הכר האתר     260+ תחקירים בתחומי המחשוב     הצטרף כמנוי
יום ראשון 20 ספטמבר 2020  
חפש תחקיר    
    
   
אודותינו צור קשר  

הבולטים באתר pCon
  התחקיר השבוע  
  בלוג העורך  
  להכיר טכנולוגיות  
  pConTop  
  pConTip  
  אתרים נבחרים  
  הכרזה מועילה  
  טיפים שימושיים  
  סרטונים מומלצים  
  תחקיר דוגמא  
המחשוב בארץ
  גוגל ניוז  
  דיילי מיילי  
  דה מרקר IT  
  גלובס  
  כלכליסט IT  
  קפטן אינטרנט  
  Ynet  
  NRG טכנולוגיה  
  וואלה טק  
  News1 - מחשבים  
המחשוב בעולם
  Google News  
  CNET  
  CIO  
  CIOInsight  
  ZDNet  
  InformationWeek  
  Computerworld  
  eWeek  
  itworld  
  Yahoo!  
קריירה
  דה מרקר קריירה  
  גלובס קריירה ויזמות  
  כלכליסט קריירה  
  CIO Careers  
  CIOInsight Careers  
  CIO U C&S  
  I.W - Global CIO  
  TechRep. Careers  
  CNN Careers  
  forbes Careers  
תשתיות
  ERP.ORG.IL  
  אנשים ומחשבים  
  InfoWorld  
  Virtualization.com  
  CIO-Virtualization  
  IW - Cloud  
  database  
  CRM Daily  
ניידות וסלולר
  סלולרי  
  GSM-Israel  
  גאדג'טי  
  חורים ברשת  
  אנשים ומחשבים  
  CIO - Mobile  
  silicon.com/Mobile  
  CNET Smartphones  
  Coolsmartphone  
  pocketnow.com  
רשתות חברתיות
  חורים ברשת  
  אקטיב & מרקטינג  
  ZVAGELSKY  
  Alltop  
  Mashable  
  SocialMedToday  
  SocialMedExam  
  TechNewsWorld  
  SocialNetWatch  
  CIO- Web 2.0  
תוכנה
  קפטן אינטרנט  
  I.W - Software  
  אנשים ומחשבים  
  וואטצאפ  
  ניוזגיק - פיתוח  
  BetaNews  
  developer  
  SoftwareDevNews  
  .net magazine  
  The Register  
לאינדקס השימושי של pCon סגור שימושון

   שירותי pCon   
pCon הרעיון
תחקירי pCon
התרעות pCon
pConTop
pConTip
פרסום ייחודי
תחקיר דוגמא
105 תחקירים
103 המלצות
    RSS 
 משרות הייטק
   קרא באתר   
    התחקיר השבוע
    שימושון
    בראש החדשות
    פרשנויות
    בלוג העורך
    לוח ארועים
    רכש מחשבים
    מדד ה-PC
    אתר נבחר
    הכרזה מועילה
    טיפ שימושי
    סרטון מומלץ
    מחקרים
    דווח מאירועים
    במה מקצועית
    מילון pCon
    אינדקס

  תוכן לפי נושא  
     אבטחה
     אינטרנט
     חומרה
     יישומים
     ניהול
     סלולר
     עובדים
     עסקים
     שירותים
     תוכנה
     תקשורת
     תשתיות

   


  חיפוש תחקיר
חפש:  בתוך:
 חפש
חפש תחקיר 52 התחקירים האחרונים תחקירים לפי קטגוריות תחקירים לפי שנים
  התקציר השבוע

