הכר האתר     260+ תחקירים בתחומי המחשוב     הצטרף כמנוי
יום שלישי 11 דצמבר 2018  
חפש תחקיר    
    
   
אודותינו צור קשר  

הבולטים באתר pCon
  התחקיר השבוע  
  בלוג העורך  
  להכיר טכנולוגיות  
  pConTop  
  pConTip  
  אתרים נבחרים  
  הכרזה מועילה  
  טיפים שימושיים  
  סרטונים מומלצים  
  תחקיר דוגמא  
המחשוב בארץ
  גוגל ניוז  
  דיילי מיילי  
  דה מרקר IT  
  גלובס  
  כלכליסט IT  
  קפטן אינטרנט  
  Ynet  
  NRG טכנולוגיה  
  וואלה טק  
  News1 - מחשבים  
המחשוב בעולם
  Google News  
  CNET  
  CIO  
  CIOInsight  
  ZDNet  
  InformationWeek  
  Computerworld  
  eWeek  
  itworld  
  Yahoo!  
קריירה
  דה מרקר קריירה  
  גלובס קריירה ויזמות  
  כלכליסט קריירה  
  CIO Careers  
  CIOInsight Careers  
  CIO U C&S  
  I.W - Global CIO  
  TechRep. Careers  
  CNN Careers  
  forbes Careers  
תשתיות
  ERP.ORG.IL  
  אנשים ומחשבים  
  InfoWorld  
  Virtualization.com  
  CIO-Virtualization  
  IW - Cloud  
  database  
  CRM Daily  
ניידות וסלולר
  סלולרי  
  GSM-Israel  
  גאדג'טי  
  חורים ברשת  
  אנשים ומחשבים  
  CIO - Mobile  
  silicon.com/Mobile  
  CNET Smartphones  
  Coolsmartphone  
  pocketnow.com  
רשתות חברתיות
  חורים ברשת  
  אקטיב & מרקטינג  
  ZVAGELSKY  
  Alltop  
  Mashable  
  SocialMedToday  
  SocialMedExam  
  TechNewsWorld  
  SocialNetWatch  
  CIO- Web 2.0  
תוכנה
  קפטן אינטרנט  
  I.W - Software  
  אנשים ומחשבים  
  וואטצאפ  
  ניוזגיק - פיתוח  
  BetaNews  
  developer  
  SoftwareDevNews  
  .net magazine  
  The Register  
לאינדקס השימושי של pCon סגור שימושון

   שירותי pCon   
pCon הרעיון
תחקירי pCon
התרעות pCon
pConTop
pConTip
פרסום ייחודי
תחקיר דוגמא
105 תחקירים
103 המלצות
    RSS 
 משרות הייטק
   קרא באתר   
    התחקיר השבוע
    שימושון
    בראש החדשות
    פרשנויות
    בלוג העורך
    לוח ארועים
    רכש מחשבים
    מדד ה-PC
    אתר נבחר
    הכרזה מועילה
    טיפ שימושי
    סרטון מומלץ
    מחקרים
    דווח מאירועים
    במה מקצועית
    מילון pCon
    אינדקס

  תוכן לפי נושא  
     אבטחה
     אינטרנט
     חומרה
     יישומים
     ניהול
     סלולר
     עובדים
     עסקים
     שירותים
     תוכנה
     תקשורת
     תשתיות

  הבמה המקצועית

הבנה, הפנמה ויישום של אסטרטגיית "פרויקט מוצלח" תבטיח פרויקט עם סיום מוצלח. מאת: אמיר עומרי, מנכ"ל משותף ITCom. 10 מהלכים חיוניים להצלחת פרוייקט IT
 
10 מהלכים חיוניים להצלחת פרוייקט IT
הבנה, הפנמה ויישום של אסטרטגיית "פרויקט מוצלח" תבטיח פרויקט עם סיום מוצלח. מאת: אמיר עומרי, מנכ"ל משותף ITCom.
16/06/2008

תגיות:  


