הכר האתר     260+ תחקירים בתחומי המחשוב     הצטרף כמנוי
יום שלישי 27 אוקטובר 2020  
חפש תחקיר    
    
   
אודותינו צור קשר  

הבולטים באתר pCon
  התחקיר השבוע  
  בלוג העורך  
  להכיר טכנולוגיות  
  pConTop  
  pConTip  
  אתרים נבחרים  
  הכרזה מועילה  
  טיפים שימושיים  
  סרטונים מומלצים  
  תחקיר דוגמא  
המחשוב בארץ
  גוגל ניוז  
  דיילי מיילי  
  דה מרקר IT  
  גלובס  
  כלכליסט IT  
  קפטן אינטרנט  
  Ynet  
  NRG טכנולוגיה  
  וואלה טק  
  News1 - מחשבים  
המחשוב בעולם
  Google News  
  CNET  
  CIO  
  CIOInsight  
  ZDNet  
  InformationWeek  
  Computerworld  
  eWeek  
  itworld  
  Yahoo!  
קריירה
  דה מרקר קריירה  
  גלובס קריירה ויזמות  
  כלכליסט קריירה  
  CIO Careers  
  CIOInsight Careers  
  CIO U C&S  
  I.W - Global CIO  
  TechRep. Careers  
  CNN Careers  
  forbes Careers  
תשתיות
  ERP.ORG.IL  
  אנשים ומחשבים  
  InfoWorld  
  Virtualization.com  
  CIO-Virtualization  
  IW - Cloud  
  database  
  CRM Daily  
ניידות וסלולר
  סלולרי  
  GSM-Israel  
  גאדג'טי  
  חורים ברשת  
  אנשים ומחשבים  
  CIO - Mobile  
  silicon.com/Mobile  
  CNET Smartphones  
  Coolsmartphone  
  pocketnow.com  
רשתות חברתיות
  חורים ברשת  
  אקטיב & מרקטינג  
  ZVAGELSKY  
  Alltop  
  Mashable  
  SocialMedToday  
  SocialMedExam  
  TechNewsWorld  
  SocialNetWatch  
  CIO- Web 2.0  
תוכנה
  קפטן אינטרנט  
  I.W - Software  
  אנשים ומחשבים  
  וואטצאפ  
  ניוזגיק - פיתוח  
  BetaNews  
  developer  
  SoftwareDevNews  
  .net magazine  
  The Register  
לאינדקס השימושי של pCon סגור שימושון

   שירותי pCon   
pCon הרעיון
תחקירי pCon
התרעות pCon
pConTop
pConTip
פרסום ייחודי
תחקיר דוגמא
105 תחקירים
103 המלצות
    RSS 
 משרות הייטק
   קרא באתר   
    התחקיר השבוע
    שימושון
    בראש החדשות
    פרשנויות
    בלוג העורך
    לוח ארועים
    רכש מחשבים
    מדד ה-PC
    אתר נבחר
    הכרזה מועילה
    טיפ שימושי
    סרטון מומלץ
    מחקרים
    דווח מאירועים
    במה מקצועית
    מילון pCon
    אינדקס

  תוכן לפי נושא  
     אבטחה
     אינטרנט
     חומרה
     יישומים
     ניהול
     סלולר
     עובדים
     עסקים
     שירותים
     תוכנה
     תקשורת
     תשתיות

  דיווחים מארועים

ענן המחשוב תופס תאוצה בחזונם של חברות המחשוב המובילות, כמו גם במדיות התקשורתיות. האם יש לכך הצדקה? כנס שארגון הארגון הישראלי לגריד ניסה לתת מענה לשאלות אלה. מה הן ההבטחות? מהן הבעיות? היכן ומתי כדאי ליישם את מחשוב הענן? עוברים מהגריד לענן
 
עוברים מהגריד לענן
ענן המחשוב תופס תאוצה בחזונם של חברות המחשוב המובילות, כמו גם במדיות התקשורתיות. האם יש לכך הצדקה? כנס שארגון הארגון הישראלי לגריד ניסה לתת מענה לשאלות אלה. מה הן ההבטחות? מהן הבעיות? היכן ומתי כדאי ליישם את מחשוב הענן?
03/12/2009

