הכר האתר     260+ תחקירים בתחומי המחשוב     הצטרף כמנוי
יום שני 17 דצמבר 2018  
חפש תחקיר    
    
   
אודותינו צור קשר  

הבולטים באתר pCon
  התחקיר השבוע  
  בלוג העורך  
  להכיר טכנולוגיות  
  pConTop  
  pConTip  
  אתרים נבחרים  
  הכרזה מועילה  
  טיפים שימושיים  
  סרטונים מומלצים  
  תחקיר דוגמא  
המחשוב בארץ
  גוגל ניוז  
  דיילי מיילי  
  דה מרקר IT  
  גלובס  
  כלכליסט IT  
  קפטן אינטרנט  
  Ynet  
  NRG טכנולוגיה  
  וואלה טק  
  News1 - מחשבים  
המחשוב בעולם
  Google News  
  CNET  
  CIO  
  CIOInsight  
  ZDNet  
  InformationWeek  
  Computerworld  
  eWeek  
  itworld  
  Yahoo!  
קריירה
  דה מרקר קריירה  
  גלובס קריירה ויזמות  
  כלכליסט קריירה  
  CIO Careers  
  CIOInsight Careers  
  CIO U C&S  
  I.W - Global CIO  
  TechRep. Careers  
  CNN Careers  
  forbes Careers  
תשתיות
  ERP.ORG.IL  
  אנשים ומחשבים  
  InfoWorld  
  Virtualization.com  
  CIO-Virtualization  
  IW - Cloud  
  database  
  CRM Daily  
ניידות וסלולר
  סלולרי  
  GSM-Israel  
  גאדג'טי  
  חורים ברשת  
  אנשים ומחשבים  
  CIO - Mobile  
  silicon.com/Mobile  
  CNET Smartphones  
  Coolsmartphone  
  pocketnow.com  
רשתות חברתיות
  חורים ברשת  
  אקטיב & מרקטינג  
  ZVAGELSKY  
  Alltop  
  Mashable  
  SocialMedToday  
  SocialMedExam  
  TechNewsWorld  
  SocialNetWatch  
  CIO- Web 2.0  
תוכנה
  קפטן אינטרנט  
  I.W - Software  
  אנשים ומחשבים  
  וואטצאפ  
  ניוזגיק - פיתוח  
  BetaNews  
  developer  
  SoftwareDevNews  
  .net magazine  
  The Register  
לאינדקס השימושי של pCon סגור שימושון

   שירותי pCon   
pCon הרעיון
תחקירי pCon
התרעות pCon
pConTop
pConTip
פרסום ייחודי
תחקיר דוגמא
105 תחקירים
103 המלצות
    RSS 
 משרות הייטק
   קרא באתר   
    התחקיר השבוע
    שימושון
    בראש החדשות
    פרשנויות
    בלוג העורך
    לוח ארועים
    רכש מחשבים
    מדד ה-PC
    אתר נבחר
    הכרזה מועילה
    טיפ שימושי
    סרטון מומלץ
    מחקרים
    דווח מאירועים
    במה מקצועית
    מילון pCon
    אינדקס

  תוכן לפי נושא  
     אבטחה
     אינטרנט
     חומרה
     יישומים
     ניהול
     סלולר
     עובדים
     עסקים
     שירותים
     תוכנה
     תקשורת
     תשתיות

  הבמה המקצועית

מערכות MES מסוגלות לנצל משאבים ומערכות קיימות על מנת לשפר את רווחיות הייצור. מאת: צחי סטרומזה, מנהל שיווק ומכירות תחום פתרונות תוכנה, קבוצת ג
 
תכונות ויכולות מערכות MES
מערכות MES מסוגלות לנצל משאבים ומערכות קיימות על מנת לשפר את רווחיות הייצור. מאת: צחי סטרומזה, מנהל שיווק ומכירות תחום פתרונות תוכנה, קבוצת ג'נרל מהנדסים בע"מ.
18/12/2007

תגיות:  


הדרישות ההולכות וגדלות בתחום הייצור, מאלצות חברות שונות ברחבי העולם וכן בישראל לחפש דרכים להגדלת גמישות שרשרת האספקה. הצורך לעמוד בדרישות השוק ויחד עם זאת לשפר את הרווחיות ולשפר את רמת איכות המוצר, הובילה ארגונים רבים לחפש כלי מדידה וניהול שיאפשרו ניתוח תהליך הייצור בזמן אמת ושיפור התהליך.