רבות אנו שומעים על פרויקטים אשר לא עמדו בהבטחות העסקיות וכשלו במימוש היעדים והמטרות להן כוונו. הסיבות לכך הן רבות ומגוונות אך העיקריות שבהן הן: חריגה מתקציבים, חריגה מלוחות זמנים, תכולות פרויקט לא ברורות, יישום שגוי, טכנולוגיות לא מתאימות ואי שביעות רצון כללי של המשתמשים. מניסיוננו, הבנה, הפנמה ויישום של אסטרטגיית "פרויקט מוצלח" תבטיח פרויקט עם סיום מוצלח.

המהלך החשוב ביותר

1. בניית אסטרטגיית IT – המהלך הראשון, שהינו החשוב ביותר ועליו מתבסס הפרוייקט, הינו שלב קביעת האסטרטגיה. חשוב לבצע אסטרטגיית IT לבחינת ובחירת מערכות המידע אשר ימנפו את הדרישות העסקיות של הארגון. שלב זה אינו תלוי טכנולוגיה ומתבטא באפיון על של הדרישות הארגוניות. ביצוע אסטרטגיית IT עוזרת להביא את הארגון לבגרות הדרושה לפני בחירת ויישום המערכות. אי יישום שלב זה מוביל לבחירת מערכות לא מתאימות לצורכי הארגון ולכישלון הפרויקט.

2. בחירת הספק - כיוון שפרוייקטי IT הינם בעלי מורכבות רבה, חשוב כי הספק הנבחר יהיה בעל יכולות מוכחות הן בתחום האסטרטגיות IT והן בתחום הטכנולוגי וכן בעל יכולות וניסיון בניהול פרויקטי IT מגוונים. חשוב לוודא כי הספק מבוסס היטב מבחינה פיננסית והוא ביצע מספר רב של פרוייקטים בתחום. רק ספק המסוגל לתרגם דרישות עסקיות של הארגון ליישום טכנולוגי ולנהל פרויקט משלב האסטרטגיה ועד לעלייה לאוויר, יוכל להוביל את הפרויקט לסיום מוצלח.

3.. עבודה מול גורם אחד לאורך כל שלבי הפרויקט – בדרך כלל פרוייקטים מסוג זה משלבים מספר גורמים, שכל אחד מהם אחראי על ביצוע שלב אחד בלבד. נהוג לחלק פרוייקטים אלה לשלושה שלבים – שלב איפיון ובחינת הצרכים, שלב בחירת מערכות המיחשוב שיתנו מענה לצרכים כפי שהוגדרו ושלב ההטמעה בפועל של המערכות בארגון. ריבוי הגורמים הינו הגורם מספר אחד לכשלון פרוייקטים אלה.

לכן, מומלץ כי פרוייקטים ינוהלו ע"י גורם אחד על מנת למנוע תקלות ואי הבנות בין גורמים מעורבים. בראש ובראשונה, חשוב כי החברה המבצעת את האפיון ואת האסטרטגיה של הפרויקט תהיה גם החברה הלוקחת אחריות גם על יישומו. הקפדה על כך, מאפשרת הן לספק והן ללקוח להימנע מלמידה ואפיון מחדש של הצרכים הארגוניים. כמו כן, כאשר הביצוע והיישום מתבצעים בידי ספק אחד , שיטה זו מונעת ויכוחים מיותרים הנוצרים בדרך כלל סביב אפיון הפרויקט.. ברגע שגורם אחד מאפיין ומיישם – אותן החלטות שהתקבלו בשלב האיפיון הם גם אלה שמיושמות בהמשך.