תגיות:   חומרה |


"הקשר בין הגריד למחשוב ענן, מתבטא בכך שהענן מקיף וכולל את הגריד. למעשה, הגריד הפך להיות פיתרון של SaaS", כך אמר אבנר אלגום, מנכ"ל האיגוד הישראלי לטכנולוגיות גריד, שיזם וארגן את כנס 2009 IGT בשפיים ב-2.12.09. עוד הוא אמר כי ביחס לענן הנייד, מתרחשת מגמה של מתן שירותים לפי ביקוש, לאנשים שמבקשים אותם בכל זמן ומקום.

תופעת הענן יוצרת פלטפורמה אחידה לשווקים הבינלאומיים, להתכנסויות ולמפגשים חברתיים. מצד שני, יש להיות מודעים לכך שכל אותם ספקי שירותים יהפכו עם הזמן "לאח הגדול" שאוסף אינפורמציה, ועלול לעשות בה שימוש שלא היינו רוצים שיעשו.

בין האתגרים העיקריים שעומדים כיום בפני המחשוב בענן ניתן למנות את: האתגרים המשפטיים מקומיים ובינלאומיים, השאלה איך ליצור תוכנה גמישה? סטנדרטים לשיתופיות, היבטי SLA, ניהול רוחב פס גמיש, חופש הבחירה בספק וכמובן היבטי אבטחה.

אבנר גם סיפר כי בארץ מוצעת כבר תשתית מקומיות לענן על ידי שתי חברות We! ו-Triple C.

שמחת השיתופיות

היזם יוסי ורדי הרצה על שמחת השיתופיות. לדבריו מדובר באחד הכוחות הדוחפים העיקריים של מחשוב בענן. יש הרבה נימוקים למחשוב בענן, אולם היבט השיתופיות הינו לדעתו ההיבט הדומיננטי.

בעקבות הניסיון של ICQ הוא ניסה לנתח ולהבין את סוד ההצלחה שלהם. הדבר שהתגלה לו כי השיתופיות היא כוח שמניע אנשים (וגם בעלי חיים). לכן, גם בשורת הענן צפויה להתממש ולהתפשט, עקב הצורך האנושי וההזדמנויות שהיא יוצרת, לשיתופיות. "אם רק תיתן לאנשים פלטפורמה לשיתופיות, הם ינצלו זאת", הוא סיכם את דבריו.

הענן בעיני IBM

על הגדרה מחודשת של אספקת שירותי IT, הרצה ריק טלפורד, סגן נשיא בחברת יבמ לשירותי ענן. לדבריו, מחשוב ענן אינו טכנולוגיה אלא דרך חדשה לאספקת שירותי IT. מבחינת הלקוח הוא רואה הצעה סטנדרטית שניתנת לו במהירות ובמחיר גמיש. מבחינת הספק מדובר על משאבים וירטואליים שמנוהלים ממקור אחד גדול אחד, ומספקים שירותים אלסטיים עם אפשרויות הרחבה גמישות. ממחיש זאת רעיון ה-ATM בבנקאות, שגם בו מדובר על שירות עצמי שניתן לצריכה, ניצול היתרונות לגודל וניצול ההתקדמות הטכנולוגית.

עתיד הענן טמון בקיומם של שלושה מודלים לאספקת שירותי IT: ענן פרטי, ענן ציבורי וענן היברדי. ברמת הארגון נראה את מערך ה-IT הקיים חי לצד ענן פרטי, כאשר בהתאם לנסיבות והצרכים, הארגון נעזר בשירותי ענן חיצוניים לצרכים כמו אחסון משתנה, SAAS או שירותי אירוח.

היתרונות העיקריים במחשוב ענן הם: ניצולת גבוהה יותר של משאבים אפשרויות לשירות עצמי, שחרור מהדורות מהיר וזמני בדיקה שמשתנים משבועות לדקות.

יבמ מריצה מרכז למחקר הענן שמתמקד במתן שירותי מחקר לפי דרישה עם אפשרות שלא להתערב באספקת היישום לכל אורך חייו.