מדוע צריך MES?

בעשור הקודם, מערכת ה-ERP הביאה לשינוי דרמטי בתפיסת העולם של הארגון ונתנה כלים לתכנון שרשרת האספקה ברמת הארגון. אולם, פתרון ה-ERP שנראה בשעתו כפתרון האולטימטיבי לייעול תהליכי הייצור, ניתקל בקושי אובייקטיבי הנובע מרזולוציית המידע הקיים ברצפת הייצור ומזמינות המידע בזמן אמת, שדרש פיתוח מערכת מומחה לטיפול בשכבת הביניים שבין ריצפת הייצור ומערכות ה-ERP. גורמים נוספים כגון: התחרות, זמני תפוגה קצרים יותר ותקינה, המשפיעים על כל התהליכים העסקיים כולל ניהול הייצור, הוסיפו על הצורך במערכת לקישור ריצפת הייצור לתהליך המסחרי הכולל של החברה.

תוכנות לניהול ובקרת רצפת ייצור, הנקראות MES (או Manufacturing Execution System), מאפשרות לנטר ולבקר את הפעילויות החיוניות בייצור. מערכת MES כוללת בין שאר תכונות המערכת את היכולת לבצע עקיבות אחר המוצר, עקיבות בייצור, ניהול מתכונים, מעקב אחר מלאי בתהליך והזמנות ברצפת הייצור, זימון ייצור, בקרת פגמים בזמן אמיתי וכיוצ"ב. חלק מהיתרונות בשימוש במערכות MES הנו שיפור פריון העבודה והאיכות.

כלים ומדדים

גדולתה של מערכת MES הינה ביכולתה לתמוך בניהול תהליכי הייצור, ובמקביל – לאסוף, לנתח, ולהציג בזמן אמת, נתוני איכות, עקיבות, יעילות משאבים ומדדים תפעוליים הדרושים לשיפור מתמיד של תהליך הייצור. להלן סקירה חלקית של כלים ומדדים מקובלים בתחום ה-MES:

• SPC (או Statistical Process Control) - רכיב לבצוע ניתוח סטטיסטי של תהליך הייצור. המודול הסטטיסטי הנו חלק מהתפיסה של שיפור התהליך על בסיס הנתונים המצטברים במהלך הניטור ובקרה של המערכת המבוקרת בזמן אמת. ההנחה היא שגם בתנאי ייצור נורמאלים חלות סטיות מהערכים המתוכננים. שינויים אלו ניתנים למדידה וניתוח סטטיסטי ומאפשרים לזהות מתי חלים שינויים משמעותיים המשפיעים על איכות המוצר. הניתוח הסטטיסטי מאפשר למפעיל לזהות ולנקוט במהלכים לתיקון הדרוש במהלך הייצור ו/או לעצור את התהליך ולמנוע אובדן חומר כתוצאה מסטיית תקן.

• KPI (או Key performance Indicator) - אוסף מדדים לבצוע מדידה השוואתית בין ערכים. קיימים סוגים רבים של KPI הנהוגים בחברות יצרניות, לדוגמה: מספר תקלות במוצר בפועל לעומת מספר תקלות רצוי, המאפשר על סמך מדדי איכות לנתח את איכות הייצור של התהליך; כמות חזויה לייצור לעומת הייצור בפועל; כמות חומרי גלם חזויה על פי התכנון לעומת הצריכה בפועל וכיו"ב. כדי שהשימוש ב-KPI יהיה יעיל, חשוב להגדיר את הפרמטרים באופן מדויק, מדיד, ריאלי, בר השגה ותחום בזמן.

• Scheduling - במערכות ERP תכנון זימון הייצור מורכב מסט קשיח של פקודות, המבוסס על ערכים ידועים (כושר ייצור של המכונה, זמינות וסוג חומר הגלם וכיוצ"ב). סט פקודות הנשלח ממערכת ERP ו/או PLM, אינו לוקח בחשבון את משתני המערכת. הרצף התיאורטי של התהליך שונה באופן מהותי מזה המתקבל בתהליך הייצור האמיתי. בכדי ליצור מערכת מבצעת ותכנון זמן יעיל, הננו זקוקים לדעת את פרטי המתקן המבוקר בזמן אמת, משתני תהליכי הייצור והאילוצים המשתנים בתהליך זה. מידע זה מגיעה באמצעות מערכת ה-MES אל מערכת זימון הייצור.