15/5/2008
תחקיר מספר 868 - מינוף ה-IT ליתרון תחרותי

37% מהמנהלים, סבורים שהתחרותיות קריטית להצלחה עסקית (אקסנצ`ר) - אך באיזו מידה תורם לכך תחום המחשוב? יתרון תחרותי, נמנה על המטרות העסקיות החשובות ביותר לשרידותו ולהצלחתו של כל ארגון. בו בזמן, לתחום המחשוב יש כיום פוטנציאל עצום, להיות בחזית היוזמות, של יצירת יתרון תחרותי עבור הארגון. הנהלות מצפות כיום מהמנמ``ר, שיציע פתרונות מעשיים לקידום יעדים עסקיים, כחלק ממגמת יישור הקו בין מטרות הארגון לבין פעילויות גף המחשוב. מצב זה, מהווה הזדמנות חשובה למנמ``ר למינוף המחשוב, לשם קידום יתרון תחרותי על מתחרי הארגון.
ראה הדף הפותח

לקט נקודות מפתח חשובות מתוך התחקיר
יתרון תחרותי, נמנה על המטרות העסקיות החשובות ביותר לשרידותו ולהצלחתו של כל ארגון. בו בזמן, לתחום המחשוב יש כיום פוטנציאל עצום, להיות בחזית היוזמות, של יצירת יתרון תחרותי עבור הארגון.
תפקידו המסורתי של המנמ"ר היה לסייע בייעול תהליכים קיימים על ידי מיחשובם ובייעול המחשוב, כך שההוצאות עליו יצומצמו. הצעת רעיונות חדשניים, שמובילים ליתרון תחרותי, לא הייתה מובנת מאליה. בנוסף, ללקוחות היו חששות רבים מטכנולוגיות חדשות ולא מוכרות. כיום המצב שונה ומדובר בדור שגדל על הטכנולוגיה - גם בארגון וגם מחוצה לו, בתור לקוחותיו. בני דור זה, בתוך הארגון (כולל המנמ"ר) רגילים לגישה של חדשנות טכנולוגית ויתרון תחרותי המבוסס עליה. מחוץ לארגון, לקוחותיו הצעירים מרגישים בנוח עם שרותים ממוחשבים חדשים שמוצעים להם, ובמצב זה קל יותר למנף את המחשוב ליצירת יתרון ישירות מול הלקוח, למשל בעזרת שימוש בכרטיסים חכמים.

כיום, המנכ"ל וההנהלה מצפים מהמנמ"ר שיציע פתרונות מעשיים לבעיות שמעניינות אותם ולא רק ייתמקד בפתרונות טכנולוגיים. אחד התחומים המשמעותיים ביותר בהם ה-IT יכול לקדם את הארגון, הוא היתרון התחרותי. מבחינת המנמ"ר, מדובר במידה מסויימת על הליכה "בכיוון ההפוך": להתחיל מבחינת הטכנולוגיות ולשקול איזו מהטכנולוגיות הקיימות או הזמינות, עשויה לקדם יתרון תחרותי.

בתחילת דרכו, סיפק המחשוב יתרון תחרותי בעצם קיומו. המחשוב עצמו היה אלמנט חדשני, שמי שניצל אותו זכה ביתרון. כעת, המחשוב עצמו כבר לא יוצא דופן בארגונים, אבל ניתן ליישם אותו בצורה יצירתית וחדשנית, כזו שתספק את היתרון באמצעות שימוש יוצא דופן בטכנולוגיות מוכרות (כמו ERP), שימוש בטכנולוגיות וגישות חדשניות שאין לאחרים (כמו SOA) ועוד גישות נוספות, שנפרט בהמשך.