שיקולי הליכה לתחום צריכים להיות: בדיקת סיכונים ועלויות הגירה שיכולים להיות יקרים מאד (בעיקר היישומים העיקריים של הארגון). תחומים שיכולים להיות מתאימים לענן ותחומים שהענן הופך לאפשרי. כאשר רוצים ליצור ארכיטקטורה מוצלחת, ממשק המשתמש יהיה המפתח.

פתרונות שכבר זמינים ומומלצים הם: מערכות לפני יצור, פיתוח תוכנה, בדיקות, פתרונות אחסון, גיבוי, ארכיונים, פתרונות לאימייל ושיתופיות, עיבוד בקובצה ויישומים ייעודיים.

תחומים שטרם בשלו ובהם לא כדאי עדיין ליישם את הטכנולוגיה כוללים מקרים של: נתונים רגישים, שירותים התלויים במספר גורמים, יישומים קריטיים וכאלה שמצריכים פיקוח, יישומי צד שלישי שיש בעיות ברישוי התוכנה, ויישומים מצריכים קסטומיזציה.

ענן פרטי מציע יעילות תפעולית על ידי וירטואליזציה וניהול עותקים. כאשר נקודות המפתח היא שיש יתרונות לגודל ובמיוחד במקרה של ארגוני SMB. כך למשל במסגרת השוואה של עלות התפעול הכוללת של שרת (כולל חשמל וכל ההוצאות הנלוות) ניתן לראות כי שרת עולה לארגון 8300$ בשנה. אם נריץ העתק של שרת זה ממקום מרוחק, העלות לשנה של עותק וירטואלי תרד ל-1200$ 600$ או אפילו 120$ בהתאם להיקף הניצולת.

יבמ מציעה כיום את 3 המודלים של מחשוב ענן: ענן פרטי, ציבורי והיברידי. במקביל היא מציעה שירותים ייחודיים כמו: CloudBurst - פריצת דרך באספקה מהירה של צורכי מחשוב בהתאם לצורך; Test Cloud Services - סביבה ייעודית שנועדה לפיתוח ובדיקות, כולל יישומים לפיתוח בסביבת האינטרנט ו-Storage Cloud, תחום מבטיח שמאפשר להציע מערכי אחסון מרוחקים שינוהלו על ידי הארגון בעצמו או על ידי יבמ.

הזנב הארוך של ה-IT

רנית זקצר ה-CTO של מטריקס, דיברה על הזנב הארוך של הענן. דהיינו הטרנספורמציה העסקית שהענן מביא לארגון.

הדימוי הטוב ביותר לענן הוא אספקת החשמל. אם עד היום עבדנו עם גנראטורים משלנו, מעבר לענן פירושו להתחבר לרשת החשמל הכללית. המטפורה של החשמל היא פשטנית
 התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגות קצרות מרוכזות בחינם!

כדי לקבל חינם!
10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר" מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל:
שם:
כן ,שלחו עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר.
**תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

והיא עוזרת להבין את רוח הרעיון, אולם היא אינה מתייחסת למורכבות של שירותי המחשוב.

היא הוסיפה ואמרה כי רבים מתייחסים למחשוב בענן כלשכות השירות של פעם. יש אומנם דמיון מסוים לתפיסה זאת, אולם קיים שוני שמתבטא בשלושה צירים שמעידים על מהפכה. גמישות המשאבים, גמישות במודל התחזוקה והאלסטיות.

כלכלת העננים כוללת את כלכלת הגודל, כלכלת הכישרונות וכלכלת השינוי, שמאפשרים לארגון ליהנות מיותר שירותים בפחות הוצאות וביכולות להתמקד בעסקי הליבה. כולל החזר השקעה, קיצור זמן ההגעה לשוק, יותר גמישות ושיפור ביצועים פיננסיים ולבסוף לפזר את הערפל סביב תקצוב ה-IT.

