הכר האתר     260+ תחקירים בתחומי המחשוב     הצטרף כמנוי
יום שני 19 אוקטובר 2020  
חפש תחקיר    
    
   
אודותינו צור קשר  

הבולטים באתר pCon
  התחקיר השבוע  
  בלוג העורך  
  להכיר טכנולוגיות  
  pConTop  
  pConTip  
  אתרים נבחרים  
  הכרזה מועילה  
  טיפים שימושיים  
  סרטונים מומלצים  
  תחקיר דוגמא  
המחשוב בארץ
  גוגל ניוז  
  דיילי מיילי  
  דה מרקר IT  
  גלובס  
  כלכליסט IT  
  קפטן אינטרנט  
  Ynet  
  NRG טכנולוגיה  
  וואלה טק  
  News1 - מחשבים  
המחשוב בעולם
  Google News  
  CNET  
  CIO  
  CIOInsight  
  ZDNet  
  InformationWeek  
  Computerworld  
  eWeek  
  itworld  
  Yahoo!  
קריירה
  דה מרקר קריירה  
  גלובס קריירה ויזמות  
  כלכליסט קריירה  
  CIO Careers  
  CIOInsight Careers  
  CIO U C&S  
  I.W - Global CIO  
  TechRep. Careers  
  CNN Careers  
  forbes Careers  
תשתיות
  ERP.ORG.IL  
  אנשים ומחשבים  
  InfoWorld  
  Virtualization.com  
  CIO-Virtualization  
  IW - Cloud  
  database  
  CRM Daily  
ניידות וסלולר
  סלולרי  
  GSM-Israel  
  גאדג'טי  
  חורים ברשת  
  אנשים ומחשבים  
  CIO - Mobile  
  silicon.com/Mobile  
  CNET Smartphones  
  Coolsmartphone  
  pocketnow.com  
רשתות חברתיות
  חורים ברשת  
  אקטיב & מרקטינג  
  ZVAGELSKY  
  Alltop  
  Mashable  
  SocialMedToday  
  SocialMedExam  
  TechNewsWorld  
  SocialNetWatch  
  CIO- Web 2.0  
תוכנה
  קפטן אינטרנט  
  I.W - Software  
  אנשים ומחשבים  
  וואטצאפ  
  ניוזגיק - פיתוח  
  BetaNews  
  developer  
  SoftwareDevNews  
  .net magazine  
  The Register  
לאינדקס השימושי של pCon סגור שימושון

   שירותי pCon   
pCon הרעיון
תחקירי pCon
התרעות pCon
pConTop
pConTip
פרסום ייחודי
תחקיר דוגמא
105 תחקירים
103 המלצות
    RSS 
 משרות הייטק
   קרא באתר   
    התחקיר השבוע
    שימושון
    בראש החדשות
    פרשנויות
    בלוג העורך
    לוח ארועים
    רכש מחשבים
    מדד ה-PC
    אתר נבחר
    הכרזה מועילה
    טיפ שימושי
    סרטון מומלץ
    מחקרים
    דווח מאירועים
    במה מקצועית
    מילון pCon
    אינדקס

  תוכן לפי נושא  
     אבטחה
     אינטרנט
     חומרה
     יישומים
     ניהול
     סלולר
     עובדים
     עסקים
     שירותים
     תוכנה
     תקשורת
     תשתיות

  הבמה המקצועית

בעולם של היום הוצאות על נייר והדפסה תופסות חלק גבוה (מדי) מכלל תקציבי הארגונים הגדולים במשק. <br>
ארגונים עתירי הדפסה, כמו למשל ארגונים פיננסיים מוציאים עשרות מיליוני שקלים בשנה על הדפסה ועל ציוד מתכלה התומך במערך זה. א"ב בחיסכון בהדפסה ארגונית
 
א"ב בחיסכון בהדפסה ארגונית
בעולם של היום הוצאות על נייר והדפסה תופסות חלק גבוה (מדי) מכלל תקציבי הארגונים הגדולים במשק.
ארגונים עתירי הדפסה, כמו למשל ארגונים פיננסיים מוציאים עשרות מיליוני שקלים בשנה על הדפסה ועל ציוד מתכלה התומך במערך זה.
16/03/2009

תגיות:  


יחס מדפסות-עובדים
אחד מכללי האצבע שהגענו אליהם כדי לבדוק מה מצבו האבולוציוני של מערך ההדפה בכל ארגון הוא בחינת יחס המדפסות מול מספר העובדים. אומנם, אין מדובר במדע מדויק, אבל בחינת יחס זה נותנת מושג מסויים על מצב הארגון שלי ביחס למקובל בשוק. אז מהו "יחס המדפסות"?