מגמות המפתח של התאמת המחשוב למטרות העסקיות של הארגון וקידום המנמ"ר עצמו לתפקיד של מוביל עסקי וכלכלי, מובילים לכך שאין צידוק כלכלי למחשוב, אם איננו תורם כלכלית לארגון. אחת התרומות המשמעותיות ביותר מבחינה זו, היא היכולת ליזום ולקדם הזדמנויות, ליצירת יתרון תחרותי. ראיית המנמ"ר כמוביל עסקי ולכן גם כיוזם ומוביל ליתרון תחרותי, איננה דבר "טבעי" לארגון הממוצע. זאת, מאחר וגף המחשוב נתפס עדיין בעיקר כגף טכני, שרק מאפשר מימוש יוזמות של אחרים. מבחינה זו, המנמ"ר עצמו צריך לקדם ולהסביר גישה זו. אנקדוטה מעניינת בהקשר זה:AMD מינתה לאחרונה מנמ"ר חדש (בשם Ahmed Mahmoud). בהודעתה בנידון, התייחסה החברה לעברו כסגן נשיא למחשוב ב-Dell, והצהירה שהצלחתו להשתמש במחשוב לצרכי בידול תחרותי ב-Dell, תתרום לה מאוד.

על פי סקר אקסנצ'ר, במהלך 12-18 החודשים ממרס 2008 ואילך, יתמקדו כ-30% מה-CIOs בשני תחומים: הראשון הוא בינה עסקית ו-Data Warehousing והשני הוא ניהול מידע וארכיטקטורה. בעזרתם הם מתכוונים להשיג בידול תחרותי בארגונם. 57% מהמשיבים רואים בבינה עסקית מרכיב חיוני לבידול התחרותי שלהם בתוך שלוש השנים הקרובות. אקסנצ'ר מאמינה שארגונים המשתמשים באנליזה כדי להתחרות באופן יעיל, ישיגו את מתחריהם תוך בניית האסטרטגיות התחרותיות הטובות ביותר סביב האנליזה. זאת הסיבה לכך ששני שליש (67%) מה-CIOs שואפים לשלב אנליזה בתוך הארגון.

עוד מאקסנצ'ר, שורת גורמים ש"מתחברים" לנושא של יצירת יתרון תחרותי: 51% סבורים שחדשנות בפיתוח מוצרים ושרותים קריטית להצלחה העסקית. 67% רואים את היכולת להשיג את כח האדם הטוב ביותר, כקריטית לכך ו-62%, מתייחסים בהקשר זה למוניטין הארגון.


כך זה נראה

Competitive Advantage מוגדר בהגדרתו הרחבה ביותר, כיתרון עסקי מובהק על המתחרים. הגדרה נוספת, היא מצב בו בזכות היתרון התחרותי, הארגון רווחי יותר ממתחריו.Sustainable Competitive Advantage (SCA) הוא מצב בו ארגון משיג יתרון עסקי מתמשך, שמבוסס על יכולת שיש לו ושהמתחרים אינם מסוגלים לחקות.

התחרות היא אבן היסוד של העולם העיסקי. ככל שהעולם הופך גלובלי, כך התחרות מתרחבת. השוק אליו פונים ארגונים רבים הוא בינלאומי וזה הוא המצב גם מבחינת המתחרים, מולם הם עומדים. עולם העסקים המודרני, במידה רבה בזכות המחשוב, הוא גם דינאמי מתמיד ולכן מציב אתגר תחרותי משמעותי יותר. שינויים במאזן התחרותי סביב הארגון מתרחשים כיום במהירות רבה, מחייבים אותו להגיב מהר וכן ליישם יוזמות ליתרון עסקי בזריזות.

בספרו המפורסם "העולם שטוח", אומר טום פרידמן, שמגמת הגלובליזציה הופכת את העולם למגרש משחקים "שטוח" מבחינה תחרותית, בו לכל אחד הזדמנות שווה, בין אם הוא ממדינות מתקדמות מבחינה תעשייתית או ממדינות מתפתחות. מעניין לציין, ש-6 מעשר הסיבות שהוא מציין ל"השטחת העולם", הן טכנולוגיות במובהק: (נטסקייפ שפתחה את האינטרנט לכל אחד, תוכנות WorkFlow, קוד פתוח, מחשוב ניהול שרשרת האספקה, מהפכת המידע הזמין לכל ומהפכת הגדג'טים שמחזקים יכולות אישיות.