הטרנספורמציה העסקית תתבטא במינוף עסקי של טכנולוגיות חדשניות, יכולת לשיתופי פעולה עם גורמים עסקיים נוספים דרך הענן, והיכולת לארוז ולהחצין יכולות ליבה של הארגון, כשירות עבור קהלי יעד חדשים.

לשאלה איך ה-IT יכול לשנות את העסק? ניתן לראות כי הענן מביא להתייעלות, עוד מוצרים בזמן קצר יותר לשוק, להפיק עוד עסקים ממוצרים קיימים, וגולת הכותרת ליזום וליצור עסקים מסוג חדש, דהיינו ניתן להפחית הוצאות ובו זמנית הוספת והגדלת תזרימי המזומנים.

בדומה לתפיסת הזנב הארוך באינטרנט שמשנה את הכלכלה, מכמות קטנה של מוצרים לכמות גדולה של אנשים, כלכלת האינטרנט מביאה היצע רב של מוצרים להרבה קהלים, כאשר בסופו של דבר נקבל יותר כסף. אלה נוצרים בעקבות דמוקרטיזציה של הייצור, ההפצה והצריכה.

עולם האינטרנט מלא זנבות ארוכים – הזנב הארוך של המסחר כמו למשל eBay, הזנב של האנציקלופדיות בוויקיפדיה, הזנב של גוגל באדסנס והזנב הארוך של הווידאו ב-Youtube, שמיצר כל חצי שנה, יותר וידאו ממה שיצרו רשתות הטלוויזיה בחמישים השנים האחרונות.

מחשוב ענן מציע תחומים שבהם הייצור, ההפצה והצריכה של שירותי IT, כוללים שירותים ספציפיים, שהולכים ומוזלים, ומאפשרים לתת ליותר ארגונים, יותר שירותים בפחות כסף. כך, IT שפועל בזנב הארוך, הוא IT שמסונכרן יותר עם הצרכים העסקיים של הארגון.

באשר לסיבה שהרוב הגדול בארץ של ארגונים עדיין אינם שם היא לדעת רנית, כי מנהלים עדיין מפחדים. מהיבטי אבטחה, זמינות והצרכים הייחודיים שלהם.

לדעתה אין מדובר ב"מלך ערום", אלא בכזה שפשוט לא גמר להתלבש, דהיינו אין עדיין מספיק שירותים ופתרונות שיחזקו את האמונה בענן, ואנו נדרשים לזמן ורכישת אימון.

עוד היא ציינה כי לחברת מטריקס שאלון שמכיל שורה של שאלות שכדאי לשאול, כדי להחליט האם מדובר בשירות וגישה שכדאי לארגון לאמץ. כמו כן, בגלל שעולם הענן מלא במילות באז רבות ולא מובנות, יש מילון מונחים שמטריקס הכינה ובו יש ריכוז ופירוש לכל המושגים.

בשורה הסופית, מטריקס מאמינה שמחשוב ענן חי וקיים ויש וכדאי להתחיל ולפעול בו - להיות עם רגליים על הקרקע וראש בעננים או Cloud Ready.

המלצות המרצים למנהלי המחשוב

במסגרת מפגש של המרצים עם העיתונאים, ניתנה לנו ההזדמנות להבהיר מספר נקודות מפתח.

לשאלתנו מה ההבדל בין ענן ציבורי לענן פרטי ענה ריק טלפורד מיבמ, כי הרעיון של ענן פרטי הוא להכניס את הענן לתוך הארגון. לא מדובר בהכרח ביישום שיתבטא בכל הדטה הסנטר, אלא רק בחלק ממנו, שבו מיישמים את העקרונות העיקריים בענן, במסגרת הארגון. ראובן כהן מ-Cloud Camp הציג גישה אחרת, לפיה לדעתו מדובר בבאז וורד, שאין מאחריה משמעות מעשית, למעט ניצול הבאז סביב הנושא.

לשאלה נוספת על הקשר בין SOA ל-Cloud אמר ליאם לינץ' מ-eBay כי SOA היא מסגרת על שכוללת בתוכה את הענן והיא מאפשרת פיתוח והפצת יישומים. ריק טלפורד מיבמ, אומר לעומתו כי SOA היא טכנולוגיה ואילו CLOUD הוא שיטת הפצת השירותים, דהיינו SOA היא אחת הטכנולוגיות מבין כמה טכנולוגיות אחרות, דוגמת GRID וטכנולוגיות נוספות, שעושות את הענן לאפשרי.