ארגון בתחילת דרכו האבולוציונית יכול לעמוד במקרים קיצוניים על יחס של 1-1, כלומר מדפסת לכל עובד.
בארגונים טכנולוגיים שאין בהם רגולציה המחייבת הדפסה של נייר כחלק מהאינטראקציה עם הלקוחות ורוב הפעולות מתרחשות ברשת, ניתן להגיע ליחסים של מדפסת אחת עבור 20, 50 ואפילו 80 עובדים.
באופן כללי ניתן לחלק את כלל הארגונים הגדולים בישראל באופן הבא: ארגון עתיר הדפסה –היחס עומד על 1-1 עד 1-5 (בדר"כ משרדים ממשלתיים, פיננסיים, משרדי עריכת דין וכדומה), ארגון שהחל תהליך של קונסולידציה או שאין בו תרבות של הדפסה –היחס יעמוד בו על הטווח של 1-5 עד 1-15.
ארגונים מתקדמים בתהליך הקונסולידציה שלהם מגיעים ליחסים של 1-15 עד 1-30 ואילו ארגונים מובילים בתחום (בחלק גדול מהמקרים מדובר בחברות עתירות טכנולוגיה) –היחס יעמוד על 1-30 וצפונה.
אז מה עושים?

איסוף נתונים ומיפוי
הצעד הראשון שכל ארגון חייב לעשות כדי לטפל בנושא ההדפסה הארגונית הוא איסוף נתונים: כמה מדפסות/ פקסים/מכונות צילום יש לי בארגון? כמה אני מוציא בשנה על הדפסה? מה אני מדפיס? איך נעשה רכש המתכלים ? מי רוכש ומנהל את המכשירים?. האם מדובר ברכש עצמאי של כל סניף וסניף בארגון? האם הרכש הוא מרכזי (צעד שכשלעצמו יכול להביא לירידה משמעותית בהוצאות על הדפסה ארגונית)?.

שאלות אלו ואחרות חייבות להישאל על ידי מובילי הפרוייקט כצעד מקדים לפני כניסה לפרוייקט כדי להגיע למצב של תיאום ציפיות.

לאחר סיום איסוף הנתונים רצוי לבצע מיפוי כשלים: איפה נמצאות המדפסות שעובדות קשה? איפה נמצאים מכשירים שלא משתמשים בהם כמעט? האם המכשירים שעובדים קשה מתאימים מבחינת היכולות שלהם לנפח הפעילות?.מה מדפיסים? איפה כדאי למקם מרכזי תמך להדפסה? איפה כן כדאי להשאיר מכשירים אישיים או לרכז מאמץ? (בד"כ באגפים מסויימים כמו אגף כספים ומשאבי אנוש נוטים להדפיס יותר –יש להתייחס לכך במיפוי).

נושא הובלת הפרוייקט חשוב לא פחות. פרוייקט כזה צריך לערב גורמים מתוך כלל הגופים הרלוונטים בארגון (IT, לוגיסטיקה, רכש, או"ש וועד העובדים) וקבלת החלטות מהותיות עדיף שתעשה תוך עדכון העובדים כדי לצמצם התנגדות ארגונית. אחד הלקחים החשובים של ארגונים שביצעו כבר פרויקטים דומים בישראל הוא שעובדים מעורבים הם עובדים מרוצים יותר ויתרמו לפרוייקט במקום לנסות להכשילו.