4. אחריות על הפרויקט – המלצה זו, הינה המשך ישיר של ההמלצה הקודמת, לעבוד עם גורם אחד, שינהל את הפרוייקט כולו. כאשר מספר גורמים מעורבים בשלבים השונים של הפרוייקט, אין גורם אחד שלוקח אחריות מלאה על תוצאות הפרוייקט. לאורך הדרך בפרוייקטי IT , בגלל המורכבות שלהם, מתעוררות בעיות וצצים מכשולים. לא תמיד ניתן לאתר היכן החוליה החלשה ומי הגורם שאחראי לכשל. לכן, כאשר גורם אחד אחראי על הפרוייקט כולו , גם אם הוא מפעיל מספר ספקי משנה שעוזרים לו ליישם את הפרויקט, הוא זה שנותן את המענה לכל בעייה ושאלה שתתעורר.

הערכות כספיות שגויות

5. עלויות – פרוייקטי IT , כמו גם
 התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגות קצרות מרוכזות בחינם!

כדי לקבל חינם!
10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר" מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל:
שם:
כן ,שלחו עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר.
**תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

פרוייקטים מורכבים אחרים, מתאפיינים בהערכות כספיות שגויות, אשר לא לוקחות בחשבון מראש הפתעות. לעיתים קרובות עלויות הפרוייקט בסיומו גבוהות בהרבה מהתקציב הראשוני, מה שגורם לכך שפרוייקטים נעצרים או נכשלים. וכאן אני שוב חוזר להמלצתי לעבוד עם גורם אחד, כיוון שכאשר אותו הגורם שמאפיין וקובע את האסטרטגיה אחראי גם על שלב היישום של הפרוייקט, ההערכה הכספית של עלויות הפרויקט איננה משתנה לאורך שלבי ניהולו ועד לעלייה לאוויר. משלב האסטרטגיה והאפיון ועד לשלב הביצוע – אותו ספק בדיוק אחראי על ביצוע השלבים ולכן, ההחלטות הן אחידות וברורות והספק מחויב לעמוד מאחורי ההערכות הכספיות שהעריך בשלב האפיון.

6 תמחור שלב היישום – בהמשך לסעיף הקודם. את שלב היישום חשוב לתמחר בסכום ידוע מראש, כי אז התכולה ולוחות הזמנים מוגדרים, סיכונים נלקחו בחשבון ואין הפתעות לאורך הפרויקט. ספק מקצוען יעמוד מאחורי הערכות המחיר שנתן בשלבי האפיון.

7. לוחות זמנים – לאחר שכבר בחרנו ספק, הגדרנו אסטרטגיה ועלויות לפרוייקט, חשוב מאד לקבוע לוח זמנים מוגדר לכל שלב ומשימה שבדרך. כבר משלב האסטרטגיה כדאי לעבוד בהתאם ללוחות זמנים ואבני דרך מוגדרים מראש. הגדרה כזו מספקת סדר זמנים גם עבור הלקוח וגם עבור הספק. לוחות הזמנים חשוב שיופצו בקרב כל המעורבים בפרוייקט. בדרך זו ניתנת לשני הצדדים האפשרות להפסיק את העבודה בכל זמן נתון או להרחיב את התהליך, בהתאם לשלבים בדרך. מומלץ להגדיר מראש מה המשמעויות של אי עמידה בזמנים.

בחירת המערכת המתאימה

8. בחירת המערכת – הבחירה הסופית של המערכת צריכה להיות משותפת לספק וללקוח ולהתבסס על בחינה והשוואה של המערכות השונות הקיימות בשוק. בשלב זה, יש לקחת בחשבון שמערכות CRM לניהול לקוחות של יצרן אחד יתאימו בדיוק לצרכי ארגון אשר עוסק בהשכרת רכב, למשל, ולא יתאימו לצרכיה של חברת סלולר. מסיבה זו, יש לבחור את המערכת המתאימה ביותר מבין כלל המערכות המצויות בשוק. חשוב לוודא כי המערכת תיבחר בהתאם לצורכי הלקוח הקיימים והעתידיים ולא משיקולים לא רלוונטיים של ספק המייצג מוצר זה או אחר.