ובאשר לצד האופרטיבי, ביקשנו מהמרצים המלצה לצעד הראשון שמומלץ לעשות, למנמ"ר ספקן שרוצה להבין באופן ממשי את משמעות הטכנולוגיה. ריק טלפורד מיבמ אמר כי כדי לנסות את הטכנולוגיה, מומלץ להשתמש ב-CloudBurst של יבמ, כאשר מדובר בעצם ב"ענן בקופסא" שמאפשר להתנסות ברעיון בדרך נוחה. ראובן כהן מקלאוד קאמפ אמר כי הדרך הפשוטה והקלה ביותר היא פשוט לגשת לאחד הספקים הידועים כאמזון, גוגל ואחרים, ולנסות את אחת האפליקציות הארגוניות, שיכולה להיות רלוונטית לתחום זה. חיזק אותו בדבריו, סטיב רובינאו מ-NYSE שאמר כי גם לדעתו יש פשוט לנסות עם מה שיש. לקחת יישום פשוט שבו לא יתעוררו הבעיות המוכרות, ולטבול את הרגלים במים וללמוד.

ולבסוף נדגיש את ריבוי המרצים וההרצאות שנגעו בהיבטי האבטחה, זאת כדי לטפל בנושא שנחשב לדעת רבים, למכשול העיקרי בדרך למחשוב ענן.
  המלץ
לחברים
    
קבל עידכונים RSS    FACEBOOK          TWITTER

 
   הקודם  דרג וצפה בתוצאות  4  5  6  7  8  9  10 הבא   
 
  התרעות pCon
מה לא מספרים על
הטכנולוגיות החדשות?

מצגת תובנות קצרה מרוכזת ובחינם!


כדי לקבל חינם! 10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר"
מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
דוא"ל: שם:
שלחו המצגת עכשיו
*לא נעביר המייל לגורם אחר, בהתחייבות!      **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.


להרחבה וקבלת מידע מיידי נוסף, עבור לדף המלא עכשיו!


  עוד בדיווחים מארועים
התפרסם ב-25/10התפרסם ב-21/10התפרסם ב-14/10 לריכוז הארכיונים
חזון האינטרנט הבטוחה של קספרסקיחזון התוכנה של אינטלהמסרים של מנכ"ל סימנטק העולמית לארכיון הדיווחים

  פרסום בטקסט

  ארכיון העשרה מקצועית
ארכיון משמעויות לחדשות ארכיון מחקרים מחדשים ארכיון מדווחים מארועים ארכיון הבמה המקצועית
סקר ועדת המדרוג לאינטרנט הישראלי חושף לראשונה את נתוני הרייטינג המהימנים ביותר עד כה של אתרי האינטרנט המובילים בישראל. מי נמצא בראש הרשימה? איך נמדדו הנתונים? ואיזה פיתרון קל ונוח אנחנו מציעים, כדי להגיע לכולם? גרטנר: ההכנסות הכלל עולמיות ממוליכים למחצה גדלו באחוז אחד וצפויות להגיע ב-2011 ל- 302 מיליארד דולר. אינטל מובילה במקום הראשון זו השנה העשרים ברציפות, וב-2011 מציינת את נתח השוק הגבוה ביותר שלה אי-פעם - % 16.9 `סגן נשיא אינטל העולמית: חישוב-על הוא חלק משמעותי מאוד ביכולת אסטרטגית של מדינה`. מאיה קומרוב, מנכ`לית בלאט לפידות יישומים ארגוניים: `מהפכת הרשתות החברתיות בארגונים היא לא משהו שיקרה בעתיד, היא כאן ועכשיו`.
דרוג משמעויות לחדשות דרוג מחקרים מחדשים דרוג מדווחים מארועים דרוג הבמה המקצועית
  קצר ולעניין
שדרוג השליטה ובקרת המובייללצפייה בסרטון בפחות מ-2 דקות - לחץ כאן