במצב זה, הטכנולוגיה מאפשרת לעשות אינסוף דברים מעניינים. חשיבה יצירתית ויישום מהיר וחכם של טכנולוגיה, עשויים לקדם כל ארגון בשורה הסופית. החדשנות במחשוב בולטת, כגורם שמניע את התחרות באופן שוטף.

המחשוב תורם לקידום יתרון תחרותי בארגונים, בכמה אופנים מרכזיים: השגת יתרון באמצעות "הפתעת" המתחרים, שימוש במודל עסקי חדשני מבוסס טכנולוגיה, התאמה אישית ללקוח, הנמכת עלויות התפעול ויתרון תחרותי, דרך מצויינות בפעילות שגרתית.

בנוסף, על פי Ventana Research, ה-Location intelligence יהיה תחום עיקרי של חדשנות במחשוב עד סוף העשור הנוכחי וביישום חכם, הוא עשוי לשמש ליצירת יתרון תחרותי.

פתרונות בולטים

גופי הדרכה שונים במחשוב, מתייחסים בחומר הלימוד שלהם לנושא היתרון התחרותי, כחלק מהכשרת מנהלי מחשוב. בג'ון ברייס לדוגמא, בקורס ניתוח מערכות DWH בסביבת e-Business, נלמדים גם מתודולוגיות מובנות לאיתור המוטיבציה העסקית, והדרישות ממשאבי הארגון ליצירת יתרון תחרותי. קורסים דומים ניתן למצוא אצל האוניברסיטה הפתוחה, הטכניון, BitPlus, ל.ה.ב וסלע יוניברסיטי.

ספרים מעניינים בנושא יצירת יתרון תחרותי באמצעות המחשוב, כוללים את: Does IT Matter? Information Technology and the Corrosion of Competitive Advantage מאת Nicholas G. Carr, IT Risk: Turning Business Threats into Competitive Advantage , The Japanese Advantage? בו המחבר חולק בנסיונו עם שיטותיהן של חברות ביפן, למנף את המחשוב ליצירת יתרון תחרותי. Information technology-competitive advantage or competitive necessity?.

הזהב שבפנים

עוד לפני ששוקלים חידושים שעדיין אין לארגון ושיטות שהוא עדיין לא מפעיל, חשוב לבדוק את מה שכבר יש לו, בו אולי מסתתר פוטנציאל ליצירת יתרונות, באופנים עליהם המנמ"ר עדיין לא חשב. לדוגמא: אם הארגון כבר השקיע בפלטפורמה כמו SAP Netweaver, אז כל ההרחבות עבורה (xApps) מהוות פוטנציאל לקשת אפשרויות רחבה. מבחינה כלכלית, מובן שחשוב ומשתלם, למצות קודם כל מאגר זה של אפשרויות טכנולוגיות, שבוודאי ניתן למנף בדרכים שונות, לשם יצירת יתרון תחרותי. דוגמא מעניינת להמחשה: חברות צרכניות יכולות להשתמש במצלמות הדיגיטאליות שהוכנסו לחנויות (במקור, כדי למנוע גניבה) גם בכדי לאסוף מידע על הרגלי קניה, שעות, מוצרים, פרופילים של לקוחות וכדומה.

סיכום

מנף את המחשוב ליצירת יתרון תחרותי לארגון, כגישה אסטרטגית קבועה ומרכזית. פעילות זו, תקדם את הארגון, את גף המחשוב ואת מעמדך.