9. מחשוב ותיעוד התהליך – פרוייקטי IT מתאפיינים במורכבות גדולה מאד ולכן ישנה חשיבות קריטית לנהל ולתעד את הפרויקט ותוצריו בצורה ממוחשבת שתשמר את הידע שנצבר בפרויקט וזאת, על מנת שידע חשוב זה לא יהיה בידיו של גורם אחד בלבד. בצורה זו, יש המשכיות של זרימת ידע בפרויקט גם אם יש תחלופה של אנשים בפרויקט.

10. מחויבות ההנהלה – מעורבות ומחויבות הנהלת החברה קריטית להצלחת הפרוייקט. פרוייקטים טכנולוגיים מתאפיינים בעלויות גבוהות ובשינויים ארגוניים מהותיים, מבחינת התהליכים ומבחינה אנושית. מסיבות אלה, פרוייקטים כאלה לא יצליחו אם הנהלת החברה לא תהיה מעורבת ומגוייסת. כאשר הגורם המנהל את הפרוייקט יצליח ליצור תחושת מחויבות של ההנהלה הדרך להצלחת הפרויקט תהיה בטוחה. הדרך לעשות זאת היא לסחוף ולשתף את ההנהלה כבר משלב האסטרטגיה.


אודות ITCom

חברת ITCom עוסקת במתן שירותי ייעוץ, ליווי והטמעת מערכות מידע בכלל ומערכות CRM ו-ERP בפרט. החברה מתמחה בבניית אסטרטגית מערכות מידע לצורך מימוש האסטרטגיה העסקית של הארגון והטמעת מערכות אלה בפועל.  המלץ
לחברים
    
קבל עידכונים RSS    FACEBOOK          TWITTER

 
   הקודם  דרג וצפה בתוצאות  4  5  6  7  8  9  10 הבא   
 
  התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגת תובנות קצרה מרוכזת ובחינם!


כדי לקבל חינם! 10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר"
מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל: שם:
שלחו המצגת עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר, בהתחייבות!      **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.


להרחבה וקבלת מידע מיידי נוסף, עבור לדף המלא עכשיו!


  עוד בבמה המקצועית
התפרסם ב-25/12התפרסם ב-11/12התפרסם ב-5/12 לריכוז הארכיונים
מהפכת הרשתות החברתיות הגיעה לארגוניםפשיעה מקוונת והעולם האמיתישימור המותג על גבי מוצרי תוכנה לארכיון הבמה המקצועית

  פרסום בטקסט

   המסלול היומי למסלול היומי בתמונות           
ארכיון בראש החדשותארכיון אתר נבחרארכיון הכרזה מועילהארכיון הטיפ המרכזי
באיחוד האירופי (eu) משחררים המלצות מרומזות לארגונים באירופה, לפיהן הגיע הזמן לעבור לטכנולוגיות פתוחות במקום להמשיך לרכוש מוצרים מספקית תוכנה אחת גדולה. מי `הספקית הגדולה`? ודאי תוכלו לנחש...אתר blogger מאפשר לך ליצור לעצמך בלוג בקלות ובנוחות, בשלושה שלבים פשוטים, ולפרסם מחשבות, לקבל משוב, להציג תמונות ועוד. וכמה זה עולה? פחות משחשבת...שירות ``פקס למייל`` מאפשר ללקוחות סלקום לקבל פקסים הנשלחים אליהם - ישירות לתיבת המייל האישית במחשב או בסלולרי, ובנוסף - יקבל הלקוח הודעת sms המודיעה על הפקס שנכנס. איזה קו שלעולם לא תפוס?אם נושא ההיגיינה מאוד חשוב לכם ואתם גם אוהבים חידושים טכנולוגיים, המוצר שבקישור הבא הוא בשבילכם. מדובר במתקן סבון מיוחד
האיחוד האירופי: יש חלופה למיקרוסופטשלושה שלבים וזהוסלקום מציעה שירות פקס למיילרוצה מתקן סבון אוטומטי?