• OEE (או Overall Equipment Effectiveness) - מדד משולב לניתוח יעילות תהליך הייצור, הכולל נתוני איכות, ביצועי משאבי הייצור וזמינותם לייצור. בעולם מקובל לציין מדד זה כמכפלה של שלושה פרמטרים: איכות, זמינות וקצב ייצור; ומדד "טוב" נחשב כנתון OEE מעל 80%. יחד עם זאת, חברות רבות מתקשות להגיע לרמת יעילות זו ומדד ה-OEE המשוקלל הינו נמוך יותר.

יתרון נוסף של מערכות MES הוא יכולתן לנצל משאבים ומערכות קיימות על מנת לשפר את רווחיות הייצור. יתרון זה בא לידי ביטוי ביכולת מערכת ה-MES להציף מידע ייצורי ולהגישו למקבלי החלטות ברמת מנהלי
 התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגות קצרות מרוכזות בחינם!

כדי לקבל חינם!
10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר" מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל:
שם:
כן ,שלחו עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר.
**תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

הייצור. לדוגמה: בקו ייצור בעל אמצעי זיהוי למוצרים פסולים, מתבצעת בדיקה ידנית כאשר מערכת הבקרה מזהה מוצר פסול. הבדיקה משמשת לקביעה באם ניתן להשמיש את המוצר או לא. הליך זה המבוצע ע"י מערכת הבקרה לא היה נגיש בעבר לאנשי בקרת איכות ודווח במקרה הטוב ידנית. כיום נתונים אלו מוזנים אוטומטית למערכת ה-MES ומשם למערכת ה-ERP וניתנים לניתוח ודיווח בזמן אמת.

מערכות MES מכילות מספר חבילות תוכנה המאפשרות גמישות בהתאמה לצורכי הלקוח. הקישור לתהליכים העסקיים בארגון הנו בממשק למערכות שונות כגון:

1. ERP - Enterprise Resources and Planning System

2. Product Lifecycle Management– PLM

3. Supervisory, Control And Data acquisition – SCADA

4. Scheduling & Planning – S&P

לאחר מספר שנים בהן תחום ההתממשקות בין מערכות MES לבין מערכות נוספות לא היה מגודר, בשנים האחרונות הוגדרו מספר תקנים כגון S95 (המגדיר את מבנה הנתונים בהתממשקות בין מערכת ה-ERP לבין מערכת ה-MES ו-S88 המגדיר תקנים לניהול ייצור מנתי, והתממשקות למערכות הבקרה.

מי צריך מערכת MES?

מנהל המפעל :

המידע שמקבל מנהל המפעל כיום, נאסף בחלקו באופן ידני. המידע הממוחשב מגיע ממערכות שונות כגון: מערכות SCADA, מערכות DBA, ERP, PLM וכיו"ב. ניתוח הנתונים נעשה בדיעבד ומקשה על קבלת ההחלטות ויישומן. בנוסף, מידע זה נגוע בסובייקטיביות מסוימת הנובעת מאופן הדיווח הידני. אחת הבעיות בניתוח מידע המגיע מהשטח הנו באיכות המידע המגיע מאנשי התפעול. לא אחת נוצרים כשלים ו/ או אי דיוקים בניתוח, כתוצאה ממידע חלקי / שגוי.

מערכת ה-MES עם קישוריות למערכת ERP מאפשר למנהל המפעל לקבל מידע עדכני ומדויק על מערך הייצור. המידע מתייחס לתהליך כולו החל מרמות מלאי של חומרי גלם, דרך ההזמנות לייצור, הזנת חומרי הגלם לתהליך, מדדי יעילות, איכות ונצילות של מערך הייצור וכלה בהוצאת הסחורה ללקוח.

המידע המקוון העובר ממערכת ה-ERP דרך מערכת ה-MES למערכות הבקרה ולהיפך מאפשר לייעל תהליכים ברמת המפעל ואף ברמת כלל הארגון, כגון: תהליך הזמנות חומרי הגלם בהתאם לייצור בפועל; ניתוח נצילות קווי הייצור השונים באמצעות דוחות בזמן אמיתי בכל שלב של התהליך, על מנת להחליט אילו מוצרים לייצר באילו קווי ייצור כדי להשיג תפוקות מקסימאליות, ועוד.