לדף הפותח הזמן תחקיר ראה תחקיר דוגמא

  עוד בתקצירים
התפרסם ב-1/5התפרסם ב-3/4התפרסם ב-3/4 לריכוז הארכיונים
שדרוג השליטה ובקרת המובייל כלים לניהול מערך ה-IT GDPR - היישום המעשי לארכיון תקצירים

  תחקירי pCon
איך תחקירי pCon עוזרים?
יש היום, גל צונאמי ענק של טכנולוגיות שצריך להכיר, (1650 טכנולוגיות ונושאים לפי גרטנר). בעבר הספיקו כמה שעות בודדות בשבוע כדי להתעדכן. מאז כמויות המידע גדלו לפחות פי 10 ולכן נדרשות 20-30 שעות בשבוע, כדי לנסות להבין לבד, מה הן אומרות? אנחנו ממיינים ומסננים רק את הטכנולוגיות החשובות ביותר, ומסבירים את המשמעויות וההשלכות המעשיות שלהן. כך אנחנו מסייעים ליהנות מיותר הצלחות מקצועיות! וגם מיותר זמן פנוי וכסף זמין. מעניין? רוצה לדעת עוד?

לפרטים - sub@pcon.co.il טל' 03-9667939 פקס' 03-9660310 או מלא את פרטיך בטופס ההצטרפות בתחתית הדף. קרא גם 103 חוות דעת.

  מה עוד בתחקיר?
מה מציע ה-IT, ליצירת יתרון תחרותי?
אלה שאלות המפתח הקריטיות, עליהן עונה התחקיר:

1. כיצד מוגדר יתרון עסקי?
2. איזה פוטנציאל ליתרון תחרותי, מסתתר במערכות המחשוב הקיימות?
3. מה היא חדשנות פתוחה?
4. לאילו תחומי IT הפוטנציאל הגדול ביותר לקידום יתרון?
5. כיצד משתמשים במחשוב ל"הפתעת" המתחרים?
6. האם וכיצד, יכול המודל העסקי הבסיסי של הארגון, להתבסס בעצמו על טכנולוגיה, ליצירת יתרון תחרותי?
7. מה חשיבותו של כח האדם ביצירת יתרון כזה?
8. האם וכיצד, עשוי התפקיד השגרתי של הנמכת עלויות תפעול באמצעות IT, לקדם יתרון תחרותי?
9. מה הוא Location intelligence ומה חשיבותו?
10. אילו שיקולים כלכליים חשובים יש לנושא זה?

  המצגת השבוע
התרעות pCon!
מבעיות סיכונים ומלכודות

לפני יישום DLP - למניעת דליפת נתונים!
 
פרשת ויקיליקיס שמזעזעת את העולם בחודשים האחרונים, כמו גם פרשת ענת קם, הן קצה הקרחון לבעיה מרכזית שמשפיעה על ארגונים רבים - בעיית דליפת המידע. עובדים רבים מחזיקים במידע רגיש והם ייקחו אותו איתם במקרה של פיטורים. אחרים גורמים לדליפת מידע בעיקר עקב רשלנות, דרך רשתות חברתיות, איבוד סמארטפון או מחשב נייד שמכילים מידע רגיש ביותר. יתרה מזאת, העבודה מרחוק כמו גם קיומן של מצלמות מתקדמות, במספר רב של סלולאריים, מונעות כל אפשרות מעשית, לחסימה הרמטית של דליפת מידע מהארגון. ביחד עם זה, יש כיום ספקיות רבות שמציעות פתרונות שנועדו לצמצם ולמנוע דליפה מבפנים, כאשר שוק ה-DLP, צומח ב-10% בשנה (Network World) .

לצפיה במצגת לחץ כאן  בלוג העורך
איזה מסר מעשי, מעורר השראה, מלהיב וחשוב, יש לי היום, לאחר 
שהכנתי 1200 תחקירים טכנולוגיים? איך זה קשור לנכד הג'ינג'י שלי? איך אפשר לסכם 24 שנים ו-1200 תחקירים מקצועיים, בפחות מ-1200 מילים?

מה הבנתי אחרי 1200 תחקירים טכנולוגיים ואיך זה קשור לנכד הג'ינג'י שלי?