דרכי פעולה אפשריות
כדי לטפל בצורה אפקטיבית בנושא ההדפסה הארגונית מקובל לבצע מספר מהלכים משמעותיים שנגזרים בצורה ישירה מתהליך המיפוי. חלקם מפורטים להלן:

הצרכת מכשירים
בארגונים רבים קיים חוסר הלימה בין צרכי המשתמשים ונפחי ההדפסה המקומיים לבין הספקי המדפסת המקומית באותה סביבת עבודה. משמעות הדבר בטווח הארוך היא בלאי מהיר של המדפסת ועליה בעלויות התחזוקה בשל כך. באחד הארגונים במשק, לדוגמא, התגלה לאחר ניתוח משק ההדפסה הארגוני כי 4 מדפסות אחראיות ל 80% מנפח ההדפסה הארגונית. עוד עלה כי מדובר במכשירים שאינם מתאימים לנפח גדול במיוחד של עבודה והחלפתם במכשירים אחרים בארגון הביאה לחיסכון בעלויות התחזוקה השנתיות. לעתים מהלך פשוט יחסית יכול לעשות את ההבדל בין מערך הדפסה יעיל למערך הדפסה בזבזני.

הוצאת מכשירים אישיים
ללא ספק, אחד החלקים החשובים בכל פרויקט קונסולידציה במערך ההדפסה הוא צמצום מספר המכשירים האישיים בארגון. מדפסות אישיות מביאות להדפסה מיותרת של ניירת והן מייקרות מאוד את התחזוקה. על פי רוב מדובר במכשירים שמנותקים מהרשת הארגונית ואין אפשרות לנטר במדויק את נפח ההדפסה בהן ללא תוכנות מיוחדות. הוצאת מדפסות אישיות, מצד שני, היא תהליך קשה מאוד מבחינה פוליטית ובדר"כ מלווה בהתנגדויות מצד העובדים. אחת השיטות להקל את הוצאת המכשירים האישיים היא לאפשר לעובדים לקחת את המדפסות אליהם הביתה. מוזר ככל שזה נשמע, החיסכון כתוצאה מירידה בתחזוקה ורכישת מתכלים עבור המדפסות האישיות "שווה" לארגון על פני זמן יותר מעלות המכשירים.

המשך תהליך הקונסולידציה מלווה בד"כ באחד או בשני השלבים הבאים:
מעבר למרכזי הדפסה (מרכזי תמך)
מעבר למכשירים משולבים (MFP)

מבין שני אלה מעבר למרכזי הדפסה הוא הצעד המשמעותי יותר. עיקר החיסכון בעת הדפסה מושג בדר"כ במעבר למרכזי הדפסה בארגון שמטרתם עמידה בצרכים השוטפים והמיוחדים של כלל ציבור המשתמשים. במרכזים אלה מוצבים מכשירים גדולים מספיק שיוכלו לשרת מספר משתמים במקביל ולאפשר שירותים נוספים של סריקה, צילום ושליחת פקסים ע"פ הצורך. ניהול ותחזוקת מרכזי ההדפסה זול יחסית לניהול צי מדפסות מבוזרות.

באשר לבחירה במכשירים משולבים או נפרדים: עיקר השוני בין שתי האופציות הוא תחזוקה זולה יותר של מכשירים משולבים ומניעת כפילות של אמצעי הדפסה במרכזי ההדפסה.
 התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגות קצרות מרוכזות בחינם!

כדי לקבל חינם!
10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר" מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל:
שם:
כן ,שלחו עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר.
**תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

בחלק מהארגונים מעדיפים להשאיר את ההפרדה בין מכונות צילום לבין מדפסות משיקולי רכש או חלוקת האחריות על כל פריט. מגמה זו הולכת ונעלמת וניתן לראות כי במצב בריא הטיפול בשני העולמות נעשה במרוכז ונחסך הצורך ברכישת מכשירים נפרדים עבור צילום, פקסים והדפסה.

שליטה ובקרה
צעד משלים לקונסולידציה של מכשירי ההדפסה וריכוזם במרכזי תמך הוא חיבור כלל המדפסות לרשת ושימוש בכלי ניהול מרכזי להפעלת מערך ההדפסה. כלים מעין כאלה מאפשרים קבלת דוחות בזמן אמת על תקלות במדפסות, מחסור בטונר, התראה על מועדי תחזוקה במדפסת זו או אחרת, קבלת דיווחים על הרגלי ההדפסה בכל מדפסת וכן הלאה. הגדלת מוטת השליטה באופי ההדפסה הארגוני ביחד עם צמצום זמן התגובה בטרם תחזוקה משפרים מאוד את יעילות התפעול של מערך ההדפסה ומשפרים מאוד את רמת השירות למשתמשים. ארגונים שעושים שימוש בכלי ניהול מרכזיים למערך ההדפסה מדווחים על עליה ביעילות ניהול ההדפסה הארגונית ועל חיסכון רב של כסף בשל כך.