  תשובות המומחה

לחלוק, לשתף, לעורר השראה ולהעצים מנהלי מידע, זה המוטו של קובי שפיבק Bsc ו- MBA. קובי הוא מורה דרך טכנולוגי שמלווה את עולם המחשוב: כתכנת, מהנדס, מנהל, יזם, עיתונאי, יועץ ומרצה, משנת 1976. כעורך הראשי של תחקירי pCon הוא כתב וערך ב-19 השנים האחרונות, למעלה מ-960 תחקירים מקצועיים, שמסייעים למנהלי מחשוב במאות ארגונים, ליהנות מיותר עניין, זמן פנוי וכסף זמין.

מנהלי מחשוב, שמעוניינים לקרוא או להפנות לקובי שפיבק שאלות מקצועיות, מוזמנים לעשות זאת במסגרת תשובות המומחה.

הפעם הוא עונה לשאלות הבאות :

 • מה ההשלכות של קונסיומריזציה לארגונים? מה הסיכון ממנה?
 • אילו תמורות רואים בשוק הוירטואליזציה?
 • מה היתרונות בצריכת שרותים "בענן" מספק מקומי?


 • רוצים תוכן שימושי בעל ערך?!...
  תוכלו לקבל זאת כאן ובחינם!


  הצטרף ל-pConTip

  ותקבל את הטיפים והסרטונים הכי טובים שיש ובחינם!

  ניוזלטר שבועי קצר וחינמי, מביא המלצות למאמרים, תוכנות מועילות, קיצורי דרך שימושיים, פרשנות לחדשות מרכזיות וסרטונים ייחודים, על הטכנולוגיות הכי מרתקות שיש היום.

  הכנס עכשיו את שמך והמייל, ולחץ על כפתור " לחץ כאן ועכשיו "  דוא"ל
  שם
    המלץ לחבר
  ואהבת לרעך כמוך...

  אם לא מצאת שירות זה כשימושי, בבקשה ספר לנו. אם אתה כן נהנה מהשירות שתף חברים שגם להם הוא יכול לעזור. תחשוב על החיוך, הסיפוק, ההרגשה הטובה, כשגם רעך ייהנה כמוך והמלץ עכשיו.


    
   pConTop
  המלצות למנהלי מידע
  הכי מעניין וחשוב במחשוב
  פרשנות מעשית והכוונה לנושאי מפתח


  כדי להתעדכן מדי שבוע במשמעויות המעשיות של החדשות החשובות, וכן לדעת מה הם נושאי המפתח המרכזים בענף? מלא את פרטיך עכשיו ותקבל מדי שבוע ניוזלטר קצר וחינמי!
  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

   ערוץ סרטוני pCon ביוטיוב
   משרות הייטק בשיתוף AllJobs
   pConTip
  הטיפים והסרטונים
  הכי טובים שיש!
  המלצות * חידושים * קיצורי דרך


  חינם! הרשם לניוזלטר שבועי קצר, של טיפים שימושיים ומסקרנים ולקט המלצות על סרטוני החידושים הטכנולוגיים הכי מרתקים שיש. הרשם עכשיו.

  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

     תוכן לפי נושא
   
      אבטחה
      אינטרנט
      חומרה
      יישומים
      ניהול
      סלולר
      עובדים
      עסקים
      שירותים
      תוכנה
      תקשורת
      תשתיות
   מודעות דרושים
   איך להתעדכן וליצור קשר
  RSS התעדכן ב-RSS
  RSS התעדכן ב-Google+
  FACEBOOK התעדכן בפייסבוק
  in התעדכן בלינקדין
  TWITTER להתעדכן ביוטיוב
  TWITTER התעדכן בטוויטר
  TWITTER צור קשר במייל
   לתשומת ליבך
   
  ©כל הזכויות שמורות | אודותינו | צור קשר | פרסם אצלנו | תנאי שימוש | מפת האתר | דף הבית
  לפרופיל ה Google+ | מה דעתך? | מדיניות פרטיות | RSS  | | לימודי מדעי המחשב