מנהלי ייצור, אבטחת איכות ותחזוקה:

מערכת ה-MES מאפשרת למנהלי הייצור, אבטחת איכות ותחזוקה, שליטה ובקרה טובים יותר על תהליכי הייצור: ניהול ממוחשב של תהליך הייצור, כולל הורדת פקודות אצווה ממערכת ה-MES למערכת הבקרה; בדיקה וזיהוי אוטומטיים של כניסת חומר הגלם; מעקב בזמן אמיתי אחר פעולת המערכת; התרעות על סטיית תקן לחריגים; מדדי נצילות ויעילות המאפשרים ניטור בזמן אמיתי של בעיות בקווי הייצור ועקיבות; הפקת דוחות מוצר הכוללים מדדי איכות, תפעול ויעילות.

מנהלי מערכות מידע:

בהיעדר מערכת מרכזית לניהול הייצור ואיסוף מידע מתהליך הייצור, נדרשים מנהלי מערכות מידע למלא חסך זה באינפורמציה. לא אחת, נדרשים מנהלי IT להשתמש בכלים שונים על מנת להפיק דוחות, להזין נתונים המדווחים ידנית ולפתח ולתחזק מספר מערכות משלימות למערכות הקיימות בארגון. בסיסי נתונים שונים וכלי Microsoft Office משמשים לעיתים קרובות כמענה לצרכי התפעול של אנשי הייצור. אולם שימוש במערכות MES אשר קיימות כיום כתוכנת מדף, מאפשר הפחתה משמעותית של עלויות הפיתוח והתחזוקה של אותם כלי Ad-Hoc.

מערכת ה-MES מאפשרת קבלת נתונים כמות שהם (As Is), בזמן אמיתי ממערך הייצור. הדבר מאפשר ניתוח מדויק של הנתונים והשוואת תהליך הייצור בפועל לעומת המתוכנן (מצוי / רצוי) . כמו כן תהליך בדיקת העלויות בפועל ( Costing) מחושב אוטומטית על בסיס המידע הכולל המגיע ממערך הייצור ומתייחס גם לתקלות, מוצרים פסולים, עודפים לא מנוצלים ועוד.


אודות ג'נרל מהנדסים

חברת ג'נרל מהנדסים מציעה ניסיון של 50 שנים בשלושה תחומים עיקריים: אנרגיה ושליטה, אינטגרציית מערכות, וסחר. תחת שלושת תחומים אלה, מציעה חברת ג'נרל מהנדסים פתרונות מתקדמים ותמיכה, תוך עמידה בסטנדרטים ותקנות.  המלץ
לחברים
    
קבל עידכונים RSS    FACEBOOK          TWITTER

 
   הקודם  דרג וצפה בתוצאות  4  5  6  7  8  9  10 הבא   
 
  התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגת תובנות קצרה מרוכזת ובחינם!


כדי לקבל חינם! 10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר"
מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל: שם:
שלחו המצגת עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר, בהתחייבות!      **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.


להרחבה וקבלת מידע מיידי נוסף, עבור לדף המלא עכשיו!


  עוד בבמה המקצועית
התפרסם ב-25/12התפרסם ב-11/12התפרסם ב-5/12 לריכוז הארכיונים
מהפכת הרשתות החברתיות הגיעה לארגוניםפשיעה מקוונת והעולם האמיתישימור המותג על גבי מוצרי תוכנה לארכיון הבמה המקצועית

  פרסום בטקסט

   המסלול היומי למסלול היומי בתמונות           
ארכיון בראש החדשותארכיון אתר נבחרארכיון הכרזה מועילהארכיון הטיפ המרכזי
לפני 60 שנה הומצא הטרנזיסטור הראשון, ומאז הטרנזיסטורים רק נהיים קטנים יותר וזולים יותר (חוק מור עדיין עובד!). יום הולדת חשוב, המעורר שאלה חשובה לא פחות - מה צפוי לקרות בעתיד לטרנזיסטורים? ומתי יגיע קץ לחוק מור?אתר ``כסף`` מאפשר לך לא רק ללמוד איזה מין משקיע אתה, אלא גם לבדוק אילו השקעות מתאימות לך ולסגנון ההשקעה המועדף עליך. רוצה להתחיל להרוויח כסף? בוא ללמוד איך.מיקרוסופט משיקה בישראל את פלטפורמת ניהול הביצועים, microsoft office performance point server 2007. מה מציעה הפלטפורמה החדשה? הבעיהאתם מעוניינים למצוא בטבלת אקסל גדולה את הנתונים הקשורים לנושאים ספיציפיים בלבד, למשל, רק את שמות העובדים שמשכורותיה
טרנזיסטורים חוגגים 60 שנה Kesef - כסףפלטפורמת ניהול ביצועיםסינון מידע מהיר באקסל 2010