כלים משלימים להורדת עלויות ההדפסה
פתרונות משלימים להורדת עלויות ההדפסה בארגון יכולים להיות מיושמים בצורה עצמאית ע"י הארגון ע"י הגדרת ברירות המחדל במדפסות להדפיס באיכות נמוכה, הגדרת הדפסה דו-צדדית, במידה ויש מדפסת צבעונית –הגדרת הדפסה בשחור-לבן כברירת מחדל ארגונית וכן הלאה. בשוק קיימים מספר כלי תוכנה וחומרה שנועדו לסייע בהורדת עלויות ההדפסה בצורה מרוכזת. חלק מהכלים מציעים אלגוריתם חכם, אשר מזהה את אופי ההדפסה הארגוני ומשנה את איכות ההדפסה על פי אופי התוכן המודפס. כך, לדוגמא, הדפסת אי-מייל תהיה באיכות הנמוכה ביותר ולעומתה, הדפסת נייר רשמי עם לוגו הארגון תהיה באיכות גבוהה. העין האנושית בדרך כלל לא תשים לב להבדל באיכות, אך החיסכון המצטבר יכול להגיע במקרים מסויימים ל 50% בהוצאה על טונרים ודיו.

פתרונות אחרים מציעים הדפסה ע"י העברת כרטיס עובד או הקשת קוד אישי בעת שהמשתמש נמצא פיזית ליד מכשיר ההדפסה. היתרון בגישה זו הוא שהיא נותנת מענה מצויין לשתי בעיות במקביל: חיסכון בנייר – גם אם המשתמש שלח פעמיים בטעות מצגת של 40 עמודים להדפסה, בבואו למדפסת יוכל לבחור רק את הגרסה המתאימה וכך לחסוך הדפסה מיותרת. אבטחת מידע –אם נזדמן למדפסת הקומתית שלנו בארגון נראה לא פעם ערימה גדולה של דפים מיותמים שמחכים למי שהדפיס אותם. העברת כרטיס עובד לפני ההדפסה מביאה לכך שכל מסמך מודפס מגיע ישירות למי שהדפיס אותו ללא חשש לאובדן מסמכים רגישים או הדפסות של גרסאות מיותרות. כמה חוסכים? אחד הגורמים בשוק מספר שלפני הטמעת הפיתרון רכב של "אמניר" היה מגיע פעמיים בשבוע לגרוס נייר ולאחר ההטמעה הם מגיעים אחת לשבועיים...

ניהול פלטים
בכל ארגון קיים צורך עסקי כזה או אחר בהפקת חשבוניות לספקים, הוצאת טפסים ללקוחות, שליחת דוחות לעובדים וכן הלאה. עד לפני מספר שנים היה מקובל לשלוח בקשה לבית דפוס חיצוני עם כל הטפסים המבוקשים ולקבלם בערימות אינסופיות למשמרת במחסני החברה. מה קורה אם לוגו הארגון משתנה? מה קורה במצב בו הארגון מעוניין להוסיף בתחתית כל טופס רשמי הודעה קצרה ללקוח כמו "שנה טובה" או כל הודעה זמנית אחרת? שימוש בפתרונות ליצירת טפסים אלקטרוניים מעלה את גמישות ניהול מערך הפלטים בארגון ומעביר את השליטה למשתמשים. מעבר זה חוסך הוצאות עצומות על מלאים מיותרים של טפסים מוכנים לשימוש ועל תשלומים מיותרים לבית הדפוס. כיום קיימות שיטות נוספות שמאפשרות שילוב של תכנים שיווקיים או פרסונאליים בתוך כל מסמך שמועבר מחוץ לארגון וכן הפצתם בצורות שאינן צורכות נייר, כמו למשל הפצת חשבוניות לדוא"ל במקום לתא הדואר המסורתי.

