פרטיך עכשיו ותקבל מדי שבוע ניוזלטר קצר וחינמי!
  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

   ערוץ סרטוני pCon ביוטיוב
   משרות הייטק בשיתוף AllJobs
   pConTip
  הטיפים והסרטונים
  הכי טובים שיש!
  המלצות * חידושים * קיצורי דרך


  חינם! הרשם לניוזלטר שבועי קצר, של טיפים שימושיים ומסקרנים ולקט המלצות על סרטוני החידושים הטכנולוגיים הכי מרתקים שיש. הרשם עכשיו.

  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

     תוכן לפי נושא
   
      אבטחה
      אינטרנט
      חומרה
      יישומים
      ניהול
      סלולר
      עובדים
      עסקים
      שירותים
      תוכנה
      תקשורת
      תשתיות
   מודעות דרושים
   איך להתעדכן וליצור קשר
  RSS התעדכן ב-RSS
  RSS התעדכן ב-Google+
  FACEBOOK התעדכן בפייסבוק
  in התעדכן בלינקדין
  TWITTER להתעדכן ביוטיוב
  TWITTER התעדכן בטוויטר
  TWITTER צור קשר במייל
   לתשומת ליבך
   
  ©כל הזכויות שמורות | אודותינו | צור קשר | פרסם אצלנו | תנאי שימוש | מפת האתר | דף הבית
  לפרופיל ה Google+ | מה דעתך? | מדיניות פרטיות | RSS  | | לימודי מדעי המחשב