  קצר ולעניין
שדרוג השליטה ובקרת המובייללצפייה בסרטון בפחות מ-2 דקות - לחץ כאן


  תשובות המומחה

לחלוק, לשתף, לעורר השראה ולהעצים מנהלי מידע, זה המוטו של קובי שפיבק Bsc ו- MBA. קובי הוא מורה דרך טכנולוגי שמלווה את עולם המחשוב: כתכנת, מהנדס, מנהל, יזם, עיתונאי, יועץ ומרצה, משנת 1976. כעורך הראשי של תחקירי pCon הוא כתב וערך ב-19 השנים האחרונות, למעלה מ-960 תחקירים מקצועיים, שמסייעים למנהלי מחשוב במאות ארגונים, ליהנות מיותר עניין, זמן פנוי וכסף זמין.

מנהלי מחשוב, שמעוניינים לקרוא או להפנות לקובי שפיבק שאלות מקצועיות, מוזמנים לעשות זאת במסגרת תשובות המומחה.

הפעם הוא עונה לשאלות הבאות :

 • מה ההשלכות של קונסיומריזציה לארגונים? מה הסיכון ממנה?
 • אילו תמורות רואים בשוק הוירטואליזציה?
 • מה היתרונות בצריכת שרותים "בענן" מספק מקומי?


 • רוצים תוכן שימושי בעל ערך?!...
  תוכלו לקבל זאת כאן ובחינם!


  הצטרף ל-pConTip

  ותקבל את הטיפים והסרטונים הכי טובים שיש ובחינם!

  ניוזלטר שבועי קצר וחינמי, מביא המלצות למאמרים, תוכנות מועילות, קיצורי דרך שימושיים, פרשנות לחדשות מרכזיות וסרטונים ייחודים, על הטכנולוגיות הכי מרתקות שיש היום.

  הכנס עכשיו את שמך והמייל, ולחץ על כפתור " לחץ כאן ועכשיו "  דוא"ל
  שם
    המלץ לחבר
  ואהבת לרעך כמוך...

  אם לא מצאת שירות זה כשימושי, בבקשה ספר לנו. אם אתה כן נהנה מהשירות שתף חברים שגם להם הוא יכול לעזור. תחשוב על החיוך, הסיפוק, ההרגשה הטובה, כשגם רעך ייהנה כמוך והמלץ עכשיו.


    
   pConTop
  המלצות למנהלי מידע
  הכי מעניין וחשוב במחשוב
  פרשנות מעשית והכוונה לנושאי מפתח


  כדי להתעדכן מדי שבוע במשמעויות המעשיות של החדשות החשובות, וכן לדעת מה הם נושאי המפתח המרכזים בענף? מלא את פרטיך עכשיו ותקבל מדי שבוע ניוזלטר קצר וחינמי!
  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

   ערוץ סרטוני pCon ביוטיוב
   משרות הייטק בשיתוף AllJobs
   pConTip
  הטיפים והסרטונים
  הכי טובים שיש!
  המלצות * חידושים * קיצורי דרך


  חינם! הרשם לניוזלטר שבועי קצר, של טיפים שימושיים ומסקרנים ולקט המלצות על סרטוני החידושים הטכנולוגיים הכי מרתקים שיש. הרשם עכשיו.

  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

     תוכן לפי נושא
   
      אבטחה
      אינטרנט
      חומרה
      יישומים
      ניהול
      סלולר
      עובדים
      עסקים
      שירותים
      תוכנה
      תקשורת
      תשתיות
   מודעות דרושים
   איך להתעדכן וליצור קשר
  RSS התעדכן ב-RSS
  RSS התעדכן ב-Google+
  FACEBOOK התעדכן בפייסבוק
  in התעדכן בלינקדין
  TWITTER להתעדכן ביוטיוב
  TWITTER התעדכן בטוויטר
  TWITTER צור קשר במייל
   לתשומת ליבך
   
  ©כל הזכויות שמורות | אודותינו | צור קשר | פרסם אצלנו | תנאי שימוש | מפת האתר | דף הבית
  לפרופיל ה Google+ | מה דעתך? | מדיניות פרטיות | RSS  | | לימודי מדעי המחשב