שרתי פקסים
שימוש בשרת פקסים מקטין גם הוא את ההוצאות המיותרות על הדפסה. כשאני מקבל פקס, הוא מגיע ישירות לשרת. אני יכול לקרוא אותו, לשלוח אותו הלאה במייל, לאחסן אותו בארכיב האלקטרוני ללא צורך להדפיסו. בישראל הולכים ומתרבים הארגונים שויתרו על מכונות הפקס המסורתיות ועובדים אך ורק עם שרתי פקסים ממוחשבים. בארגונים אלה ירד, למעשה, מספר הדפסות הפקסים לכמעט אפס מכיוון שמגוון אפשרויות הטיפול בפקסים ללא צורך להדפיסם נותן מענה מלא לכלל הצרכים הארגוניים.

סיכום
הפיתרון או הפתרונות הנבחרים צריכים לתת מענה מספק לבעיות ההדפסה הארגוניות לצד תו מחיר מתקבל על הדעת ויכולת מוחשית לבדוק את ההחזר על ההשקעה. בשונה מעולמות תוכן אחרים בתחום מערכות המידע, פרויקטים של חיסכון בעלויות הדפסה ניתנים לכימות בצורה נוחה יחסית למספרים ולחסכונות למנהלים. הכל עניין של מדידת המצב ההתחלתי.

איך לגשת לפרויקט?

מנהל הפרויקט צריך לשאול את עצמו מה ניתן לבצע במסגרת התרבות הארגונית? ואיך הארגון יכול לחסוך לבד? אם לא ניתן מענה לכל הבעיות הכואבות כדאי לשקול רכישה של פיתרון תוכניתי חיצוני.


המאמר מאת שחר גייגר מאור,מחברת stki.info נכתב ב- 2.2009  המלץ
לחברים
    
קבל עידכונים RSS    FACEBOOK          TWITTER

 
   הקודם  דרג וצפה בתוצאות  4  5  6  7  8  9  10 הבא   
 
  התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגת תובנות קצרה מרוכזת ובחינם!


כדי לקבל חינם! 10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר"
מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל: שם:
שלחו המצגת עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר, בהתחייבות!      **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.


להרחבה וקבלת מידע מיידי נוסף, עבור לדף המלא עכשיו!


  עוד בבמה המקצועית
התפרסם ב-25/12התפרסם ב-11/12התפרסם ב-5/12 לריכוז הארכיונים
מהפכת הרשתות החברתיות הגיעה לארגוניםפשיעה מקוונת והעולם האמיתישימור המותג על גבי מוצרי תוכנה לארכיון הבמה המקצועית

  פרסום בטקסט

   המסלול היומי למסלול היומי בתמונות           
ארכיון בראש החדשותארכיון אתר נבחרארכיון הכרזה מועילהארכיון הטיפ המרכזי
חוקרים מהמכון הטכנולוגי של מסצ`וסטס הצליחו לפתח סוללת ליתיום יון (lithium-ion) ייחודית שנטענת במלואה בתוך שניות אחדות במקום בתוך שעות. איך היא עובדת? מתי יצאו דגמים ראשונים שלה לשוק?אם אתם רוצים לדעת קצת יותר על גוגל ועל המוצרים שלה, תוכלו לבקר בבלוג הרשמי של החברה באתר blogger. אילו פרטים מפתיעים ומיוחדים ניתן למצוא בו? מייד תדעו. חברת פוג`יטסו סימנס מציגה מחשב ראשון מסוגו אשר אינו צורך כלל חשמל (0 וואט) כאשר הוא נמצא במצב של `המתנה` (hibernating)‏ אך הוא עדיין ניתן לניהול. איך הוא עושה זאת?הבעיהאתם מעוניינים למצוא בטבלת אקסל גדולה את הנתונים הקשורים לנושאים ספיציפיים בלבד, למשל, רק את שמות העובדים שמשכורותיה
סוללת ליתיום נטענת בשניותגוגל בלוגמחשב ירוק שאינו צורך חשמלסינון מידע מהיר באקסל 2010