  קצר ולעניין
שדרוג השליטה ובקרת המובייללצפייה בסרטון בפחות מ-2 דקות - לחץ כאן


  תשובות המומחה

לחלוק, לשתף, לעורר השראה ולהעצים מנהלי מידע, זה המוטו של קובי שפיבק Bsc ו- MBA. קובי הוא מורה דרך טכנולוגי שמלווה את עולם המחשוב: כתכנת, מהנדס, מנהל, יזם, עיתונאי, יועץ ומרצה, משנת 1976. כעורך הראשי של תחקירי pCon הוא כתב וערך ב-19 השנים האחרונות, למעלה מ-960 תחקירים מקצועיים, שמסייעים למנהלי מחשוב במאות ארגונים, ליהנות מיותר עניין, זמן פנוי וכסף זמין.

מנהלי מחשוב, שמעוניינים לקרוא או להפנות לקובי שפיבק שאלות מקצועיות, מוזמנים לעשות זאת במסגרת תשובות המומחה.

הפעם הוא עונה לשאלות הבאות :

 • מה ההשלכות של קונסיומריזציה לארגונים? מה הסיכון ממנה?
 • אילו תמורות רואים בשוק הוירטואליזציה?
 • מה היתרונות בצריכת שרותים "בענן" מספק מקומי?


 • רוצים תוכן שימושי בעל ערך?!...
  תוכלו לקבל זאת כאן ובחינם!


  הצטרף ל-pConTip

  ותקבל את הטיפים והסרטונים הכי טובים שיש ובחינם!

  ניוזלטר שבועי קצר וחינמי, מביא המלצות למאמרים, תוכנות מועילות, קיצורי דרך שימושיים, פרשנות לחדשות מרכזיות וסרטונים ייחודים, על הטכנולוגיות הכי מרתקות שיש היום.

  הכנס עכשיו את שמך והמייל, ולחץ על כפתור " לחץ כאן ועכשיו "  דוא"ל
  שם
    המלץ לחבר
  ואהבת לרעך כמוך...

  אם לא מצאת שירות זה כשימושי, בבקשה ספר לנו. אם אתה כן נהנה מהשירות שתף חברים שגם להם הוא יכול לעזור. תחשוב על החיוך, הסיפוק, ההרגשה הטובה, כשגם רעך ייהנה כמוך והמלץ עכשיו.


    
   pConTop
  המלצות למנהלי מידע
  הכי מעניין וחשוב במחשוב
  פרשנות מעשית והכוונה לנושאי מפתח


  כדי להתעדכן מדי שבוע במשמעויות המעשיות של החדשות החשובות, וכן לדעת מה הם נושאי המפתח המרכזים בענף? מלא את פרטיך עכשיו ותקבל מדי שבוע ניוזלטר קצר וחינמי!
  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

   ערוץ סרטוני pCon ביוטיוב
   משרות הייטק בשיתוף AllJobs
   pConTip
  הטיפים והסרטונים
  הכי טובים שיש!
  המלצות * חידושים * קיצורי דרך


  חינם! הרשם לניוזלטר שבועי קצר, של טיפים שימושיים ומסקרנים ולקט המלצות על סרטוני החידושים הטכנולוגיים הכי מרתקים שיש. הרשם עכשיו.

  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

     תוכן לפי נושא
   
      אבטחה
      אינטרנט
      חומרה
      יישומים
      ניהול
      סלולר
      עובדים
      עסקים
      שירותים
      תוכנה
      תקשורת
      תשתיות
   מודעות דרושים
   איך להתעדכן וליצור קשר
  RSS התעדכן ב-RSS
  RSS התעדכן ב-Google+
  FACEBOOK התעדכן בפייסבוק
  in התעדכן בלינקדין
  TWITTER להתעדכן ביוטיוב
  TWITTER התעדכן בטוויטר
  TWITTER צור קשר במייל
   לתשומת ליבך
   
  ©כל הזכויות שמורות | אודותינו | צור קשר | פרסם אצלנו | תנאי שימוש | מפת האתר | דף הבית
  לפרופיל ה Google+ | מה דעתך? | מדיניות פרטיות | RSS  | | לימודי מדעי המחשב