איזה מסר מעשי, מעורר השראה, מלהיב וחשוב, יש לי היום, לאחר שהכנתי 1200 תחקירים טכנולוגיים? איך זה קשור לנכד הג'ינג'י שלי? איך אפשר לסכם 24 שנים ו-1200 תחקירים מקצועיים, בפחות מ-1200 מילים? ...
  הפניות מועילות
על תחקירי pCon הדף הפותח השבוע תחקיר דוגמא חפש תחקיר
הצטרף כמנוי הזמן התחקיר 105 נושאים אחרונים 103 חוות דעת
  מתחמים נוספים
 

מקצוענים

המלצות

דרושים

רכש
רוצה פיתרון אמיתי?...
שעובד? מצליח? ובחינם?

למנהלי מידע שרוצים לבחור טכנולוגיות שמצליחות, להימנע מסיכונים מיותרים ולדעת ממה להיזהר... מחכה דרך קלה ומהירה לגלות לגלות בחינם! את - "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר"
.

מנהל מידע - צפה עכשיו בסרטון הקצר, ותדע בדיוק במה מדובר. זה חשוב!


במסגרת סדרת מצגות מקצועיות, בלעדיות רק לנרשמים, תגלה:
 • מהן הבעיות הסיכונים והביקורת, על וירטואליזציה, מחשוב ענן, BI ...
 • מה הכי קריטי, בעייתי, מהותי וחשוב, בכל טכנולוגיה?
 • ממה מזהירה שורה של עשרות מומחים מובילים?
 • מה כל מנהל מידע זהיר, חייב, פשוט חייב, לדעת? • כדי לקבל חינם! 10 מצגות על "המוקשים הנסתרים של הטכנולוגיות המבטיחות ביותר"
  מלא את פרטיך עכשיו והמצגת הראשונה כבר בדרך אליך...
  דוא"ל: שם:
  שלחו המצגת עכשיו
  *לא נעביר המייל לגורם אחר, בהתחייבות!      **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.


   
   pConTop
  המלצות למנהלי מידע
  הכי מעניין וחשוב במחשוב
  פרשנות מעשית והכוונה לנושאי מפתח


  כדי להתעדכן מדי שבוע במשמעויות המעשיות של החדשות החשובות, וכן לדעת מה הם נושאי המפתח המרכזים בענף? מלא את פרטיך עכשיו ותקבל מדי שבוע ניוזלטר קצר וחינמי!
  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

   ערוץ סרטוני pCon ביוטיוב
   משרות הייטק בשיתוף AllJobs
   pConTip
  הטיפים והסרטונים
  הכי טובים שיש!
  המלצות * חידושים * קיצורי דרך


  חינם! הרשם לניוזלטר שבועי קצר, של טיפים שימושיים ומסקרנים ולקט המלצות על סרטוני החידושים הטכנולוגיים הכי מרתקים שיש. הרשם עכשיו.

  דוא"ל:
  שם:

  כן ,שלחו הגיליון
  *לא נעביר המייל לגורם אחר!
  **תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

     תוכן לפי נושא
   
      אבטחה
      אינטרנט
      חומרה
      יישומים
      ניהול
      סלולר
      עובדים
      עסקים
      שירותים
      תוכנה
      תקשורת
      תשתיות
   מודעות דרושים
   איך להתעדכן וליצור קשר
  RSS התעדכן ב-RSS
  RSS התעדכן ב-Google+
  FACEBOOK התעדכן בפייסבוק
  in התעדכן בלינקדין
  TWITTER להתעדכן ביוטיוב
  TWITTER התעדכן בטוויטר
  TWITTER צור קשר במייל
   
  ©כל הזכויות שמורות | אודותינו | צור קשר | פרסם אצלנו | תנאי שימוש | מפת האתר | דף הבית
  לפרופיל ה Google+ | מה דעתך? | מדיניות פרטיות | RSS  | | לימודי מדעי המחשב