  קצר ולעניין
שדרוג השליטה ובקרת המובייללצפייה בסרטון בפחות מ-2 דקות - לחץ כאן


  תשובות המומחה

לחלוק, לשתף, לעורר השראה ולהעצים מנהלי מידע, זה המוטו של קובי שפיבק Bsc ו- MBA. קובי הוא מורה דרך טכנולוגי שמלווה את עולם המחשוב: כתכנת, מהנדס, מנהל, יזם, עיתונאי, יועץ ומרצה, משנת 1976. כעורך הראשי של תחקירי pCon הוא כתב וערך ב-19 השנים האחרונות, למעלה מ-960 תחקירים מקצועיים, שמסייעים למנהלי מחשוב במאות ארגונים, ליהנות מיותר עניין, זמן פנוי וכסף זמין.

מנהלי מחשוב, שמעוניינים לקרוא או להפנות לקובי שפיבק שאלות מקצועיות, מוזמנים לעשות זאת במסגרת תשובות המומחה.

הפעם הוא עונה לשאלות הבאות :

 • מה ההשלכות של קונסיומריזציה לארגונים? מה הסיכון ממנה?
 • אילו תמורות רואים בשוק הוירטואליזציה?
 • מה היתרונות בצריכת שרותים "בענן" מספק מקומי?


 • רוצים תוכן שימושי בעל ערך?!...
  תוכלו לקבל זאת כאן ובחינם!


  הצטרף ל-pConTip

  ותקבל את הטיפים והסרטונים הכי טובים שיש ובחינם!

  ניוזלטר שבועי קצר וחינמי, מביא המלצות למאמרים, תוכנות מועילות, קיצורי דרך שימושיים, פרשנות לחדשות מרכזיות וסרטונים ייחודים, על הטכנולוגיות הכי מרתקות שיש היום.

  הכנס עכשיו את שמך והמייל, ולחץ על כפתור " לחץ כאן ועכשיו "  דוא"ל
  שם
    המלץ לחבר
  ואהבת לרעך כמוך...

  אם לא מצאת שירות זה כשימושי, בבקשה ספר לנו. אם אתה כן נהנה מהשירות שתף חברים שגם להם הוא יכול לעזור. תחשוב על החיוך, הסיפוק, ההרגשה הטובה, כשגם רעך ייהנה כמוך והמלץ עכשיו.


    
   pConTop
  המלצות למנהלי מידע
  הכי מעניין וחשוב במחשוב
  פרשנות מעשית והכוונה לנושאי מפתח


  כדי להתעדכן מדי שבוע במשמעויות המעשיות של החדשות החשובות, וכן לדעת מה הם נושאי המפתח המרכזים בענף? מלא את פרטיך עכשיו ותקבל מדי שבוע ניוזלטר קצר וחינמי!
  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

   ערוץ סרטוני pCon ביוטיוב
   משרות הייטק בשיתוף AllJobs
   pConTip
  הטיפים והסרטונים
  הכי טובים שיש!
  המלצות * חידושים * קיצורי דרך


  חינם! הרשם לניוזלטר שבועי קצר, של טיפים שימושיים ומסקרנים ולקט המלצות על סרטוני החידושים הטכנולוגיים הכי מרתקים שיש. הרשם עכשיו.

  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

     תוכן לפי נושא
   
      אבטחה
      אינטרנט
      חומרה
      יישומים
      ניהול
      סלולר
      עובדים
      עסקים
      שירותים
      תוכנה
      תקשורת
      תשתיות
   מודעות דרושים
   איך להתעדכן וליצור קשר
  RSS התעדכן ב-RSS
  RSS התעדכן ב-Google+
  FACEBOOK התעדכן בפייסבוק
  in התעדכן בלינקדין
  TWITTER להתעדכן ביוטיוב
  TWITTER התעדכן בטוויטר
  TWITTER צור קשר במייל
   לתשומת ליבך
   
  ©כל הזכויות שמורות | אודותינו | צור קשר | פרסם אצלנו | תנאי שימוש | מפת האתר | דף הבית
  לפרופיל ה Google+ | מה דעתך? | מדיניות פרטיות | RSS  | | לימודי מדעי המחשב